Jak zaaranżować domowe biuro?

Praca z domu staje się coraz bardziej popularna, co wiąże się z faktem, że coraz więcej osób odczuwa jej negatywne skutki. Osoby, które pracując w domu nie mogą się skupić, mają problemy z oddzieleniem sfery prywatnej od zawodowej, są mało efektywne, powinny pomyśleć o aranżacji domowego biura.

Domowe biuro – dlaczego go potrzebujemy?

Praca zdalna nie jest łatwa. Wiąże się z wieloma trudnościami, z których często nie zdawaliśmy sobie sprawy przed jej podjęciem. Możemy zwiększyć swoją efektywność pracując poza domem, jednak nie zawsze jest to możliwe. Osoby, które korzystały z biur coworkingowych lub pracowały przy kawiarnianym stoliku straciły taką możliwość podczas pandemii. Jeżeli dom jest jedynym miejscem, z którego możemy pracować, postarajmy się stworzyć w nim maksymalnie komfortową przestrzeń.

Wydzielona przestrzeń do pracy

Jeżeli zależy nam, żeby praca w domu była efektywna, musimy wyodrębnić miejsce do pracy. Idealnie byłoby, gdybyśmy mogli przeznaczyć na biuro osobny pokój, jednak nie zawsze jest to możliwe. W żadnym wypadku nie powinniśmy pracować w kuchni, czy przy stole w salonie, z którego będziemy korzystać również po pracy. Gdy nie dysponujemy odrębnym pomieszczeniem, spróbujmy je wydzielić przy pomocy ścianek działowych i szafy. Ważne jest, żeby w części domu, w której będziemy pracować znajdowało się okno (pomimo, że będziemy korzystać ze sztucznego oświetlenia, dzienne światło jest nam bardzo potrzebne, dodatkowo potrzebujemy stałego dostępu o świeżego powietrza).

Nasze domowe biuro musi być pomieszczeniem przeznaczonym jedynie do pracy. Po wykonaniu swoich obowiązków nie należy go wykorzystywać w inny sposób. Jest to ważne, gdyż jedynie wówczas uda się nam oddzielić strefę prywatną od zawodowej. Pamiętajmy, że pomieszczenie, w którym zaaranżujemy swoje biuro powinno być odpowiednio duże (nie możemy dopuścić do sytuacji, w której będziemy potykać się o meble).

Zadbajmy o wygodne meble

Dla komfortu pracy ważne są wygodne meble. Warto wyposażyć swoje domowe biuro w meble niezbędne takie jak biurko, krzesło i szafę. Idealnie byłoby, gdybyśmy mieli dostęp do profesjonalnych mebli biurowych. Gdy nie stać nas na drogie meble, możemy pomyśleć o zakupie mebli używanych. Duże znaczenie ma szczególnie krzesło lub fotel biurowy, które muszą być odpowiednio wyprofilowane. Pamiętajmy, że korzystanie z niewygodnych mebli w dłuższej perspektywie czasu może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu.

Kupując meble do domowego biura jesteśmy w lepszej sytuacji niż przedsiębiorcy zatrudniający wielu pracowników – wybieramy meble, które są wygodne dla nas i nie musimy liczyć się z potrzebami innych osób.

Wielkość mebli musi być dostosowana do naszych potrzeb. Szczególnie biurko nie może być zbyt małe. Powinno być co najmniej takiej wielkości, żebyśmy mieli możliwość ułożenia na blacie wszystkich przedmiotów, z których korzystamy. Ważna jest też przestrzeń pod biurkiem pozwalająca na wygodne ułożenie nóg.

Znaczenie ma odpowiednie ustawienie mebli. Należy ustawić je w taki sposób, żeby nie zasłaniały okna i nie utrudniały nam przemieszczania się. Specjaliści zalecają, żeby umieścić biurko bokiem do okna i przodem do wejścia (dzięki temu będziemy mogli spoglądać na osoby, które wchodzą do pomieszczenia).

Dobre oświetlenie biura

W każdym, w tym również w domowym biurze bardzo duże znaczenie ma oświetlenie. Jak najdłuższy dostęp do dziennego światła jest najważniejszy. Jednocześnie musimy pamiętać, że dzienne światło jest niewystarczające (zwłaszcza zimą). Z tego względu powinniśmy zadbać o oświetlenie górne, oświetlenie boczne, a także niewielką lampkę, którą postawimy na biurku. Światło w domowym biurze musi być ciepłe (chłodne będzie zbyt męczące dla oczu).

Jeżeli w ciągu dnia przeszkadzają nam promienie słoneczne, zadbajmy o zamontowanie na oknach żaluzji.

W biurze powinien panować porządek

Porządek w domowym biurze jest niezwykle ważny dla komfortowej pracy. W jego utrzymaniu pomoże nam szafa, a także mniejsze szafki i szuflady, w których umieścimy przedmioty i dokumenty zbędne nam w danym momencie.

Dbając o porządek w biurze nie zapominajmy o kablach. Plączące się na podłodze kable sprawiają, że pomieszczenie wygląda na zagracone. Dodatkowo stwarzają one ryzyko upadku. Problem ten możemy łatwo rozwiązać inwestując w specjalne prowadnice.

Dbającym o porządek przydadzą się również pudełka, segregatory, teczki, czy korkowe tablice.

Kolory w domowym biurze

Aranżując domowe biuro powinniśmy skupić się na własnych upodobaniach. W takich miejscach pracujemy zazwyczaj samodzielnie, dlatego dobrze jest wybierać nasze ulubione kolory. Pamiętajmy jedynie, że w miejscu tym musimy się skoncentrować i skupić na pracy przez dłuższy czas. Jeżeli lubimy kolory intensywne, zastanówmy się, czy nie będą nam one przeszkadzały w pracy. Gdy uznamy, że nie – jak najbardziej możemy je zastosować.

W każdym biurze powinno znaleźć się miejsce na zieleń. Rośliny mają nie tylko wysokie walory estetyczne, ale też pomagają oczyszczać powietrze i korzystnie wpływają na nasze samopoczucie.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox