Dieta dla zapracowanych – co pracownik powinien wiedzieć o odżywianiu

Siedząca praca nie jest korzystna dla naszego zdrowia i sylwetki. Pracownicy biurowi często borykają się z nadprogramowymi kilogramami. Co więcej styl życia i nieodpowiednie odżywianie mają negatywny wpływ na ich efektywność w pracy. Co powinna jeść osoba, która większość swojego czasu spędza w biurze?

Konieczna zmiana nawyków żywieniowych

Jeżeli przez cały dzień jesteśmy zapracowani i nie myślimy o tym co jemy, możemy mieć pewność, że nasze postępowanie prędzej lub później odbije się na naszym zdrowiu. To co jemy ma ogromny wpływ na nasz mózg, więc musimy liczyć się z tym, że z czasem nasza praca stanie się mniej efektywna.

Osoby, które chcą przez długie lata cieszyć się dobrym zdrowiem i z radością wykonywać swoją pracę muszą już dziś pomyśleć o zmianie nawyków żywieniowych. Choć początkowo może być to trudne, wystarczy kilka drobnych zmian, żeby poczuć różnicę.

Spisujmy wszystko co jemy danego dnia

Pierwszym krokiem niezbędnym do zmiany nawyków żywieniowych jest zapisywanie wszystkiego, co spożywamy danego dnia. Wielu pracowników biurowych nie przygotowuje posiłków w domu. Kiedy poczują głód udają się do barów szybkiej obsługi lub zamawiają jedzenie. Bardzo chętnie korzystają też z automatów ze słodkimi przekąskami i napojami. Jest to wyjątkowo groźne, gdyż większość osób sięgających po tego typu przekąski pod koniec dnia zupełnie o nich nie pamięta. Następnie ci sami pracownicy dziwią się, że tyją i mają problemy zdrowotne.

Przygotujmy sobie niewielki notes, który będziemy mieć zawsze przy sobie. Notes to lepsze rozwiązanie od smartfona (któremu może rozładować się bateria). Zapisujmy w nim dosłownie wszystko co spożyliśmy danego dnia. Jeżeli koleżanka z pracy poczęstowała nas cukierkiem lub kawałkiem ciasta, koniecznie to odnotujmy. Nie zapominajmy o napojach – należy zanotować wypicie każdej kawy, soku, czy coli.

Po tygodniu będziemy wiedzieć jakie błędy żywieniowe popełniamy. Prawdopodobnie zdziwimy się ile niezdrowych przekąsek jest w naszym codziennym menu. Wiedza jest natomiast niezbędnym krokiem do zmiany negatywnych nawyków.

Spożywajmy co najmniej trzy posiłki dziennie

Dietetycy zalecają, żeby w ciągu dnia spożywać co najmniej trzy posiłki. Należy jednak słuchać własnego organizmu – być może w naszym przypadku lepiej sprawdzi się pięć niewielkich posiłków. 

Dzień zawsze rozpoczynajmy od śniadania. Nie wychodźmy do pracy głodni. Ważne jest, żeby śniadanie było pełnowartościowe. Dobrze, żeby zawierało białko, tłuszcze i sporą ilość warzyw.

Dla pracowników biurowych dużym problemem są obiady, gdyż w porze obiadowej przebywają oni w pracy. Nic się nie stanie, jeżeli od czasu do czasu zamówimy obiad do biura. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest jednak przygotowanie posiłku dzień wcześniej i zabieranie go ze sobą do pracy. Wówczas mamy pewność, że jemy zdrowo.

Jeżeli w ciągu dnia odczuwamy głód, miejmy przy sobie przekąski. Mogą być to owoce, pokrojone wcześniej warzywa, orzechy (należy spożywać je z umiarem), batony musli. Takie produkty są zdecydowanie bardziej korzystne dla naszego zdrowia i sylwetki niż wysokokaloryczne batoniki, które nie mają praktycznie żadnych wartości odżywczych.

Kolacja powinna być posiłkiem składającym się przede wszystkim z węglowodanów. Unikajmy kolacji białkowych. Mogą one mieć negatywny wpływ na jakość naszego snu, gdyż organizm trawi białko bardzo długo. Ostatni posiłek powinien mieć miejsce na około trzy godziny przed snem.

Ważne jest, żeby podczas przygotowania posiłków korzystać jedynie z produktów świeżych i nisko przetworzonych. Jeżeli zależy nam na zdrowiu, musimy nauczyć się czytać etykiety. W wielu produktach spożywczych można bowiem znaleźć dodatki, które w żadnym wypadku nie powinny się w nich znaleźć.

Napoje są ważne

To co pijemy w ciągu dnia jest równie ważne jak to co jemy. Naszym głównym napojem powinna być woda. Najlepiej jest sięgać po niegazowaną wodę mineralną lub źródlaną. Ważne jest, żeby dużo pić. W ciągu dnia należy wypić około dwóch litrów wody (jeżeli jest lato pijemy znacznie więcej, gdyż duża część wody usuwana jest z organizmu wraz z potem). Pamiętajmy jednak, że nie da się napić na zapas. Nie możemy wypić butelki wody naraz, gdyż nie przyniesie to oczekiwanych skutków. Najlepiej jest pić małymi łykami przez cały dzień (butelkę z wodą powinniśmy mieć zawsze przy sobie). Warto jest wyrobić w sobie nawyk picia wody – pijemy nawet, gdy nie jesteśmy szczególnie spragnieni. Pamiętajmy, że w momencie, gdy odczuwamy silne pragnienie, nasz organizm jest już poważnie odwodniony.

Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych – warto jest od czasu do czasu pić zioła. Gdy mamy stresujący dzień w pracy, z pewnością pomoże nam herbatka z melisy lub dziurawca. Część dietetyków dopuszcza picie kawy (ważne, żeby nie przesadzić z jej ilością, bo może doprowadzić do odwodnienia organizmu). Pamiętajmy jednak, żeby pić kawę bez żadnych dodatków. Zrezygnujmy z cukru i śmietanki – dodatki te zawierają dużo kalorii, których nie potrzebuje pracownik spędzający cały dzień przy biurku.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox