Ekstrawertyk – kto to taki, w jakich zawodach sprawdzi się ekstrawertyk

Ekstrawertyk jest osobą potrzebującą stałego kontaktu z ludźmi. Jest to potrzeba tak silna, że można bez przesady powiedzieć, że ekstrawertyk ładuje swoje baterie poprzez kontakty społeczne. Czas spędzony w samotności jest dla niego całkowicie pusty, bezwartościowy, wiąże się ze stratą energii. Osoba taka często realizuje się w pracy. Zawody idealne dla ekstrawertyka wiążą się z częstymi kontaktami z ludźmi.

Kim jest ekstrawertyk?

Ekstrawertyk jest to osoba, której uwaga jest skierowana na zewnątrz. Jest on przeciwieństwem skupionego na swoim wnętrzu introwertyka. Ekstrawertyka można poznać po głośnych i szybkich wypowiedziach. Osobom takim często zdarza się gubić główny wątek wypowiedzi, jednak nie wydają się tym szczególnie przejmować. Ekstrawertyk jest pewny siebie, zdecydowany. Podczas rozmowy stale utrzymuje kontakt wzrokowy.  Człowiek taki ma dużo energii, dlatego często prowadzi bardzo aktywny tryb życia. Zaletą ekstrawertyka jest dobra pamięć krótkotrwała (jest on świetny w zapamiętywaniu imion i twarzy). Na podstawowym etapie nauczania jest on w stanie osiągać lepsze wyniki niż dzieci o innych typach osobowości.

Ekstrawertycy z łatwością nawiązują znajomości z zupełnie obcymi osobami, dlatego często zostają przywódcami w grupach. Bardzo chętnie angażują się oni we wszelkiego rodzaju akcje społeczne. Dobrze odnajdują się w tłumie (przebywanie w tłumie nie powoduje u nich żadnego dyskomfortu).

Wadą ekstrawertyków może być skłonność do impulsywnego działania. Zdarza się, że robią oni coś, a dopiero później myślą. Zdarza się, że nie są oni w stanie w pełni kontrolować swojego zachowania. W stresowych, nieprzewidzianych sytuacjach ekstrawertyk może wpaść w histerię. Ekstrawertyk potrzebuje dużej stymulacji, często się nudzi. Problemem osób ze skłonnościami do ekstrawertyzmu jest branie na siebie wielu spraw i zobowiązań, których mogą nie być w stanie wypełnić. Takie sytuacje doprowadzają do napadów smutku i przemęczenia.

Ekstrawertycy znacznie intensywniej niż introwertycy przeżywają kryzys wieku średniego (dotyczy to zwłaszcza mężczyzn). 

Ekstrawertyk w pracy

Ekstrawertycy są często bardzo doceniani jako pracownicy. Posiadają jednak wady, które w pewnych sytuacjach mogą przysparzać kłopotów. Dużym problemem jest między innymi fakt, że choć ekstrawertyk dużo mówi i chętnie uzewnętrznia się przed innymi ludźmi, nie zawsze jest w stanie słuchać. Z tego względu ekstrawertycy mogą mieć problem ze skupieniem się na potrzebach innych.

Choć ekstrawertyczny pracownik może wydawać się idealnym kandydatem na stanowisko kierownicze, nie zawsze jest to prawdą. Jego problemem jest głównie nieprzewidywalność w stresujących sytuacjach. Człowiek taki pod wpływem stresu może podejmować błędne decyzje.

Wielu ekstrawertyków dobrze radzi sobie z negocjacjami, doskonale czuje się w pracy zespołowej.

Praca jest bardzo ważna dla ekstrawertyka. Żeby mógł on czerpać z nie satysfakcję, musi być dopasowana do jego cech charakteru, a także kwalifikacji.

Każdy pracodawca powinien rozważyć zatrudnienie przynajmniej jednego ekstrawertyka w swojej firmie. Osoby takie często wprowadzają pozytywną atmosferę w miejscu pracy (ich pozytywne emocje mogą łagodzić stres). Mają też ogromną motywację do działania (o ile są za swoje osiągnięcia regularnie nagradzani).

Zawody odpowiednie dla ekstrawertyka

Ekstrawertyk potrafi zjednać sobie ludzi, trudno jest przejść wobec niego obojętnie. Osoby takie mogą pracować jako doradcy klienta – na stanowisku tym mogą wykorzystać umiejętność szybkiego nawiązywania kontaktów z ludźmi i zdolności negocjacyjne.

Wielu ekstrawertyków można spotkać w branży gastronomicznej. Są oni znakomitymi kelnerami – mają doskonałą pamięć krótkotrwałą, błyskawicznie nawiązują kontakty, potrafią wzbudzać sympatię klientów.

Ekstrawertycy często zajmują się organizacją eventów. Są oni osobami dynamicznymi, które lubią zmiany, mają wiele znajomości, dlatego znakomicie poradzą sobie z organizacją ślubów i wesel, urodzin, czy spotkań biznesowych. Ekstrawertycy, którzy lubią kontakt z dziećmi znajdą zatrudnienie w charakterze animatora dziecięcego. Osoba taka wymyśla różnego rodzaju zabawy i aktywności, a następnie zachęca do nich dzieci.

Ekstrawertyk to osoba przebojowa, szybko nawiązująca kontakty, posiadająca zdolności negocjacyjne. Ze względu na powyższe cechy wydaje się on wprost idealnym sprzedawcą (jedynym wyzwaniem dla ekstrawertyka na stanowisku sprzedawcy może być nauczenie się lepszego słuchania swoich klientów).

Jako, że ekstrawertycy często są doskonałymi mówcami i doskonale odnajdują się na scenie, sprawdzą się jako szkoleniowcy. Osoby takie dobrze czują się w pracach, które wymagają częstych podróży.

Jeżeli ekstrawertyk jest osobą aktywną fizycznie i kocha sport, może pomyśleć o karierze trenera personalnego. Osoba ekstrawertyczna doceni ten zawód ze względu na możliwość połączenia swojej pasji z częstymi kontaktami z ludźmi. Praca trenera personalnego pozwala na nawiązywanie nowych znajomości. Daje też dużo satysfakcji, gdyż osoby ekstrawertyczne potrafią motywować innych do działania.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox