CV – jak dopasować dokument do oferty pracy?

Wysyłanie jednego CV w odpowiedzi na wszystkie oferty pracy nie jest najlepszym rozwiązaniem i zmniejsza nasze szanse zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Dostosowanie swojego CV do konkretnej oferty pracy zajmie nam niewiele czasu, a może przynieść naprawdę wiele korzyści. Od czego powinniśmy zacząć?

Dostosowanie CV do oferty pracy – dlaczego warto?

Dostosowanie naszego CV do konkretnej oferty pracy jest ważne, gdyż zabieg ten sprawia, że nasz profil staje się automatycznie bardziej interesujący dla potencjalnego pracodawcy. Jeżeli ubiegamy się o stanowisko, które cieszy się dużym zainteresowaniem, osoba prowadząca rekrutację będzie musiała zapoznać się z setkami CV. Dlaczego miałaby wybrać nasze, skoro niczym się nie wyróżniamy? Tworząc CV trzeba zdawać sobie sprawę, że rekruter (albo specjalny program) będzie szukał w nim określonych słów kluczowych (są to cechy i umiejętności niezbędne na konkretnym stanowisku). Jeżeli ich zabraknie – nasze dokumenty mogą zostać pominięte. Słowem kluczowym w przypadku managera: wykształcenie wyższe, znajomość języka angielskiego, kreatywność, samodzielność, zdolności przywódcze, doskonała organizacja czasu, itp.

Najważniejsze umiejętności

Jeżeli znaleźliśmy ofertę pracy, która nas zainteresowała, koniecznie dokładnie ją przeczytajmy. Następnie zastanówmy się jakie umiejętności powinien posiadać kandydat, który idealnie nadaje się na dane stanowisko.

W przypadku, gdy praca ma charakter zdalny, dobrze jest wyróżnić umiejętności, które ułatwią nam jej wykonywanie. W tym wypadku będzie to samodzielność, czy dobra organizacja pracy własnej. Dobrze byłoby napisać o sytuacjach, w których wykorzystaliśmy dane cechy.

Gdy nie jesteśmy pewni, które umiejętności są najważniejsze dla pracodawcy, sprawdźmy jakie informacje powtarzają się w ogłoszeniu o pracę kilka razy. Dobrze jest też porównać kilka ogłoszeń o pracę na to samo stanowisko (zauważymy wówczas, które elementy się w nich powtarzają). Innym skutecznym sposobem jest wyszukanie na LinkedIn profili osób, które pracują na interesującym nas stanowisku – sprawdźmy jakie słowa kluczowe pojawiają się w ich opisach najczęściej.

Kolejność w CV ma znaczenie

Specjaliści od rekrutacji radzą, żeby opisując swoje umiejętności w CV zacząć od umiejętności specjalistycznych, następnie przejść do umiejętności uniwersalnych, a zakończyć na umiejętnościach adaptacyjnych. 

Umiejętności specjalistyczne są najważniejszym elementem CV. Jeżeli nie będą one odpowiadały wymaganiom pracodawcy, dokument zostanie odrzucony. Przykładem umiejętności specjalistycznych może być 5-letnie doświadczenie w programowaniu w określonym języku, posiadanie dyplomu ukończenia studiów psychologicznych, posiadanie prawa jazdy kategorii C (gdy chcemy podjąć pracę jako kierowca ciężarówki).

Uniwersalne umiejętności to takie, które przydadzą się w każdej pracy. Umiejętnością uniwersalną jest znajomość języka niemieckiego na poziomie C2, ale też umiejętność obsługi komputera, czy posiadanie prawa jazdy kategorii B. 

Z kolei umiejętnościami adaptacyjnymi są: radzenie sobie w pracy zespołowej, nawyk uczenia się, szybkie nawiązywanie kontaktów, umiejętność rozwiązywania problemów, czy dobra organizacja czasu. Umiejętności adaptacyjne są dla pracodawcy wskazówką pozwalającą przypuszczać jak kandydat odnajdzie się w nowej pracy.

Jak się wyróżnić na tle setek kandydatów?

Możemy mieć wrażenie, że nasze CV wygląda profesjonalnie i niczego mu nie brakuje, jednak spróbujmy spojrzeć na nie oczami rekrutera. Osoba prowadząca rekrutację widzi codziennie setki podobnych dokumentów (zdarza się, że są niemal identyczne, przygotowane według jednego szablonu). Jeżeli chcemy się wyróżnić, koniecznie podeprzyjmy nasze umiejętności konkretnymi wynikami. W przypadku, gdy ubiegamy się o stanowisko sprzedawcy, możemy być pewni, że niemal każdy kandydat napisze o umiejętności nawiązywania i podtrzymywania relacji z klientami. Tym co możemy zrobić jest udowodnienie, że posiadamy umiejętności pożądane na danym stanowisku. Możemy napisać, że „w poprzedniej firmie zdobyliśmy tytuł sprzedawcy roku”, „firma, dla której pracowaliśmy otrzymała 99% procent pozytywnych opinii za obsługę klienta”, czy też „udało nam się zwiększyć sprzedaż o 20%”. Rekruterzy lubią czytać o wynikach, dlatego CV, które je zawiera z pewnością przyciągnie ich uwagę na dłużej.

Zainteresowania w CV

Jeżeli chcemy dopasować nasze CV do konkretnej oferty pracy, być może warto jest wspomnieć o naszych zainteresowaniach. Osoba, która stara się o stanowisko, na którym kluczowa jest umiejętność pracy w zespole, może napisać, że jej pasją są sporty zespołowe (na przykład siatkówka). Pod warunkiem, że tak jest w rzeczywistości.

Nie powinniśmy jednak kłamać. W przypadku, gdy nie posiadamy zainteresowań, które pasowałyby do danego stanowiska, nie starajmy się ich tworzyć. Warto zdawać sobie sprawę, że osoby odpowiedzialne za procesy rekrutacyjne potrafią wykryć kłamstwo. Gdy zorientują się, że ubarwiamy swój życiorys, najprawdopodobniej stracimy szanse na zatrudnienie.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox