Motywacja do pracy – co zrobić, gdy nie chce się nam pracować

Nie ma chyba pracownika, który choć raz nie miałby problemów ze zmotywowaniem się do pracy. Pamiętajmy, że brak motywacji do pracy nie zawsze jest sygnałem wypalenia zawodowego. Czasem wystarczą drobne zmiany, żeby z powrotem pracować z przyjemnością. Co powinien zrobić pracownik, któremu nie chce się pracować?

Potrzebujemy celu

Jeżeli nie możemy zmotywować się do pracy, być może zapomnieliśmy dlaczego pracujemy. Być może stanowisko, które obecnie zajmujemy jest etapem, który musimy przejść, żeby zrealizować marzenie o własnym biznesie. Niektórzy pracują, żeby uzbierać pieniądze na dom, samochód, czy wymarzoną podróż. Dla części osób praca jest elementem rozwoju osobistego. Są osoby, które pracują, gdyż dzięki swojej aktywności zawodowej mogą pomagać innym. Wielu ludzi ma w życiu cel, który chce osiągnąć, a praca może im to umożliwić. Spróbujmy przypomnieć sobie co jest motorem naszych działań.

Bardzo pomocne może okazać się wizualizowanie swojego celu. Możemy zapisać go na kartce i powiesić nad biurkiem. Innym pomysłem jest zdjęcie, które powiesimy w widocznym miejscu. Osoby pracujące przy komputerze mogą ustawić motywujące tło na swoim pulpicie. W tej sposób wizja celu będzie nam towarzyszyła przez cały dzień.

Inspirujmy się sukcesami innych osób

Dla wielu ludzi bardzo motywujące będą sukcesy innych. Znajdźmy osobę, która osiągnęła cel, do którego my dążymy i starajmy się je naśladować. Wielkie sukcesy w większości przypadków są wynikiem bardzo długiej pracy. Mamy jednak przykłady potwierdzające, że praca przynosi doskonałe efekty.

Postawmy na metodę małych kroków

Bardzo często zdarza się, że nie możemy zmobilizować się do pracy, gdyż cel, który sobie wyznaczyliśmy jest zbyt wielki. W efekcie osiągnięcie go wydaje się niemal niewyobrażalne. W takiej sytuacji rozwiązaniem może okazać się metoda małych kroków. Podzielmy jeden wielki cel na mniejsze, które da się zrealizować w ciągu jednego dnia. Wiemy, że starczy nam energii do osiągnięcia drobnego celu. Tyle wystarczy – skupmy się tylko na tym, co mamy do zrobienia dziś. Nie myślmy o wielomiesięcznym projekcie, gdyż będziemy czuli się przytłoczeni.

Świętujmy najdrobniejsze sukcesy

Motywacja z pewnością do nas wróci, gdy będziemy nagradzać się za drobne sukcesy. Jeżeli udało się nam zrealizować 80% zadań wyznaczonych na dany dzień, możemy być z siebie dumni. Warto nagrodzić się za ten mały sukces. Nie musi być to wielka nagroda. Możemy posłuchać ulubionej muzyki, wybrać się na spacer do parku, przygotować sobie dobrą kolację, czy obejrzeć odcinek naszego ulubionego serialu. Nawet drobna nagroda sprawi, że poczujemy się lepiej.

Pozytywne myślenie też pomoże

Osoby, które nie mogą zmotywować się do pracy często myślą negatywnie. Skupiają się a trudnościach i przeszkodach, które odbierają im pewność siebie. Jeżeli w naszej głowie pojawiają się myśli, że z pewnością nie uda się nam zrealizować tego projektu, zróbmy wszystko, żeby je zagłuszyć. Powtarzajmy sobie, że damy radę, a dodatkowo praca nad tym zadaniem będzie przyjemna i satysfakcjonująca.

Szukajmy pomocy, gdy jest nam potrzebna

Być może straciliśmy motywację do pracy, gdyż na naszej drodze pojawił się problem, którego nie możemy rozwiązać. W takiej sytuacji należy poprosić o pomoc. Pamiętajmy, że jesteśmy tylko ludźmi i nie musimy ze wszystkim radzić sobie sami. Każdy ma prawo do niewiedzy. Najważniejsze jest, że wykazuje inicjatywę i chce znaleźć rozwiązanie tego problemu.

Nie wstydźmy się. Zastanówmy się co my byśmy pomyśleli, gdyby ktoś poprosił nas o pomoc. Prawdopodobnie nie stwierdzilibyśmy, że osoba ta do niczego się nie nadaje. Być może współpraca miałaby pozytywny wpływ na nasze relacje.

Zacznijmy od najtrudniejszych zadań

Problemem osób, które nie mogą zmotywować się do pracy jest zła organizacja czasu. Niewłaściwe gospodarowanie czasem sprawia, że ludzie ci zaczynają mieć zaległości, które ich przytłaczają. Żeby tego uniknąć, każdy dzień pracy powinniśmy zacząć od wykonywania najtrudniejszych i najbardziej pilnych zadań. Wówczas nawet, gdy nie uda się nam zrobić wszystkiego, będziemy mieć świadomość, że wykonaliśmy najważniejsze zadania. Gdy zaczynamy od czynności łatwych i zajmujących sporo czasu, zazwyczaj nie nadążamy ze skomplikowanymi sprawami. Co więcej cały dzień mamy świadomość, że nie zajmujemy się tym czym trzeba. To z kolei wywołuje stres. Ogrom zaległej pracy sprawia, że tracimy motywację.

Ograniczenie czasu pracy

Badania pokazują, że dużą motywacją dla pracowników jest ograniczenie czasu pracy. Gdy wiemy, że na wykonanie określonej pracy mamy cały dzień (a jeżeli się nie wyrobimy – także i noc), prawdopodobnie będziemy pracować bardzo długo, ale mało efektywnie. W przypadku, gdy wiemy, że na wykonanie pracy mamy 6 godzin od tej chwili, a po upływie tego czasu będziemy musieli definitywnie skończyć, prawdopodobnie będziemy bardzo zmotywowania do swoich obowiązków. Istnieją badania, które jasno pokazują, że zwiększenie czasu pracy przekłada się negatywnie na efektywność pracowników. Jeżeli chcemy zwiększyć swoją motywację – pracujmy ze stoperem.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox