Introwertyk – kim jest i w jakiej pracy się sprawdzi

Introwertycy stanowią co najmniej jedną trzecią społeczeństwa. Osoby te dobrze czują się w swoim własnym towarzystwie, a także w towarzystwie kilku ludzi, których dobrze znają. Choć niektórzy mówią, że introwertycy mają swój własny świat, w rzeczywistości mogą być oni doskonałymi pracownikami. Jakie zawody będą najbardziej odpowiednie dla introwertyków?

Kim jest introwertyk?

Introwertyk to osoba, która życiową energię czerpie z życia wewnętrznego. Nie oznacza to, że całkowicie rezygnuje on z relacji z innymi ludźmi. Trzeba jednak zaznaczyć, że relacje społeczne wymagają od introwertyka dużych nakładów energii. Często nie jest on w stanie przez cały dzień przebywać z ludźmi (nawet jeżeli są to osoby, które lubi). Dla utrzymania równowagi introwertyk musi spędzić część czasu w samotności.

Osoby będące introwertykami nie czują się najlepiej w sytuacjach, gdzie cała uwaga otoczenia jest skupiona na nich. Ludzie ci wolą trzymać się z boku, co nie musi wcale oznaczać, że są nieśmiali. Charakterystyczne dla introwertyków jest unikanie miejsc, które wymuszają zwiększone interakcje z innymi ludźmi. Osoby takie wolą spędzić wieczór raczej w kameralnej kawiarni niż na dyskotece. Introwertycy mają niewielką grupę znajomych i niechętnie zawierają nowe znajomości. Introwertyk może mieć problemy z pracą w chaosie. Bardzo intensywne bodźce mogą być dla niego trudne do zniesienia. Należy zaznaczyć, że introwertyka nie da się (i nie powinno) zmienić. Za charakter takiej osoby odpowiedzialna jest budowa kory mózgowej. 

Bywa, że introwertyk jest niewłaściwie odbierany przez otoczenie. Potrzeba przebywania w samotności i dystansowania się od ludzi sprawia, że przez niektórych jest on postrzegany jako arogancki. Niektórzy są zdania, że osoba taka poprzez milczenie wyraża swoje cierpienie. W rzeczywistości introwertycy mogą być bardzo pozytywnie nastawieni do ludzi, pomimo że nie wchodzą w interakcje z nimi zbyt często. Problem w tym, że ekstrawertycy, którzy często oceniają introwertyków bardzo negatywnie nie są w stanie postawić się na ich miejscu i zrozumieć w jaki sposób postrzegają oni rzeczywistość (jedynie introwertyk jest w stanie zrozumieć ekstrawertyka, nie na odwrót). Stąd wiele nieporozumień i krzywdzących opinii.

Introwertyk w pracy

Osoby introwertyczne powinny poszukać pracy, która będzie w najwyższym stopniu odpowiadała ich usposobieniu. Nie jest prawdą, że introwertyk jest gorszym pracownikiem. W wielu sytuacjach jest wręcz przeciwnie. Istnieje wiele zawodów, w których introwertycy sprawdzą się zdecydowanie lepiej niż ekstrawertycy. Co ciekawe wielu introwertyków znakomicie radzi sobie na stanowiskach menadżerskich.

Takie osoby muszą unikać pracy w pomieszczeniach typu open space, gdzie bardzo trudno będzie się im skupić (często jest to niemożliwe). Introwertyk lepiej czuje się pracując indywidualnie. Jeżeli nie jest to konieczne, powinien zrezygnować z pracy zespołowej (dzięki temu jego działania będą bardziej efektywne). Jeżeli osoba introwertyczna czuje się wyczerpana relacjami z ludźmi w swojej pracy, może poprosić przełożonego o krótki okres pracy zdalnej, podczas której będzie mogła odetchnąć.

Istnieje wiele argumentów przemawiających za zatrudnieniem introwertyka. Człowiek taki jest niezwykle samodzielny, nie potrzebuje też ciągłych pochwał, gdyż sam jest w stanie ocenić efekty swojej pracy. Introwertycy mogą być bardzo dobrymi rozmówcami, gdyż potrafią słuchać innych ludzi. Są oni bardzo konkretni (w przeciwieństwie do ekstrawertyków, którzy mają skłonności do słowotoku, z którego nic nie wynika), mówią dopiero wtedy, kiedy mają coś ważnego do powiedzenia. Nie działają oni w pośpiechu – zazwyczaj wszystkie ich ruchy są starannie przemyślane. Introwertycy nie lubią plotek, obmawianie innych osób nie jest dla nich interesujące.

Jaka praca będzie najlepsza dla introwertyka?

Współcześnie żaden introwertyk nie powinien mieć problemów ze znalezieniem satysfakcjonującej i dobrze płatnej pracy. Powinien wybrać zawód, w którym czuje się komfortowo, i który sprawia mu satysfakcję.

Wielu introwertyków dobrze czuje się na stanowisku kierowcy ciężarówki, który w samotności pokonuje bardzo długie trasy. Osoby takie często pracują jako administratorzy baz danych, programiści, inżynierowie, redaktorzy. Dla introwertyka lubiącego uczyć się języków obcych idealna wydaje się praca tłumacza.

Introwertycy znajdą zatrudnienie w gastronomii, na przykład na stanowisku piekarza. Ludzie ci mogą zrobić karierę w księgowości. Często pracują też na takich stanowiskach jak audytor, laborant, archiwista, analityk finansowy, biochemik, geolog.

Choć introwertycy dobrze czują się w samotności, nie oznacza to wcale, że muszą zrezygnować z kariery psychologa. Wbrew powszechnemu mniemaniu introwertycy są często osobami bardzo empatycznymi, zainteresowanymi problemami innych ludzi, potrafiącymi nawiązywać dobre relacje.

Oczywiście jeżeli introwertykowi bardzo zależy na pracy, która będzie wymagała częstych kontaktów z ludźmi, może ją podjąć.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox