Humaniści – kim są i jak radzą sobie na rynku pracy

Choć studia humanistyczne uważane są za mało perspektywiczne, okazuje się, że humaniści zaskakująco dobrze radzą sobie na rynku pracy. Kim dokładnie są humaniści i czy to prawda, że nie radzą sobie oni z naukami ścisłymi? 

Kim jest humanista?

Pojęcie humanista nie jest jednorodne. Jako humanistów określa się przedstawicieli nauk humanistycznych, ale też przedstawicieli humanizmu okresu Odrodzenia, czy osoby kierujące się w życiu zasadami humanizmu. Nauki humanistyczne to takie nauki, które odnoszą się do człowieka i jego twórczości. Do nauk humanistycznych zaliczamy prawo, dziennikarstwo, historię sztuki, socjologię, filologię, czy filozofię. O humanistach mówi się, że są wszechstronnie uzdolnieni. Czasem ocenia się ich negatywnie mówiąc, że są to ludzie, którzy nie radzą sobie z naukami ścisłymi (oba stwierdzenia mogą być zarówno prawdziwe, jak i fałszywe).

Dlaczego humaniści są poszukiwanymi pracownikami?

Choć mogłoby się wydawać, że współcześnie to nauki ścisłe są najważniejsze, to jednak pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają humanistów. Większość osób po studiach humanistycznych posiada wysoko rozwinięte umiejętności miękkie, które są poszukiwane w wielu branżach. Pracodawcy doceniają ich otwartość na innych ludzi, komunikatywność, umiejętność racy w grupie. Bardzo pożądaną cechą humanistów jest łatwość wyrażania swoich myśli (zarówno w mowie, jak i w piśmie). Niezastąpiona jest też znajomość języków obcych (często zdarza się, że pracodawca decyduje się na zatrudnienie osoby, która zna języki, jednak nie posiada kierunkowego wykształcenia – szkolenie jej zajmie bowiem zdecydowanie mniej czasu niż uczenie języków obcych kandydata posiadającego kierunkowe wykształcenie, nie znającego jednak języków).

Humaniści to osoby, które doskonale zdają sobie sprawę jak ważny we współczesnym świecie jest stały rozwój. Zazwyczaj nie poprzestają na jednej dziedzinie. Często posiadają oni zdolności techniczne i decydują się na ich szkolenie, jeżeli wymaga tego stanowisko.

Humaniści i nowe technologie

Błyskawiczny rozwój nowych technologii sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na pracowników zajmujących się sztuczną inteligencją. Jednocześnie należy podkreślić, że w pracy tej sprawdzą się nie tylko inżynierowie. Rozwój sztucznej inteligencji nie jest możliwy bez wsparcia choćby doświadczonych psychologów, czy przedstawicieli nauk społecznych. Dzięki wiedzy humanistów branża technologiczna ma szanse na osiąganie lepszych wyników.

Jakie zawody podejmują humaniści?

Humanista nie musi ograniczać się do zawodów typowo humanistycznych. Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę, że typowe zawody dla humanistów nie muszą wcale oznaczać gorszej pensji i mniejszych możliwości rozwoju.

Część humanistów decyduje się na podjęcie pracy w obsłudze klienta. Osoby takie są otwarte, komunikatywne, potrafią współpracować z różnymi ludźmi. W znalezieniu dobrze płatnej pracy pomaga im znajomość języków obcych.

Humaniści doskonale poradzą sobie w dziale HR. Potrafią oni rozmawiać z ludźmi, oceniać ich zachowania, przewidywać, czy dana osoba sprawdzi się na konkretnym stanowisku.

Osoby, które ukończyły studia humanistyczne często podejmują pracę w zawodach związanych z mediami. Doskonale radzą sobie jako dziennikarze, specjaliści od marketingu, pracownicy redakcji, specjaliści od PR. Zawody, które wymagają kreatywności, wysoko rozwiniętych kompetencji interpersonalnych, elastyczności, lekkiego pióra, łatwości w nawiązywaniu kontaktów zazwyczaj wiążą się z bardzo dobrymi zarobkami.

Czy warto dziś studiować kierunki humanistyczne?

Młode osoby, które stają przed wyborem swojej drogi zawodowej często zastanawiają się, czy studiowanie przedmiotów humanistycznych ma dziś sens. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z pewnością są osoby, dla których studia humanistyczne będą całkowitą stratą czasu (podobnie można powiedzieć o studiach ścisłych). Pamiętajmy, że świat zmienia się tak szybko, że nikt nie jest w stanie w 100% przewidzieć jak będzie wyglądał rynek pracy za pięć lat. 

Jedno jest pewne – nie powinniśmy decydować się na studiowanie przedmiotów, które nas nie interesują. Osoby będące zapalonymi psychologami prawdopodobnie nie będą czuły się dobrze studiując matematykę. Nawet jeśli po studiach ścisłych dostaną dobrze płatną pracę – jej wykonywanie nie będzie sprawiało im przyjemności. Nie róbmy niczego wbrew sobie.

Pamiętajmy, że wiedza zdobyta na studiach humanistycznych może przydać się w wielu sytuacjach. Osoba, która ukończyła psychologię wcale nie musi pracować w gabinecie psychologicznym, czy w szkole. Być może będzie czuła się lepiej w ośrodkach badania opinii społecznej, agencji pracy, czy firmach zajmujących się projektowaniem sztucznej inteligencji.

Młody człowiek, który wybiera się na studia nie powinien słuchać starszego pokolenia, które uważa, że dzięki ukończeniu wyższej uczelni zdobędzie zawód na całe życie. Takie przekonania były prawdziwe kilkadziesiąt lat temu. Obecnie wiedza, którą przyswajamy na studiach wystarczy nam zaledwie na kilka lat. Jeżeli po studiach przestaniemy się rozwijać, nie mamy wielkich szans na zrobienie kariery.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox