Jakie oferty pracy zniechęcają Polaków?

Czy wynagrodzenie prowizyjne zmniejsza zainteresowanie Polaków ofertą pracy? Na ile kandydaci są otwarci na pracę w niepełnym wymiarze godzin lub na zastępstwo? Czy oferta napisana w języku angielskim sprawia, że część osób rezygnuje z przesłania CV? Serwis pracy Praca.pl sprawdził, jakie elementy ogłoszenia o pracę redukują ilość odpowiedzi od kandydatów – kiedy Polacy najczęściej rezygnują ze zgłaszania swojej kandydatury?
Dlaczego na jedną ofertę pracy przychodzi wiele aplikacji, a inna – mimo podobnego stanowiska i zakresu obowiązków – cieszy się dużo mniejszym zainteresowaniem? Ilość aplikacji od kandydatów zależy przede wszystkim od popytu na daną pracę. Poza tym, im większe wymagania wobec kandydatów, tym mniej osób spełniających kryteria i tym samym mniej aplikacji. To jednak nie jedyny wyznacznik tego, jak popularne jest ogłoszenie. Liczy się również marka pracodawcy, sposób opisu obowiązków i tego, co pracodawca oferuje. Istotne są też warunki pracy, forma umowy a nawet taki drobiazg jak konieczność przesłania listu motywacyjnego. Jakie elementy najbardziej zniechęcają Polaków do przeslania aplikacji?

 

7 czynników, które zmniejszają zainteresowanie ofertą pracy
Serwis pracy Praca.pl przeanalizował odpowiedzi 2218 użytkowników serwisu pytając ich o to, kiedy zdecydowaliby się wysłać aplikację w odpowiedzi na ogłoszenie rekrutacyjne. Do analizy wybrano 7 czynników, które  mogą zmieniać nastawienie kandydatów do oferty pracy. Największy wpływ na rezygnację z aplikowania miały kolejno:

  • Wynagrodzenie prowizyjne,
  • Brak umowy o pracę,
  • Umowa o prace na zastępstwo,
  • Oferta pracy napisana w języku obcym,
  • Niepełny wymiar godzin pracy,
  • Wymóg podróży służbowych,
  • Konieczność załączenia listu motywacyjnego.

1. Polacy niechętni prowizjom
Informacja o tym, że pensja opiera się na wynagrodzeniu prowizyjnym sprawia, że z aplikowania rezygnuje 81% kandydatów. Tylko co piąta osoba zdecydowałaby się na pełne uzależnienie swojego wynagrodzenia od efektów pracy. Taka forma  zarobkowania jest o tyle trudna, że niesie ze sobą ryzyko dużej fluktuacji dochodu. Ciężko zatem zaplanować wydatki, a do tego – zwłaszcza na początku kariery – osiągane dochody są dość niskie. To zaś zniechęca kandydatów. Praca prowizyjna nie cieszy się w Polsce dobrą sławą. Często myśli się o niej jako o pracy w akwizycji, z koniecznością nagabywania klientów.

 

2. Kontrakt, umowa cywilno – prawna? Nie, dziękuję!
59% Polaków nie złoży CV , jeśli oferowane stanowisko nie wiąże się z posiadaniem umowy o pracę. Prawdopodobnie wynika to z postrzegania innej formy współpracy wyłącznie w kontekście umów cywilno – prawnych takich jak umowa o dzieło bądź umowa zlecenie, które w Polsce nazywane są „umowami śmieciowymi”. Tymczasem pracodawcy coraz chętniej zatrudniają pracowników również na kontrakty (w tym managerskie) lub umowy o współpracy między firmami. Przy wysokich zarobkach takie umowy są bardziej korzystne dla pracownika niż standardowa umowa o pracę.

Artykuł pochodzi z serwisu praca.pl

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox

Przeczytaj poprzedni wpis:
Oszustwa rekrutacyjne, czyli na jakie zagrożenia narażona jest osoba poszukująca pracy

Szukasz pracy? Uważaj na oszustów, którzy czyhają na Twoje pieniądze lub dane osobowe. Wysłanie CV może osobę bezrobotną sporo kosztować....

Zamknij