Idealne CV: co napisać w sekcji: „o mnie”?

Wielu kandydatów ma duży problem z napisaniem zwięzłego podsumowania swojej kandydatury. Trzeba jednak pamiętać, że ta część CV jest bardzo ważna dla rekruterów. Kandydat, który odpowiednio się zareklamuje ma zdecydowanie większe szanse otrzymania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na napisanie atrakcyjnego profilu zawodowego.

Dlaczego warto umieścić w CV rubrykę „o mnie”?

Jeżeli staramy się o atrakcyjną posadę, musimy liczyć się z faktem, że nie będziemy jedynymi osobami, które składają CV do konkretnej firmy. Rekruterzy przyznają, że zdarzają się sytuacje, gdy o jedno stanowisko ubiega się ponad dwustu kandydatów. Dodatkowo często kompetencje wielu z nich są podobne. Wybór tego najlepszego jest niezwykle trudny. W takiej chwili czynnikiem przesądzającym o zatrudnieniu może być sekcja „o mnie”, czyli po prostu krótki profil zawodowy. Choć w Polsce profil zawodowy jest czymś stosunkowo nowym, w wielu krajach zachodu jest rzeczą najzwyklejszą. Pamiętajmy, że napisanie kilku interesujących zdań o sobie zwiększa szanse, że rekruter dokładnie zapozna się z całym naszym CV i listem motywacyjnym.

Streszczenie swojego doświadczenia zawodowego w kilku zdaniach jest trudne…

Wielu kandydatów (zwłaszcza tych posiadających wieloletnie doświadczenie zawodowe) skarży się, że streszczenie swoich doświadczeń w czterech lub pięciu zdaniach jest wyjątkowo problematyczne. Z pewnością nie jest to proste, ale nie niemożliwe. Zastanówmy się jakie nasze najważniejsze wydarzenia w naszym życiu zawodowym. 

Rekruterzy zalecają, żeby napisać o kluczowych doświadczeniach, naszych najważniejszych osiągnięciach, kompetencjach, a także celach, które przed sobą stawiamy (idealnie byłoby, gdyby cele te dało się zrealizować w firmie, do której aplikujemy).

Pisząc profil zawodowy miejmy przed oczami ofertę pracy, której dotyczy CV. Jest to ważne, żeby sekcja „o mnie” została napisana właśnie pod tą ofertę. Pomyślmy jaki jest idealny kandydat na stanowisko, o które się ubiegamy – spróbujmy przedstawić się właśnie jako taka osoba. Jako, że pracodawcy najbardziej cenią pracowników z długim stażem pracy i dużym doświadczeniem, warto napisać, że pracujemy w zawodzie od wielu lat (o ile to prawda) i na swoim koncie mamy wiele sukcesów (podkreślmy te najbardziej spektakularne).

Jeżeli praca jest naszą pasją, koniecznie to zaznaczmy. Warto wspomnieć, że nieustannie poszerzamy swoją wiedzę i rozwijamy kompetencje. 

W przypadku, gdy branża, w której działamy jest bardzo rozległa – koniecznie podkreślmy swoją specjalizację (przykładowo zaznaczmy w jakich językach programujemy).

Sekcja „o mnie” – jakich błędów unikać?

W sekcji „o mnie” nie powinno się podawać informacji, które są zbędne z punktu widzenia naszej przydatności do pracy. Unikajmy pisania o swoim stanie cywilnym, narodowości, czy miejscu zamieszkania. Nie podawajmy także żadnych informacji, które znajdują się w innych częściach CV. Powszechnie popełnianym błędem jest tworzenie profilu ogólnego, który pasowałby do większości kandydatów ubiegających się o nasze stanowisko (pamiętajmy profil zawodowy ma nas wyróżnić). Niewybaczalne są błędy ortograficzne i gramatyczne (jeżeli nie mamy zaufania do swoich umiejętności pisarskich – przed wysłaniem CV do formy, poprośmy o korektę specjalistę).

Profil zawodowy z założenia jest bardzo krótki – z tego względu nie możemy pozwolić sobie na „lanie wody”. Nie powinno się korzystać z wypunktować – sekcja „o mnie” musi być napisana pełnymi zdaniami.

Choć spełnianie wymagań na dan stanowisko jest niezwykle ważne, pamiętajmy, że wszyscy kandydaci będą podkreślać ten fakt. Poprzestanie na tym nie pomoże nam w wyróżnieniu się – spróbujmy przemycić jakiś element, który sprawi, że nasz profil zawodowy stanie się jedyny w swoim rodzaju.

W sekcji o mnie nie powinno się mieszać pierwszej i trzeciej osoby. W żadnym wypadku nie należy też kłamać. Doświadczony rekruter z dużym prawdopodobieństwem zauważy, że napisaliśmy nieprawdę. A to z kolei zdyskwalifikuje nas w jego oczach.

Sekcja „o mnie” – przykłady

Nie ma jednej, idealnej sekcji „o mnie”. To co napiszemy powinno być uzależnione od stanowiska, o które się ubiegamy. Przykładowo osoba, której zależy na posadzie sprzedawcy może napisać:

Doświadczony sprzedawca, gotowy do podjęcia pracy zmianowej i pracy fizycznej. Prywatnie pasjonat jazdy konnej i ekologii. 3 lata na stanowisku sprzedawcy nauczyły mnie pracy zespołowej, prowadzenia skutecznych negocjacji, nawiązywania i utrzymywania kontaktów z klientami. Na poprzednim stanowisku dzięki swoim kompetencjom zwiększyłem sprzedaż do 130% miesięcznej normy. Zatrudnienie w państwa firmie jest moim celem od początku pracy w sprzedaży.

Inny przykład:

Absolwentka administracji z 2-letnim doświadczeniem w pracy w kancelarii notarialnej. Jestem specjalistką od zarządzania korespondencją biurową, wysoko rozwinięte kompetencje interpersonalne pozwalają mi na wspieranie innych członków zespołu. Na poprzednim stanowisku w ciągu miesiąca od momentu zatrudnienia uporządkowałam dokumentację do tego stopnia, że wszystkie zaległości zostały zlikwidowane.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox