Jak wspierać rozwój specjalistów IT? Zatrudnij mentora

Firmy działające w branży IT coraz częściej zatrudniają osoby, które wskazują pracownikom kierunki rozwoju zawodowego, a także przekazują im zdobytą wiedzę i doświadczenie. Liderzy dzielą się swoimi umiejętnościami, a sami zyskują zupełnie nowe kwalifikacje. Na tej relacji mogą skorzystać trzy strony – programiści, mentorzy, a także cała firma.

Kierunek rozwoju technologicznego jest niezmiernie trudny do przewidzenia, jednak liderzy biznesu w widoczny sposób zaznaczają kolejne trendy. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze i szybsze systemy oparte o nowe projekty budowy aplikacji, języki oprogramowania czy platformy cyfrowe. Bardzo często wprowadzają one chaos, ale także mobilizują rynek IT do ciągłego rozwoju.

Kto może zostać mentorem?

Funkcję lidera technologicznego i mentora obejmuje zazwyczaj programista z kilkuletnim doświadczeniem. To kolejny krok na drodze jego rozwoju zawodowego, jednak praca mentora traktowana jest raczej jako alternatywna ścieżka rozwoju programisty, a nie awans zawodowy w obrębie tego samego stanowiska. Często do pełnienia tej funkcji typowani są programiści, którzy mają najlepsze wyniki w pracy lub najdłuższy staż zawodowy. Jednak przy obsadzie tej posady należy kierować się nie tylko kwalifikacjami, ale także umiejętnościami interpersonalnymi. – Praca mentora polega na stałym kontakcie z ludźmi. Z uwagi na to, lider musi posiadać tzw. kompetencje miękkie. Tylko dzięki nim będzie mógł skutecznie wesprzeć rozwój innych osób, a także dokładnie ocenić ich potencjał i wskazać drogę dalszej kariery zawodowej – komentuje Tomasz Gibas, prezes spółki Coders Center.

Jaką rolę pełni mentor?

Praca lidera technologicznego wymaga przeprowadzania szczegółowych analiz nowinek technologicznych, które pomagają zwiększyć efektywność działań i zaoszczędzić czas przeznaczony na ich wykonanie. Zadaniem mentorów jest także inspirowanie, aktywizowanie pracowników, a także wskazywanie najlepszych dróg rozwoju zawodowego. Według Tomasza Gibasa można wyróżnić dwa typy tych specjalistów. Pierwsi z nich, mentorzy technologiczni, nadają tempo i dyktują najlepsze w konkretnym momencie rozwiązania technologiczne. Pomagają oni rozwijać się zatrudnionym programistom, a jednocześnie bardzo często sami pozostają liderami technologii. Z kolei tzw. Soft Skills Mentor pomaga pracownikom rozwinąć inteligencję emocjonalną, która także jest niezwykle ważna w pełnionym zawodzie. – Większość informatyków to introwertycy, dlatego bez odpowiedniego coachingu, nie można wydobyć z nich cech konsultanta. Jest to istotna kwestia, ponieważ rynek IT rozwija się w kierunku kontaktu bezpośredniego, m.in. na linii programista – klient, gdzie kompetencje miękkie odgrywają kluczową rolę – dodaje prezes Coders Center.

Co może zyskać firma?

Coraz więcej firm IT decyduje się na zatrudnienie osoby, która zmotywuje i zainspiruje pracowników, a tym samym usprawni pracę całej firmy. Liderzy technologiczni muszą cały czas być na bieżąco z nowościami z zakresu branży IT – oprogramowaniami czy systemami.

pixabay-com-cc0-public-domain

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox