Jakie ogłoszenia o pracę przyciągają kandydatów?

Napisanie dobrego ogłoszenia o pracę to sztuka, którą opanowali tylko niektórzy pracodawcy. Umiejętnie napisane ogłoszenia są niesamowicie ważne, gdyż przyciągają do nas najbardziej wartościowych kandydatów. Czym powinna się charakteryzować oferta pracy, która zachęci kandydatów?

Dlaczego warto nauczyć się pisać ogłoszenia o pracę?

Wielu pracodawców nie przykłada należytej wagi do pisania ogłoszeń o pracę, za niekiedy płacą wysoką cenę. Od tego czy ogłoszenie jest poprawne zależy tempo procesów rekrutacyjnych, a nawet to, czy zakończą się one sukcesem. Pamiętajmy, że błędy w ogłoszeniu mogą sprawić, że nie uda się nam znaleźć odpowiedniego pracownika, pomimo tego, że oferujemy ciekawą pracę i konkurencyjne wynagrodzenie.

Co mamy do zaoferowania pracownikowi?

Dobra oferta o pracę powinna być reklamą stanowiska, które oferujemy kandydatom. Muszą oni widzieć korzyści z podjęcia danej pracy. Najlepsze ogłoszenia w atrakcyjny sposób opisują benefity związane z zatrudnieniem.

W ogłoszeniu o pracę dobrze jest napisać o wynagrodzeniu, gdyż jest ono głównym czynnikiem sprawiającym, że kandydat decyduje się na podjęcie pracy. Zdarza się, że podanie jednej stawki jest niemożliwe, gdyż wynagrodzenie w naszej firmie uzależnia się od stażu pracy, wykształcenia i sukcesów zawodowych. Nawet w takiej sytuacji nie należy z podawania przynajmniej przybliżonych zarobków. Rekruterzy zalecają podanie przedziału wynagrodzenia od najniższego do najwyższego.

Zdecydowanie dobrze jest napisać w ogłoszeniu o benefitach dostępnych w naszej firmie. Być może oferujemy dodatkowe ubezpieczenie, szkolenia, czy darmowe zajęcia sportowe – są to czynniki mogące przyciągnąć do nas kandydatów. 

Z dobrze napisanego ogłoszenia kandydat może dowiedzieć się jakie ma szanse na awans, jak będzie przebiegała jego kariera w danej firmie.

Czego konkretnie oczekujemy od osoby zatrudnionej na danym stanowisku?

Dobrze napisane ogłoszenie o pracę zawiera obowiązki pracownika zatrudnionego na danym stanowisku. Dokładne opisanie najważniejszych zadań (nie musimy pisać o wszystkich obowiązkach, a jedynie o tych kluczowych) należących do pracownika pozwoli kandydatowi ocenić, czy posiada on odpowiednie kompetencje, żeby ubiegać się o konkretną posadę. Jest to niezwykle ważne, gdyż nie będą się do nas zgłaszać osoby nieodpowiednie. W efekcie czas i koszty procesów rekrutacyjnych będą niższe.

Warto zwrócić uwagę, że w wielu ogłoszeniach o pracę lista wymagań w stosunku do kandydata jest znacznie dłuższa niż lista jego obowiązków. Taki stan rzeczy zniechęca wiele osób, które świetnie odnalazłyby się w danej pracy. Dobrze jest się zastanowić dlaczego oczekujemy od potencjalnego kandydata perfekcyjnej znajomości języka obcego, jeżeli w pracy u nas prawdopodobnie nie będzie on miał szansy go użyć.

Nazwa stanowiska ma ogromne znaczenie

Osoby tworzące ogłoszenia o pracę nie zawsze zdają sobie sprawę jak duże znaczenie ma właściwa nazwa stanowiska. Współcześnie bardzo często zdarza się, że osoby pracujące w różnych firmach, ale wykonujące niemal te same obowiązki są zatrudnione na stanowiskach, których nazwy brzmią zupełnie inaczej. Jeżeli chcemy, żeby nasze ogłoszenie o pracę cieszyło się popularnością zdecydujmy się na nazwy stanowisk, które będą przystępne dla kandydatów. W sytuacji, gdy nie ma takiej potrzeby – zrezygnujmy ze skomplikowanych nazw anglojęzycznych.

Umowa o pracę

Ogłoszenia, które przyciągają uwagę największej ilości wartościowych kandydatów oferują umowę o pracę. Jeżeli oferujemy zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę – uwzględnijmy to w treści ogłoszenia.

Korzystna lokalizacja

Dla wielu osób czynnikiem decydującym o podjęciu danej pracy jest lokalizacja. Dotyczy to szczególnie kandydatów, którzy mają rodziny i inne zobowiązania i nie mogą z dnia na dzień podjąć decyzji o przeprowadzce. Ludzie ci nie mogą marnować połowy dnia na dojazdy, dlatego chętnie zdecydują się na pracę (nawet gorzej płatną) blisko swojego miejsca zamieszkania. Z tego względu w każdym ogłoszeniu o pracę powinna pojawić się informacja o lokalizacji.

Możemy wspomnieć również o atrakcyjności naszej przestrzeni biurowej. Być może posiadamy wygodną przestrzeń rekreacyjną i stołówkę na miejscu – są to atuty mogące zachęcić niektórych kandydatów do pracy u nas.

Opis naszej firmy

W profesjonalnym ogłoszeniu o pracę powinny znaleźć się informacje o firmie, która poszukuje pracowników. Kandydaci chcą pracować w prestiżowych, dynamicznie rozwijających się firmach, które dobrze radzą sobie na rynku. Popularnością cieszą się też przedsiębiorstwa o wysokiej kulturze pracy. Opis firmy jest ważny również ze względu na fakt, że osoby poważnie myślące o pracy i przygotowujące się do rozmowy kwalifikacyjnej chcą dowiedzieć się o danym przedsiębiorstwie jak najwięcej.

Na zakończenie 

W ofercie pracy należy uwzględnić krótkie zakończenie, w którym streścimy całą ofertę. W tej części oferty należy dodać informacje o ochronie danych osobowych. Przypomnijmy kandydatom odpowiadającym na naszą ofertę, żeby zamieścili potrzebną klauzulę w swoim CV.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox