Przeglądając ogłoszenia o pracę zauważymy, że wielu pracodawców oprócz CV wymaga od kandydatów przesłania listu motywacyjnego. Ma on na celu przekonanie pracodawcy, że to właśnie my najlepiej nadajemy się na dane stanowisko. Pisząc dobry list motywacyjny pokazujemy, że naprawdę zależy nam na podjęciu pracy. Poniżej zamieszczamy wskazówki, które będą pomocne w napisaniu skutecznego listu motywacyjnego.
List motywacyjny – co to takiego?
List motywacyjny (cover letter) jest to dokument, w którym kandydat wyjaśnia, dlaczego zależy mu na podjęciu pracy w danej firmie, na konkretnym stanowisku. Często zdarza się, że wysłanie tego dokumentu jest niezbędne, żeby wziąć udział w procesie rekrutacji. Specjaliści od rekrutacji zalecają, żeby napisać list motywacyjny nawet wówczas, gdy pracodawca tego nie wymaga. W ten sposób pokazujemy nasze zaangażowanie. Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że cover letter to jedynie uzupełnienie dobrego CV. Może on przesądzić o zatrudnieniu pracownika, którego doświadczenie i kwalifikacje odpowiadają potencjalnemu pracodawcy.
Jak powinien wyglądać list motywacyjny?
List motywacyjny powinien być napisany jednolitą czcionką. Ważne jest, żeby posiadał akapity i odpowiednie odstępy (warto zadbać, żeby był możliwie jak najbardziej czytelny dla odbiorcy). Jeżeli chodzi o kwestie estetyczne, zadbajmy, żeby list motywacyjny wizualnie pasował do CV (wykorzystujemy te same kolory, rozmiar czcionki, czy odstępy).
Jako, że list motywacyjny jest dokumentem uzupełniającym CV, nie powinniśmy umieszczać w nim informacji, które znajdują się w Curriculum vitae. Dla przykładu – gdy osoba, która w swojej poprzedniej firmie pracowała jako sprzedawca i swój zakres obowiązków opisała w CV, w liście motywacyjnym może zamieścić jeszcze bardziej szczegółowe informacje – jakie artykuły sprzedawała, jakie osiągała wyniki, itp.
Lewy górny róg listu motywacyjnego to miejsce, w którym należy zamieścić swoje dane osobowe. Podajemy imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail (pamiętajmy, żeby nasz e-mail był profesjonalny, w przeciwnym razie możemy być odebrani jako osoby niepoważne). Po prawej stronie dokumentu umieszczamy miejscowość, a także datę wysyłki dokumentu. Bardzo istotne jest, żeby zaznaczyć do kogo konkretnie adresowany jest list. Możemy zaadresować go do właściciela firmy, dyrektora konkretnego działu, czy działu HR. W sytuacji, gdy nie wiemy do kogo trafi nasz dokument, najbezpieczniej jest rozpocząć go od słów: „Szanowni Państwo…”.
Co powinien zawierać list motywacyjny?
Jako, że celem listu motywacyjnego jest zachęcenie pracodawcy do naszej kandydatury, dobrze jest ograniczyć zwroty grzecznościowe do minimum i od razu przejść do opisywania swoich zalet (ale tylko takich, na których firma może coś zyskać). Nasz przekaz musi być autentyczny. Nie bądźmy zbyt skromni – pracodawca musi wiedzieć, że zatrudniając nas odniesie wiele korzyści. W liście dobrze jest napisać o obowiązkach, które wykonywaliśmy na poprzednich stanowiskach, a także obrazowo podkreślić swoje sukcesy (przykładowo możemy napisać, że w firmie, w której pracowaliśmy na stanowisku sprzedawcy, nasze działania doprowadziły do 30% wzrostu sprzedaży w skali rocznej).
W liście motywacyjnym można wspomnieć, że otrzymaliśmy informacje o zatrudnieniu od pracowników firmy, w której chcemy rozpocząć pracę. Specjaliści zalecają, żeby nie rozpoczynać pisania listu motywacyjnego w standardowy sposób. Na samym początku napiszmy coś, co zaciekawi potencjalnego pracodawcę i skłoni go do przeczytania dokumentu w całości. Dołóżmy wszelkich starań, żeby pracodawca, który przeczyta nasz list doszedł do wniosku, że jeżeli nie zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną, straci wartościowego pracownika.
List motywacyjny – jakich błędów unikać?
Jednym z podstawowych błędów, które popełniają kandydaci piszący listy motywacyjne jest kopiowanie gotowych wzorów dokumentów z internetu. Niektórzy zmieniają jedynie nazwę firmy i uzupełniają dokument swoimi danymi osobowymi. Rekruterzy otrzymujący dziesiątki, a nawet setki takich listów doskonale wiedzą, że kandydat nie wysilił się, żeby stworzyć coś oryginalnego. Wysłanie takiego listu może więc działać na naszą niekorzyść.
Pośpiech przy pisaniu listów motywacyjnych jest niewskazany. Błędy gramatyczne, ortograficzne i stylistyczne dyskwalifikują większość kandydatów. Niewybaczalnym błędem jest także pomylenie adresatów. Zdarza się, że osoby, które wysyłają listy motywacyjne jednocześnie do wielu firm zapominają o zmianie adresatów. Możemy mieć pewność, że pracodawca w takiej sytuacji odrzuci naszą kandydaturę, nawet jeżeli nasze CV wyda się mu interesujące.
Dużym problemem jest także pisanie w liście motywacyjnym informacji, które w rzeczywistości nie są istotne. Pamiętajmy, że w dokumencie tym warto jest podkreślać tylko te ze swoich zalet, które są istotne dla firmy. Pracodawca nie jest zainteresowany naszą osobą, a korzyściami, które uzyska zatrudniając nas. Wszystko, co piszemy o sobie musi być podparte dowodami. Przykładowo, gdy podkreślamy, że jesteśmy specjalistami w rozwiązywaniu trudnych problemów, podajmy sytuację, gdy w naszym poprzednim miejscu zatrudnienia pojawił się problem, a my go rozwiązaliśmy.