Jak znaleźć pracę marzeń po 40 – praktyczne porady

Jeszcze kilkanaście lat temu powszechne było przekonanie, że osobie, która ukończyła czterdzieści lat trudniej jest znaleźć pracę. Obecnie sytuacja ta uległa zmianie. Przyczynił się do tego spadek bezrobocia, a także masowa emigracja młodych ludzi. Pracodawcy chętnie zatrudniają dojrzałe osoby ze względu na często bogate doświadczenie, a także ze względu na fakt, że emigracja w tej grupie wiekowej jest znacznie mniejsza. Co więcej pracownicy po 40 nierzadko nie mają już tylu zobowiązań rodzinnych co ich młodsi koledzy.

Atuty pracowników po 40 roku życia

Osoby w dojrzałym wieku nierzadko boleśnie odczuwają skutki wypalenia zawodowego i coraz śmielej myślą o zmianie branży. Problemem w znalezieniu pracy często są nie warunki zewnętrzne, a nasza własna psychika. Wielu wartościowych pracowników nie docenia swoich umiejętności i doświadczenia, skupia się jedynie na słabych stronach.

Warto zdać sobie sprawę, że jako osoby dojrzałe mamy wiele atutów. Jednym z nich jest bogate doświadczenie zawodowe. Dodatkową zaletą dojrzałego pracownika jest większa dyspozycyjność. Osoba mająca dzieci w wieku szkolnym lub zupełnie dorosłe już potomstwo nie będzie zmuszona do brania częstych urlopów ze względu na konieczność opieki nad najmłodszymi członkami rodziny. 

Wielką zaletą osób, które są na rynku pracy od co najmniej kilkunastu lat jest rozwinięta sieć kontaktów zawodowych. Lata pracy z ludźmi siłą rzeczy sprawiają, że kompetencje interpersonalne w tej grupie wiekowej są wysokie. Dojrzały pracownik lepiej radzi sobie z sytuacjami kryzysowymi, co w wielu branżach ma ogromne znaczenie.

Ludzie dojrzali często wiedzą jakie zajęcia sprawiają im przyjemność, do jakiej pracy się nadają, a jakich zajęć nie chcą wykonywać.

Jak znaleźć wymarzoną pracę?

Jeżeli czujemy, że praca, którą wykonujemy od dłuższego czasu nie sprawia nam satysfakcji, być może warto pomyśleć o zmianach. W przypadku, gdy jesteśmy osobami, które zasiedziały się w jednym miejscu musimy mieć świadomość, że nie będzie łatwo. Żeby zdobyć nową pracę musimy wyjść ze swojej strefy komfortu. Taki skok na głęboką wodę będzie wymagał od nas sporo nauki.

Gdy nie mamy jeszcze nowego zajęcia lub nie wiemy jaka branża będzie dla nas najbardziej odpowiednia – nie rzucajmy dotychczasowej pracy. Zdecydowanie bezpieczniej jest próbować nowych zajęć po godzinach. W dojrzałym wieku zmiana branży jest o tyle łatwiejsza, że nie jesteśmy obciążeni rodziną i mamy więcej wolnego czasu. Warto dobrze go wykorzystać.

Świetnym pomysłem na spróbowanie nowych rzeczy jest wolontariat. Zdarza się, że nasza wymarzona praca będzie wymagała podjęcia studiów lub ukończenia specjalistycznych kursów. Nie  obawiajmy się ich. Być może nowe studia będą pięknym okresem w naszym życiu. Inwestujmy w siebie. Współcześnie wiele prac można wykonywać przez internet. Jest to znakomite rozwiązanie dla osoby, która pracuje na etacie.

Dojrzali pracownicy powinni zapoznać się z ofertą Urzędów Pracy, a także centrów aktywizacji zawodowej (niekiedy instytucje te oferują ciekawe, a do tego darmowe szkolenia – dobrze jest z nich skorzystać).

Pamiętajmy, że w znalezieniu wymarzonej pracy znajomi mogą nam bardzo pomóc. Prawdopodobnie przez lata udało się nam wypracować siatkę kontaktów zawodowych. Powiedzmy znajomym, że szukamy pracy w konkretnej branży i poprośmy, żeby dali nam znać, jeżeli dowiedzą się o prowadzonych rekrutacjach.

Większe szanse na znalezienie pracy marzeń mamy mamy dzięki referencjom od poprzednich pracodawców i współpracowników. Jeżeli wcześniej nie mieliśmy okazji poprosić o wystawienie referencji – koniecznie zróbmy to teraz.

Praca po 40 – jakich błędów nie popełniać

Jeżeli od dawna nie szukaliśmy pracy, nasze CV jest prawdopodobnie nieaktualne. Warto zdawać sobie sprawę, że zasady pisania CV przez ostatnich kilkanaście lat nieco się zmieniły. Nie wysyłajmy starych dokumentów. W sytuacji, gdy mamy problem z napisaniem profesjonalnego CV i listu motywacyjnego – zgłośmy się do specjalisty (współcześnie wiele firm oferuje tego typu usługi).

Błędem jest odpowiadanie na wszystkie ogłoszenia o pracę jakie znajdziemy. Znacznie lepiej jest poświęcić swój czas i energię na odpowiadanie na oferty, które pasują do naszych kompetencji i zainteresowań. Pamiętajmy, że mamy znacznie większe szanse zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, gdy dostosujemy nasze CV do konkretnej oferty pracy.

Poważnym błędem popełnianym przez osoby, które dawno nie szukały pracy jest brak przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętajmy, że rekruter ocenia nie tylko nasze kompetencje i doświadczenie, ale i wizerunek. Spróbujmy dowiedzieć się jak w interesującej nas branży wyglądają rozmowy rekrutacyjne, a następnie odpowiednio dostosujmy swój image.

Błędem części kandydatów przychodzących na rozmowy kwalifikacyjne jest roszczeniowa postawa. Nawet jeżeli mamy wykształcenie i duże doświadczenie zawodowe, nie dawajmy rekruterowi do zrozumienia, że wszystko się nam należy. Postarajmy się położyć nacisk na korzyści, które z naszego zatrudnienia odniesie firma. Pamiętajmy, że rozmowa kwalifikacyjna to nie czas na stawianie warunków, a zainteresowanie potencjalnego pracodawcy naszą osobą.

Zadbajmy o pozytywny wizerunek w internecie

Współcześnie wizerunek pracownika kreowany jest w dużej mierze za pośrednictwem internetu. Musimy liczyć się z tym, że potencjalny pracodawca zechce dowiedzieć się o nas więcej z mediów społecznościowych. Z tego względu powinniśmy szczególnie uważać na zamieszczone tam informacje. Usuńmy z sieci wszystkie zdjęcia i treści, które nie pasują do wizerunku idealnego pracownika.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox