Cyfrowi nomadzi – kim są i jak żyją?

Cyfrowi nomadzi są to osoby, które dzięki dostępowi do internetu i telefonii komórkowej mogą pracować dosłownie wszędzie. Współcześnie coraz częściej mówi się, że cyfrowy nomada jest pracownikiem przyszłości. Wszystko wskazuje na to, że ludzi takich w ciągu najbliższych kilkunastu – kilkudziesięciu lat będzie gwałtownie przybywać.

Cyfrowy nomada – nowe możliwości

Cyfrowy nomada wykorzystuje nowe technologie, żeby móc pracować z dowolnego miejsca na ziemi. Bardzo często zdarza się, że osoby będące cyfrowymi nomadami nie mają jednego, stałego miejsca zamieszkania. Mogą być to ludzie, którzy podróżują po całym świecie lub pracownicy przemieszczający się jedynie w obrębie jednego kraju. Statystyki pokazują, że cyfrowi nomadzi to przede wszystkim ludzie młodzi, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jedynie 25% osób po 44 roku życia pracuje w ten sposób. Wśród nomadów przeważają freelancerzy i osoby prowadzące własną działalność gospodarczą.

Cyfrowi nomadzi – możliwości podjęcia pracy

Gwałtowne zapotrzebowanie na treści i usługi wirtualne sprawia, że cyfrowi nomadzi mają wiele możliwości podjęcia pracy. Współcześni cyfrowi nomadzi najczęściej zatrudnieni są w branży IT (mogą zajmować się programowaniem, tworzeniem stron internetowych, projektowaniem aplikacji internetowych). Wśród nomadów spotkamy wielu przedstawicieli branży kreatywnej (zajmujących się montażem, animacją, grafiką komputerową). 

Życie nomada coraz częściej wybierają przedstawiciele branży administracyjnej (księgowi, wirtualni asystenci, pracownicy zajmujący się telefoniczną obsługą klienta), marketingowej (zdanie można pracować jako specjalista od public relations, optymalizacji reklam, social media, marketingu afiliacyjnego, czy zajmować się dropshippingiem). Nomadami mogą być ponadto tłumacze, copywriterzy, nauczyciele języków obcych, blogerzy, vlogerzy, dziennikarze, a także przedstawiciele wszystkich zawodów, którzy mogą wykonywać swoje obowiązki przez internet i nie są zobowiązani do stałego przebywania w jednym miejscu.

Zalety pracy nomadów

Większość cyfrowych nomadów za największą zaletę swojej pracy podaje możliwość przebywania w dowolnym miejscu na świecie. Osoby takie dzięki pracy mogą spełniać marzenia o podróżowaniu. Często zdarza się, że przeprowadzają się do tańszych krajów, gdzie mogą prowadzić dostatnie życie (gdyż cały czas zarabiają tyle samo). Jeżeli zima w ich kraju jest mroźna, mogą przeprowadzić się w miejsce, gdzie akurat jest lato.

Wielką zaletą bycia nomadem jest możliwość dostosowania pracy do swojego rytmu dobowego. Są osoby, którym lepiej pracuje się z samego rana, są i takie, które skupić mogą się jedynie wieczorem. Nie ma znaczenia jaki system wybierzemy, istotne jest tylko to, czy wykonany wszystkie zadania. Nienormowany czas pracy pozwala nam załatwić w ciągu dnia wszystkie sprawy, czy też zrobić sobie przerwę, kiedy jej potrzebujemy. Dodatkowo nie ma nad nami szefa, który nadzorowałby naszą pracę. Cyfrowy nomada nie musi się martwić, że nie zdąży na autobus, czy pociąg do pracy. Stanie w korkach jest mu praktycznie nieznane. Żyjąc jako nomada nie mamy wielu codziennych problemów. Nie musimy martwić się hałasującymi i plotkującymi sąsiadami, możemy znaleźć kraj, gdzie ludzie są uśmiechnięci i pozytywnie nastawieni do życia.

Wady życia cyfrowego nomady

Największą wadą życia jako cyfrowy nomada jest z pewnością brak stabilizacji. Żyjąc w ten sposób mamy małe szanse na znalezienie partnera (chyba, że znajdziemy kogoś, kto preferuje taki sam styl życia jak my). Ciągle się przemieszczając nie możemy wychowywać dzieci. Dodatkowym problemem jest fakt, że taki styl życia może uzależnić. Kiedy już spróbujemy, może być nam trudno wrócić do dawnej rzeczywistości.

Przebywając z dala od domu musimy liczyć się z tęsknotą za najbliższymi. Co więcej, gdy podróżujemy samodzielnie, możemy doświadczyć samotności. Każda zmiana miejsca pobytu nomady cyfrowego wiąże się z zaczynaniem wszystkiego od nowa, co z pewnością nie będzie odpowiadało każdemu. Nie wszyscy lubią też ciągle poznawać nowych ludzi (w pewnym momencie możemy być znudzeni nawiązywaniem nowych kontaktów, gdyż będziemy zdawać sobie sprawę, że za kilka tygodni lub miesięcy stracimy relacje z tymi osobami).

Dla wielu ludzi ogromną wadą takiej pracy jest brak możliwości wzięcia urlopu. Kiedy zachorujemy, nie możemy iść na chorobowy. Musimy szybko dojść do siebie, gdyż przestajemy zarabiać.

Czy trudno jest zostać cyfrowym nomadą?

Cyfrowi nomadzi pojawili się stosunkowo niedawno. Wielu osobom ich styl życia wydaje się mało rzeczywisty. Warto mieć świadomość, że rozpoczęcie życia cyfrowego nomady jest łatwiejsze niż nam się wydaje. Nie musimy wcale dużo zarabiać. Jeżeli przeniesiemy się do kraju, gdzie obowiązują niższe ceny, mamy szansę utrzymać się nawet za przeciętną pensję.

Jeżeli dojdziemy do wniosku, że nasze doświadczenie jest niewystarczające, możemy iść na szkolenie (w internecie dostępne są nawet darmowe kursy z wielu branż), zmieńmy pracę na taką, która pozwoli nam nauczyć się nowych umiejętności. Być może uda nam się uzyskać możliwość pracy zdalnej bez konieczności odchodzenia z firmy, w której jesteśmy zatrudnieni. Zanim zdecydujemy się na życie nomady i wyruszymy w długą podróż, koniecznie upewnijmy się, czy mamy na swoim koncie wystarczająco dużo oszczędności, żeby utrzymać się przez pewien czas bez podejmowania pracy.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox