CV a referencje od pracodawcy – co należy wiedzieć?

Referencje są bardzo ważne dla rekruterów, gdyż dzięki nim można dowiedzieć się więcej o kandydacie do pracy. Jeżeli były pracodawca godzi się na wystawienie pozytywnej opinii pracownikowi, jest to sygnał, że osoba ta była wartościowym pracownikiem. Co powinniśmy wiedzieć o referencjach?

Referencje – podstawowe informacje

Mianem referencji określamy rekomendację pracodawcy dla byłego lub obecnego pracownika. Należy podkreślić, że referencje nie muszą być wcale wystawione przez właściciela firmy, w której pracowaliśmy (zwłaszcza, gdy nie miał on z nami większego kontaktu). Referencje powinny pochodzić od bezpośrednich przełożonych, którzy mieli kontakt z danym pracownikiem na co dzień. Ważne jest, żeby referencje posiadały pieczątkę firmy i podpis osoby, która je wystawia. Warto zdawać sobie sprawę, że referencje od byłych pracodawców nie są obowiązkowe i forma prowadząca rekrutację nie ma prawa wymagać ich od kandydatów starających się o pracę. Referencje nie muszą być jedynie pisemne, równie ważne są referencje ustne.

Referencje – dlaczego warto o nie prosić?

Proszenie pracodawców o referencje może przynieść nam wiele korzyści. Przede wszystkim zwiększają one nasze szanse na otrzymanie nowej pracy (nasze szanse wzrastają szczególnie wtedy, gdy staramy się o oblegane stanowisko). Rekruterzy często starają się dowiedzieć czegoś więcej o kandydatach, którzy biorą udział w procesach rekrutacji. Jednocześnie pamiętajmy, że referencje powinny być uzupełnione o telefon do byłego pracodawcy (jest to konieczne, gdyż często zdarza się, że kandydaci piszą je sami).

Referencje – które są najważniejsze?

Żeby nasze CV wyglądało profesjonalnie, nie możemy zamieścić w nim dowolnej ilości referencji. Z tego względu istotne jest, żeby wybrać te najważniejsze. Dla osoby prowadzącej rekrutację najważniejsze są referencje, które pochodzą od naszych bezpośrednich przełożonych. Takie osoby posiadają pełną wiedzę o naszych obowiązkach, a także tym jak się z nich wywiązaliśmy. Z tego względu ich opinie są bardziej cenione niż na przykład opinie współpracowników. W CV warto zamieścić informacje o stanowiskach osób, które wystawiły nam referencje.

Jeżeli pracujemy, jednak chcemy zmienić firmę i chodzimy na rozmowy kwalifikacyjne, nie powinniśmy prosić o referencje obecnych przełożonych. Osoby te nie muszą wiedzieć, że szukamy nowej pracy. Znacznie lepszym pomysłem jest skontaktowanie się z wcześniejszymi pracodawcami.

W CV możemy zamieścić także referencje od kluczowych klientów, czy partnerów biznesowych.

W jaki sposób umieścić referencje w CV?

Największe szanse zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną mamy wówczas gdy dopasujemy nasze CV do konkretnej oferty pracy. Z tego względu zamieszczanie w nim referencji i kontaktów do wszystkich naszych byłych pracodawców nie ma większego sensu. W przypadku, gdy dawne stanowisko pracy nie ma nic wspólnego z posadą, o którą obecnie się ubiegamy, zrezygnujmy z referencji od ówczesnego pracodawcy, gdyż z perspektywy osoby prowadzącej rekrutację są one mało wartościowe. Gdy pracowaliśmy jako sprzedawcy w sklepie odzieżowym, a teraz ubiegamy się o posadę informatyka, pamiętajmy, że dla rekrutera nasze relacje z klientami nie będą najbardziej istotne.

Pamiętajmy, że nasze CV powinno być dokumentem przejrzystym i możliwie jak najkrótszym. Rekruterzy często w ciągu dnia przeglądają kilkadziesiąt tego typu dokumentów i z pewnością nie będą zachwyceni nadmiarem nieistotnych informacji. Nie dodawajmy do CV długich papierowych referencji. Lepszym pomysłem jest stworzenie rubryki, w której zamieścimy podstawowe informacje i numery telefonów do osób, które mogą udzielić rekruterowi informacji dotyczących naszej pracy.

Rubryka dotycząca referencji powinna znaleźć się po naszym wykształceniu, doświadczeniu zawodowym, kluczowych umiejętnościach, a także informacjach dotyczących znajomości języków obcych.

Referencje dla pracownika – jak je napisać?

Pisząc referencje dla pracownika powinniśmy pamiętać, że mają one stanowić obiektywną ocenę jego pracy. Część pracodawców popełnia błąd nadmiernie chwaląc byłego pracownika. Zdarza się, że pochwały te nie mają nic wspólnego z zakresem obowiązków, które posiadała dana osoba pracując w naszej firmie. Pamiętajmy, że pisząc tego typu referencje możemy zaszkodzić pracownikowi, gdyż mało obiektywny list polecający nie będzie brany pod uwagę w procesie rekrutacji do nowej pracy.

W referencjach powinno się umieścić informacje dotyczące przebiegu pracy byłego pracownika, zakresu jego obowiązków, szczegółowe dane o jego osiągnięciach i awansach. Idealnie byłoby opisać projekty, w których były pracownik brał udział, uwzględnić umiejętności i kompetencje, które osoba ta nabyła podczas pracy u nas. W referencjach nie powinno się jednak pisać o kompetencjach miękkich. Na końcu dokumentu możemy ocenić jakość pracy osoby, która poprosiła nas o wystawienie referencji. Pamiętajmy, że referencje nie muszą być długie. W wielu wypadkach w zupełności wystarczy kilka zdań, które podsumowują naszą współpracę.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox