Ilu Polaków rzuciłoby pracę gdyby wygrało 1 mln zł?

Czy jesteśmy przywiązani do swojej pracy na tyle, by nie porzucić jej po wygraniu dużej kwoty pieniędzy? A może mając 1 mln złotych po prostu przestalibyśmy pracować? Serwis pracy Praca.pl postanowił sprawdzić, co zrobiłby statystyczny Polak mają do dyspozycji 1 milion złotych.

Czy 1 mln zł to dużo? Wystarczająco dużo by kupić mieszkanie, pojechać na wycieczkę dookoła świata lub mieć wkład na własny biznes. Przy zainwestowaniu takich pieniędzy w instrument finansowy dający około 5% odsetek rocznie, miesięcznie do dyspozycji byłoby około 3400 zł – czyli nieco więcej niż wynosi średnia krajowa. Wystarczy by żyć, ale nie wystarczy na szaleństwa i zbytki. Na jaką opcję zatem zdecydowaliby się Polacy? Spokojne życie za średnią krajową, dalszą pracę czy może ryzyko prowadzenia własnej działalności?

Połowa Polaków inwestuje w biznes

 

Z ankiety przeprowadzonej przez Praca.pl na 1278 użytkownikach portalu wynika, że ponad połowa Polaków (53%) zdecydowałaby się na własny biznes. Taki krok wymaga odwagi – może bowiem przynieść nie tylko satysfakcję i kapitał, ale również może skończyć się klęską i utratą inwestycji. „Taki wynik dobrze świadczy o przedsiębiorczości Polaków. Z przeprowadzonych w 2013 roku badań Eurobarometru wynikało, że około połowa naszych rodaków chciałaby prowadzić własny biznes. Nasze badania to potwierdzają – gdybyśmy mieli środki i zaplecze, to decyzji o inwestowaniu w rozwój własnej firmy mogłoby być więcej.” – komentuje prezes Praca.pl Krzysztof Kirejczyk.

Słodkie lenistwo?

 

Na drugim kontinuum przedsiębiorczości są ci, którzy wybraliby życie z odsetek. Ilu ich jest? Z badania Praca.pl wynika, że tak zachowałby się co piąty Polak (20%). Niestety historie osób, które wygrały znaczne sumy pieniędzy pokazują, że takie zachowanie jest bardzo ryzykowne. Wymaga przede wszystkim dużego samozaparcia, by nie naruszyć zdobytej nagrody i jej nie roztrwonić. Przykłady takie jak Callie Rogers, która w wieku 16 lat wygrała (i wydała) równowartość 10 mln złotych czy Michaela Carrola, któremu udało się w rekordowym czasie roztrwonić równowartość prawie 50 mln złotych wygranej pokazują, że osoby, które wygrały na loterii bardzo często tracą kontrolę nad swoim poziomem życia i wydatkami. A pieniądze niestety szybko topnieją.

Przywiązanie do pracy
27% Polaków mimo wygranej nadal by pracowało. 17% zdecydowałoby się zostać w obecnej pracy, a 10% poszukałoby nowego pracodawcy. Czy jesteśmy aż tak pracowici? „Taka decyzja może być podyktowana wieloma rzeczami. Część naszych ankietowanych jest prawdopodobnie zadowolona z obecnej pracy, która daje im radość i satysfakcję – nie ma zatem powodów jej zmieniać. Z drugiej strony, 1 mln złotych nie daje aż tak dużej poduszki finansowej, by można było pomyśleć np. o kupnie mieszkania, samochodu i jeszcze żyć z tego co zostanie. Wydaje się zatem, że za niektórymi decyzjami o pozostaniu bądź zmianie pracy stoi rozsądek.” – wyjaśnia ekspert rynku pracy, Krzysztof Kirejczyk.

17% lojalnych – dużo czy mało?
Z perspektywy pracodawców wynik na poziomie zaledwie 17% osób, które zdecydowałyby się zostać w obecnej pracy świadczyć może o dość niskiej lojalności Polaków wobec pracodawcy i wykonywanej pracy. Statystycznie przy takiej sytuacji pracodawca straciłby większość pracowników. Pocieszające dla przedsiębiorców może być to, że szansa na to, by kilku pracowników wygrało jednocześnie spore kwoty jest … mniejsza niż 1 na milion.

Polacy a inne narody
Czy jesteśmy bardziej czy mniej przywiązani do obecnej pracy niż inne narody? A może jesteśmy bardziej leniwi? W 2013 roku Gallup przeprowadził podobne badania na pracownikach w USA. W porównaniu do Amerykanów Polacy okazują się być mniej leniwi, ale jednocześnie mniej lojalni wobec obecnego pracodawcy. W badaniach Gallupa podzielono pracowników na tych, którzy są w swoją pracę zaangażowani, tych, którym praca jest obojętna oraz tych, którzy tego co robią po prostu nie cierpią. Nawet w tej ostatniej grupie, co piąty pracownik zdecydowałby się zostać w swojej pracy. W Polsce przy obecnym pracodawcy zostałoby jedynie 17% pracowników. Co to oznacza? Albo po prostu jesteśmy mniej lojalni, albo większość z nas swojej pracy po prostu bardzo nie lubi. W porównaniu do pracowników przebadanych przez Gallup Polacy są jednak bardziej przedsiębiorczy. O ile aż 25-40% Amerykanów zrezygnowałoby z pracy i przestało zarobkować żyjąc z odsetek, o tyle w Polsce na taki krok zdecydowałoby się zaledwie 20% szczęśliwych posiadaczy miliona.

co

 

Artykuł pochodzi z serwisu praca.pl

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox