Co zrobić, żeby zatrzymać najlepszych pracowników w firmie?

Współcześnie dobrzy pracownicy są świadomi swojej wartości. Wiąże się to ze wzrostem wymagań stawianych pracodawcy. Firma, której zależy na zatrzymaniu najlepszych pracowników musi mieć świadomość, że dla osób tych liczy się nie tylko wysokie wynagrodzenie. Równie ważne są takie czynniki jak możliwość rozwoju, równowaga pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym, czy docenianie starań pracownika. Co może zrobić firma, żeby zwiększyć prawdopodobieństwo zatrzymania swoich najcenniejszych pracowników?

Atrakcyjne zarobki to podstawa

Nie możemy się łudzić, że najlepsi specjaliści będą pracowali dla nas za darmo lub za niewielkie pieniądze. Jeżeli chcemy ich zatrzymać w naszej firmie, musimy zapłacić im tyle, żeby mieli poczucie, że ich praca jest doceniana i szanowana. Jednocześnie pamiętajmy o tym, że samo wynagrodzenie to nie wszystko. Gdy zadbamy o naszych pracowników, zminimalizujemy ryzyko ich odejścia tylko dlatego, że inni pracodawcy zapłacą nieco więcej.

Praca, która pozwala się rozwijać

Dobra praca to nie tylko praca, która pozwala zarobić. Bardzo istotne są również możliwości rozwoju. Pracodawca powinien zadbać, żeby jego pracownicy mogli na co dzień podnosić własne kompetencje, uczyć się nowych rzeczy. Tylko wówczas będą mieć poczucie, że to co robią ma sens, a ich poczucie własnej wartości będzie wzrastać. Możliwość stałego doskonalenia sprawi, że staną się oni prawdziwym wsparciem dla naszej firmy.

Jeżeli nie mamy pewności, czy praca u nas daje pracownikom wystarczająco dużo możliwości rozwoju, po prostu ich o to zapytajmy. Gdy nie są do końca usatysfakcjonowani, poprośmy, żeby powiedzieli nam co możemy ulepszyć, żeby wykonywanie zawodowych obowiązków dawało im więcej satysfakcji.

Warto zadbać, żeby osoby pracujące w naszej firmie doskonale znały i rozumiały strategię jej działania. Tylko w sytuacji, gdy pracownik rozumie cel podejmowanych przez siebie działań, jest w stanie przez dłuższy czas zachować motywację.

Możliwość pracy w elastycznych godzinach

Nie ma pracownika, który nie doceniłby możliwości pracy w elastycznych godzinach. Pracując w ten sposób możemy maksymalnie wykorzystać swój potencjał. Część pracowników jest najbardziej efektywna rano, inni wolą zostawić sobie najbardziej wymagające zadania na wieczór. Dzięki elastycznym godzinom pracy łatwiej jest pogodzić życie zawodowe z prywatnym. Możliwość wyjścia z pracy w ciągu dnia pozwala pracownikom załatwić wiele spraw bez konieczności brania urlopu. Jeżeli jest taka potrzeba możemy zawieźć dzieci do szkoły na popołudnie, czy na dodatkowe zajęcia. Osoby, które zaczęły pracować w elastycznych godzinach zauważają u siebie zmniejszenie poziomu stresu (nie muszą się obawiać, że nie uda się im czegoś załatwić z powodu sztywnego grafika w pracy).

Work-life balance

Pracodawca, któremu zależy na długotrwałej współpracy ze swoimi pracownikami powinien umożliwić im zachowanie równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Jest to szczególnie ważne w przypadku pracowników mających rodziny. Każdy człowiek powinien mieć wystarczająco dużo czasu na aktywności pozazawodowe. Jest to ważne, gdyż w ten sposób zmniejsza się prawdopodobieństwo wypalenia zawodowego. Współcześnie pracodawcy, którym bardzo zależy na zatrzymaniu pracowników odczuwających wypalenie zawodowe, oferują im możliwość pójścia na długi (bo nawet roczny urlop). Osoba, która skorzysta z takiej okazji może odpocząć od pracy, zrealizować swoje marzenia, zregenerować siły i nabrać ochoty na powrót do pracy.

Pracodawcy, którym zależy na zatrzymaniu pracowników powinni unikać pracy w nadgodzinach. Natomiast, kiedy pozostanie w pracy jest konieczne, nadgodziny powinny być odpowiednio wynagradzane.

Świadomość, że nasze wysiłki są doceniane

Każdy pracownik potrzebuje świadomości, że jego praca jest ważna, ma cel, a jego starania są doceniane. Zdarza się, że pracodawcy popełniają błąd, który polega na pełnym skupieniu na realizacji celów (które z oczywistych względów są dla nich najważniejsze). Zapominają przy tym, że ich osiągnięcie jest możliwe dzięki intensywnej pracy zatrudnionych w firmie osób. Należy zdawać sobie sprawę, że pracownik, którego wysiłki nie są doceniane, z czasem traci motywację do pracy.

Wpływ na działania firmy

Udowodniono, że pracownicy pracują efektywniej i są bardziej przywiązani do organizacji, kiedy mają wpływ na jej działania. Niestety istnieją firmy, które wydają się zupełnie ignorować pomysły i sugestie zatrudnianych przez siebie osób. Jeżeli w firmie coś nie działa tak jak powinno, a pracownik nie ma szansy na zmianę tej sytuacji, bardzo prawdopodobne jest, że po pewnym czasie niepowodzeń zacznie szukać innej pracy lub pomyśli o założeniu własnej firmy.

Współpraca z kompetentnymi ludźmi

Czynnikiem, który może zatrzymać najlepszych pracowników w naszej firmie jest umożliwienie im współpracy z wysokiej klasy specjalistami. Praca z fantastycznymi ludźmi jest dla nas ważna tak samo jak atrakcyjne wynagrodzenie. Daje nam dużą motywację i sprawia, że przez cały czas się rozwijamy.