Błędy w CV, które dyskwalifikują kandydata

Są osoby, które znajdują pracę bardzo szybko. Są i takie, które bezskutecznie szukają jej miesiącami. Powodem naszych niepowodzeń może być źle napisane CV. Przedstawiamy najczęstsze błędy w CV, które mogą dyskwalifikować kandydata już na starcie.

Czym charakteryzuje się idealne CV?

Perfekcyjne CV jest napisane w taki sposób, by przykuć uwagę potencjalnego pracodawcy. Nie jest to zadanie proste, gdyż często zdarza się, że osoba wystawiająca ogłoszenia o pracę otrzymuje na nie setki odpowiedzi. Dobre CV jest stworzone w taki sposób, żeby odbiorca mógł przeczytać je w całości. Co więcej jest spersonalizowane – w 100% odpowiada na potrzeby osoby, która szuka pracownika.

Wysyłamy CV w innym formacie niż życzy sobie tego pracodawca

Powszechnym błędem popełnianym przez tysiące osób bezskutecznie szukających pracy jest wysyłanie CV w innym formacie niż oczekuje tego pracodawca. Taki błąd może mieć zły wpływ na walory wizualne CV. W skrajnych wypadkach (zwłaszcza gdy konkurencja jest ogromna) pracodawca wcale go nie otworzy.

Błędy i literówki są niedopuszczalne

Pamiętajmy, że CV to dokument, który musi wyglądać atrakcyjnie i świadczyć o naszym profesjonalizmie. Jeżeli znajdują się w nim błędy i literówki jest to dla rekrutera sygnał, że nie traktujemy pracy poważnie i nie jesteśmy dobrymi kandydatami na stanowisko, o które się ubiegamy (nawet jeśli posiadamy wszystkie niezbędne kwalifikacje).

W przypadku, gdy jesteśmy osobami, które nie dostrzegają takich niuansów, przed wysłaniem dajmy CV do przeczytania komuś bliskiemu lub nawet wyślijmy je do specjalisty, który naniesie niezbędne poprawki.

Nieprawidłowo opisane dane kontaktowe

Choć większości z nas wydaje się to oczywiste, są osoby, które zapominają, że w CV należy podać pełne imię i nazwisko. Aplikując na większość stanowisk nie powinniśmy podawać pseudonimów, czy zdrobnień swojego imienia. Jeżeli nie ubiegamy się o posadę na uczelni wyższej, zrezygnujmy z posługiwania się tytułem naukowym. W danych kontaktowych zazwyczaj nie ma konieczności podawania adresu zamieszkania.

Wykształcenie wybiegające za bardzo wstecz

Błędem, którego nie powinniśmy popełniać jest podawanie wszystkich szkół jakie ukończyliśmy. Jest to zupełnie zbędne. W przypadku, gdy ukończyliśmy studia wyższe – napiszmy tylko o nich. Dla potencjalnego pracodawcy jest to zupełnie wystarczające. Nie ma potrzeby wspominania o szkole średniej, a tym bardziej o podstawówce.

Pisanie o wykształceniu nie odnosi się do ukończonych przez nas kursów. W tym wypadku najlepiej jest stworzyć oddzielną zakładkę dla kursów i opisać je wszystkie.

CV, które nie zawiera słów kluczowych

Każdy kandydat piszący CV musi zdawać sobie sprawę, że jego dokument z dużym prawdopodobieństwem zostanie przeskanowany przez system selekcji kandydatów (pod kątem dopasowania do stanowiska, o które się ubiegamy). Jest to działanie typowe dla firm, które otrzymują tysiące CV i nie mają czasu na zapoznanie się z nimi wszystkimi. Możemy zwiększyć swoje szanse na przejście początkowego etapu rekrutacji zawierając w CV słowa kluczowe, które są charakterystyczne dla naszej profesji.

Linki do profili w social mediach

W CV można zawrzeć link do naszego profilu na LinkedIn. Jednak dużym błędem jest podawanie danych do innych kont w social mediach. Podanie takich informacji może sprawić, że osoba przeprowadzająca rekrutację uzna nas za osoby nieprofesjonalne i odrzuci naszą kandydaturę.

Nieodpowiednie zdjęcie

Jednym z bardziej powszechnych błędów, które mogą sprawić, że nasze CV zostanie odrzucone jest niewłaściwe zdjęcie. Niewłaściwe, czyli takie, które nie przedstawia nas jako profesjonalisty. W przypadku kobiet problemem może być zbyt intensywny makijaż i duży dekolt, u mężczyzn zbyt swobodny, niechlujny ubiór. Nieodpowiednie jest zdjęcie wykonane na tle innym niż białe, czy neutralne.

Każdy pracownik powinien zdawać sobie sprawę, że obecnie dodawanie zdjęcia do CV nie jest konieczne. Jednocześnie dobra fotografia pozwala na wyróżnienie się z grona setek kandydatów i zwiększa nasze szanse na uczestnictwo w rozmowie kwalifikacyjnej.

Zbyt długie CV

Przygotowując CV dla polskiego pracodawcy nie mamy obowiązku opisywania całego swojego doświadczenia zawodowego, a szczególnie tego, które nie jest w żaden sposób związane ze stanowiskiem, o które się ubiegamy. Specjaliści od rekrutacji radzą, żeby nie wybiegać dalej niż dziesięć lat wstecz.

Postarajmy się zawrzeć w CV tylko najbardziej istotne informacje – dokument nie powinien być dłuższy niż dwie strony (tylko wówczas istnieją szanse, że pracodawca go przeczyta).

Zapominanie o klauzuli o ochronie danych osobowych

Błędem popełnianym przez wielu kandydatów jest zapominanie o zamieszczeniu klauzuli o ochronie danych osobowych. Pamiętajmy, że niezamieszczenie jej sprawia, że CV nie jest w ogóle brane pod uwagę. Krótka formuła ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych zawartych w CV powinna zostać umieszczona na samym dole dokumentu. Niekiedy ogłoszenie o pracę zawiera wymaganą treść klauzuli. Wówczas wystarczy ją tylko skopiować i wkleić.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox