Ergonomia w pracy – istotne informacje

Ergonomia jest nauką, która ułatwia nam życie. Dzięki niej środowisko pracy staje się bardzo przyjazne. Zastosowanie ergonomicznych rozwiązań pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób zawodowych. Jakie są najważniejsze zasady ergonomii? Jakie są różnice pomiędzy ergonomią koncepcyjną a korekcyjną?

Ergonomia – podstawowe informacje

Mianem ergonomii określamy dyscyplinę naukową, której celem jest ułatwienie pracownikom funkcjonowania w środowisku pracy, a także zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób zawodowych związanych z wykonywanym zajęciem. Specjaliści od ergonomii są odpowiedzialni za przystosowanie warunków pracy, mebli, a także maszyn i narzędzi do anatomicznych cech człowieka. Należy zdawać sobie sprawę, że ergonomia dotyczy nie tylko środowiska pracy. Jest równie ważna w pomieszczeniach mieszkalnych takich jak kuchnia, czy łazienka.

Czym jest ergonomia korekcyjna?

Ergonomia koncepcyjna to dziedzina specjalizująca się w analizowaniu środowiska pracy pod kątem wygody i bezpieczeństwa pracowników. Zadaniem specjalistów od ergonomii korekcyjnej jest wyszukiwanie zagrożeń i stałe usprawnianie istniejących struktur. Częścią ich pracy jest sprawdzanie i kontrolowanie, czy pracodawcy zapewniają swoim pracownikom bezpieczne i komfortowe miejsce pracy. Jeżeli wykryją jakieś nieprawidłowości, komunikują szczegółowo, co należy zmienić (wiedzą oni jaka dokładnie powinna być wysokość biurek, krzeseł biurowych, jaka przestrzeń jest potrzebna każdemu pracownikowi, jakie jest optymalne natężenie światła w poszczególnych częściach biura, maksymalny poziom hałasu).

Czym jest ergonomia koncepcyjna?

Ergonomia koncepcyjna jest nauką zajmującą się planowaniem przestrzeni. Specjaliści od ergonomii koncepcyjnej projektują biura i inne przestrzenie użytkowe pod kątem bezpieczeństwa i komfortu użytkownika. Osoby takie muszą zaplanować wiele szczegółów – między innym jakość oświetlenia, rozmieszczenie mebli i sprzętów użytkowych, dostosowanie maszyn i narzędzi wykorzystywanych w konkretnej branży do możliwości pracowników.

Ergonomiczne zastosowania w biurze

Każde biuro, w którym pracują pracownicy musi spełniać zasady ergonomii. Pracodawca musi się do nich zastosować, w przeciwnym wypadku grozi mu odpowiedzialność karna. Stosowanie się do zasad ergonomii jest korzystne również dla samego pracodawcy – pracownicy, którym jest wygodnie pracują znacznie efektywniej, w związku z tym mają lepsze wyniki. Ergonomia reguluje takie szczegóły jak ustawienie monitora komputera względem światła (ma to na celu ograniczenie odbijania światła, które może utrudnić, a nawet skutecznie uniemożliwić pracę). Obraz na monitorze musi być stabilny, a znaki czytelne. Zgodnie z zasadami ergonomii klawiatura komputera powinna być skonstruowana w takie sposób, żeby użytkownik mógł przyjąć pozycję, która nie będzie męczyła rąk podczas długotrwałej pracy.

Specjaliści od ergonomii zwracają uwagę, że stół przeznaczony do pracy powinien umożliwiać ustawienie wszystkich elementów wyposażenia stanowiska pracy. Zaleca się, żeby był on jasny i matowy. Ergonomia reguluje wysokość siedziska i kąta oparcia biurowego krzesła. Bardzo ważne jest oświetlenia, odległość pracownika od monitora komputera, a nawet wilgotność powietrza. 

Zasady ergonomii są na tyle szczegółowe, że osoba nie mająca doświadczenia może mieć problem z zastosowaniem ich wszystkich. Błędy w tym zakresie mogą być niekiedy bardzo kosztowne (wymiana oświetlenia, czy mebli biurowych), dlatego warto jest powierzyć zadanie zaprojektowania naszego biura profesjonalistom.

Zasady ergonomii a praca zdalna 

O zasadach ergonomii należy pamiętać również przy pracy zdalnej. Choć w przypadku domowego biura nie musimy obawiać się kontroli i płacenia wysokich kar za nieprzystosowanie stanowiska pracy do zasad ergonomii, dla własnego komfortu powinniśmy je uwzględnić.

Nie musimy posiadać najnowszych mebli biurowych, zadbajmy jednak o to, żeby nasze stanowisko pracy było wygodne. Wówczas nie odczujemy negatywnych skutków pracy biurowej.

Ergonomia w domu

Ergonomia w domu ma ogromny wpływ na jakość naszego życia. Dzięki zastosowaniu się do jej zasad będziemy w stanie wybrać odpowiednią umywalkę do łazienki, a także zamontować ją w taki sposób, żeby zabiegi higieniczne były przyjemne i nie sprawiały nam problemów. Stosując się do zasad ergonomii unikniemy zachlapanej łazienki, czy uderzania głową o niefortunnie umiejscowioną szafkę łazienkową.

Ergonomia jest niesamowicie ważna w kuchni, zwłaszcza jeżeli regularnie korzystamy z tego pomieszczenia. Jedną z najważniejszych zasad ergonomii jest umieszczenie zlewu, kuchenki, lodówki i blatu w niewielkiej odległości od siebie. Dzięki temu podczas przygotowywanie posiłków nie będziemy musieli pokonywać dużych odległości, a wszystkie ważne sprzęty będą znajdowały się w zasięgu naszego wzroku. Zabudowa kuchenna musi  znajdować się na takiej wysokości, żeby mieszkańcy mogli z niej swobodnie korzystać.

Zasady ergonomii sprawiają, że nasze życie staje się prostsze i bardziej komfortowe. Nawet jeżeli nie jesteśmy właścicielem firmy, który projektuje biuro dla swoich pracowników, powinniśmy się z nimi zapoznać.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox