Jak napisać perfekcyjne CV?

Zdarza się, że nie doceniamy roli jaką CV pełni w procesie rekrutacji. Część kandydatów jest przekonana, że ich umiejętności i doświadczenie obronią się same. Niestety nie zawsze musi się tak stać. Jeżeli aplikujemy na atrakcyjne stanowisko, musimy liczyć się z faktem, że o naszą posadę ubiega się jeszcze co najmniej kilkuset kandydatów. W takiej sytuacji stworzenie CV, które przyciągnie uwagę rekrutera może przesądzić o naszym zatrudnieniu.

Perfekcyjne CV – jakie warunki musi spełniać?

Idealne CV, które zwróci uwagę rekrutera powinno zawierać wszystkie niezbędne informacje na nasz temat. Dodatkowo muszą one zostać podane w przystępnej atrakcyjnej formie. Żeby rekruter mógł się z nami skontaktować, konieczne jest podanie swoich danych kontaktowych (są kandydaci, którzy o tym zapominają). Niezbędne dane, które powinny znaleźć się w każdym CV to imię i nazwisko kandydata, numer telefonu, adres e-mail (e-mail musi być profesjonalny, zaleca się podanie adresu będącego kombinacją imienia i nazwiska kandydata). W przypadku gdy posiadamy profesjonalną stronę internetową, która jest związana z branżą, w której działamy – warto zamieścić w dokumencie link do niej.

CV nie może zawierać żadnych błędów, gdyż one natychmiast dyskwalifikują naszą kandydaturę. Jeżeli zdarza się nam popełniać błędy ortograficzne, gramatyczne, czy stylistyczne, przed wysłaniem dokumentu do firmy dobrze jest dać go do korekty specjaliście.

Specjaliści od rekrutacji radzą, żeby na samym początku dokumentu w skrócie opisać swoje umiejętności i doświadczenie (pamiętajmy, żeby o swoim doświadczeniu pisać w trybie dokonanym). Taki wstęp z pewnością przyciągnie uwagę potencjalnego pracodawcy i zachęci go do przeczytania CV w całości.

Odbiorca nie powinien mieć problemów z przeczytaniem naszego CV – do napisania tego dokumentu wybierajmy klasyczne, proste czcionki. Nie starajmy wyróżnić się przy pomocy ozdobnych liter. Tym, co ma nas wyróżnić powinny być nasze kwalifikacje. Idealne CV utrzymane jest w stylistyce minimalistycznej.

Pamiętajmy, że z dużym prawdopodobieństwem nie jesteśmy jedynymi kandydatami starającymi się o konkretną posadę. Pracodawcy często zmuszeni są do przeglądania setek CV. Z tego też względu należy zadbać, żeby dokument ten nie był zbyt długi. Zupełnie wystarczające będzie podanie zawodowego doświadczenia, jakie zdobyliśmy w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Kolejność ma znaczenie

Potencjalnego pracodawcy nie interesują prace dorywcze, które podejmowaliśmy tuż po studiach. Pisanie o doświadczeniu zawodowym powinno zaczynać się od pracy, którą wykonywaliśmy ostatnio. Co więcej dobrze jest pisać tylko o tych stanowiskach, które mają jakiś związek z branżą, w której ubiegamy się o pracę. Pisząc o swoim doświadczeniu zawodowym nie należy poprzestawać na wymienieniu firm i stanowisk, na których pracowaliśmy. Rekruterzy zalecają, żeby przejrzyście opisać swój zakres obowiązków na konkretnych stanowiskach. Jest to ważne, gdyż osoba zatrudniona w jednej firmie może mieć inny zakres obowiązków niż pracownik zatrudniony na podobnym stanowisku (nazwy mogą całkowicie się pokrywać) w innym przedsiębiorstwie.

Uzupełniajmy CV na bieżąco

CV, które wysyłamy do pracodawcy powinno być aktualne. Są kandydaci, którzy nie zaglądają do swoich dokumentów przed wysłaniem, co jest dużym błędem. Takie CV często mają nieaktualne zdjęcia. W ciągu kilku lat z dużym prawdopodobieństwem zmienia się nasz zakres zadań. Nieaktualne mogą być również nasze zainteresowania i umiejętności.

Wysłanie starego CV jest błędem także dlatego, że dokument ten powinien być dostosowany do konkretnej oferty pracy. W wielu wypadkach pracodawca podaje cechy i umiejętności, które powinien posiadać idealny pracownik zatrudniony na danym stanowisku. Jeżeli nasze CV będzie sprawiało wrażenie mało związanego ze stanowiskiem, na które aplikujemy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie odrzucone.

Kompetencje miękkie i twarde

Większość kandydatów tworzących CV nie ma problemu z opisaniem swoich kompetencji twardych. Wiemy, że dla potencjalnego pracodawcy istotne są ukończone przez nas studia, kursy, szkolenia. W dokumentach zawieramy informacje o znajomości języków obcych, umiejętności obsługi konkretnych programów komputerowych. Zdarza się jednak, że zapominamy o kompetencjach miękkich. Jest to błąd, gdyż są one nie mniej ważne. Jeżeli jesteśmy osobami kreatywnymi, posiadamy wysoko rozwinięte kompetencje interpersonalne, potrafimy sprawnie rozwiązywać problemy – wszystkie te informacje mogą przesądzić o naszym zatrudnieniu.

Uwzględnijmy zainteresowania w CV

Pisząc CV warto jest uwzględnić swoje zainteresowania, pod warunkiem, że nie są one zbyt kontrowersyjne. To jakie zainteresowania opiszemy może działać na naszą korzyść, a jednocześnie stanowić wadę. Idealnie byłoby opisać pasje, które w jakiś sposób związane są ze stanowiskiem, o które się ubiegamy. Gdy nasza praca będzie wiązała się z kontaktami z ludźmi, warto napisać, że naszym hobby są gry zespołowe. W przypadku, gdy staramy się o posadę w firmie, dla której ważną wartością jest ekologia, nie przyznawajmy się do swojego zamiłowania do polowań.

Na końcu każdego CV powinna znaleźć się klauzula o ochronie danych osobowych. W dokumencie warto zamieścić też zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych na potrzeby rekrutacji.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox