Pierwsza praca – co należy wiedzieć?

Szukanie pierwszej pracy to dla większości młodych ludzi bardzo stresujący proces. Napięcie jest tym większe, że nie posiadają oni jeszcze żadnych kwalifikacji, więc czują się bardzo niepewnie jako kandydaci. Dodatkowo w większości nie wiedzą jeszcze co chcieliby robić w życiu. Co trzeba wiedzieć o poszukiwaniu swojej pierwszej pracy?

Studenci i absolwenci na rynku pracy

Większość studentów nie myśli poważnie o pracy. Są wśród nich tacy, którzy pozostają na utrzymaniu rodziców, a przez okres studiów planują się dobrze bawić i zawierać nowe znajomości. Dla części studentów bardzo ważne jest zdobywanie wiedzy i jak najlepsze oceny. Niestety polski rynek pracy jest bardzo trudny. Studenci nie zawsze zdają sobie sprawę, że dobre oceny nie zapewnią im atrakcyjnej, dobrze płatnej pracy (tak może się stać jedynie w przypadku nielicznych, wybitnie uzdolnionych osób). Większość pracodawców poszukuje młodych, a równocześnie doświadczonych pracowników.

Warto zadać sobie pytanie, czy warto jest planować poszukiwania swojej pierwszej pracy dopiero na okres po ukończeniu studiów. Czy nie będziemy sfrustrowani, jeżeli mimo wysokich ocen na dyplomie, po uzyskaniu stopnia naukowego zasilimy szeregi bezrobotnych. Jest to niekorzystna sytuacja, zwłaszcza gdy nie chcemy pozostawać przez długi czas na utrzymaniu rodziców.

Specjaliści od rekrutacji radzą studentom, żeby zdobywali doświadczenie zawodowe już na studiach. Nie musi to oznaczać pracy na cały etat. Wystarczy, że student będzie pracował kilka godzin w tygodniu (tak, żeby nie zaniedbać nauki), a także w wakacje. Pamiętajmy, że praca na studiach to nie tylko zdobywanie cennego doświadczenia zawodowego, ale również pieniądze, które dają poczucie przynajmniej częściowej niezależności.

Jeżeli nie możemy znaleźć atrakcyjnego zatrudnienia, skorzystajmy z ofert uczelni dedykowanych studentom. Możemy zdecydować się na staż (nawet jeśli nie jest on płatny, jeśli sprawdzimy się a danym stanowisku, mamy szansę na zatrudnienie w danej firmie). Ciekawą propozycją dla osób pragnących zdobyć doświadczenie zawodowe jest wolontariat. Wolontariusze nie otrzymują wynagrodzenia, jednak czerpią ze swojej działalności ogromną satysfakcję (dla wielu młodych ludzi bardzo ważne jest, że mogą zrobić coś dobrego dla innych). Wolontariat w CV jest bardzo dobrze widziany przez pracodawców. Widzą oni bowiem, że mają do czynienia z osobą aktywną i zaangażowaną.

Pierwsza praca – wykorzystajmy social media

Studenci, którzy poważnie myślą o swojej karierze zawodowej, powinni pomyśleć o wykorzystaniu social mediów do kreowania wizerunku. Współcześnie social media cieszą się tak wielką popularnością, że nie powinno nas dziwić sprawdzanie potencjalnych kandydatów do pracy właśnie w takich miejscach. Pamiętajmy, że social media mogą nam bardzo pomóc, ale i zaszkodzić. Nie chodzi o to, żeby udawać osobę, którą nie jesteśmy. Zanim jednak wstawimy do sieci zdjęcia z zakrapianej alkoholem imprezy lub roznegliżowane fotografie, pamiętajmy, że z dużym prawdopodobieństwem zobaczy je nasz przyszły pracodawca. Z pewnością nie zrobią na nim dobrego wrażenia.

Warto natomiast dodawać zdjęcia, które stawiają nas w pozytywnym świetle. Mogą być to fotografie dokumentujące nasze hobby, czy prace wolontariackie. W mediach społecznościowych możemy również chwalić się swoimi sukcesami.

Sieć kontaktów a poszukiwanie pierwszej pracy

W szukaniu pracy może nam bardzo pomóc skorzystanie z siatki kontaktów. Szukanie zatrudnienia na portalach pracy może być trudne (zwłaszcza dla osoby nie posiadającej bogatego doświadczenia), gdyż wiąże się z dużą konkurencją. O prowadzone rekrutacje dobrze jest pytać rodzinę i znajomych, a także osoby związane z nami w mediach społecznościowych.

Warto jest korzystać z każdej okazji – zarejestrujmy się w Urzędzie Pracy. W takim miejscu z pewnością znajdziemy wiele ofert zatrudnienia dla młodych ludzi. Wybierzmy się na targi pracy. Sprawdźmy co do zaoferowania ma studentom i absolwentom nasza uczelnia. Specjaliści od rekrutacji przekonują, że największe szanse na zatrudnienia mają osoby, które przyjmują postawę aktywną. Szukajmy pracy do skutku i nie przejmujmy się porażkami.

Pisanie CV i przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej

Nasze zatrudnienie zależy między innymi od umiejętnie napisanego CV, a także tego, czy będziemy przygotowani do rozmowy kwalifikacyjnej. Warto jest napisać CV pod konkretną ofertę pracy. Jeżeli widzimy, że na danym stanowisku ważna jest praca zespołowa, koniecznie podkreślamy nasze umiejętności w tym obszarze. Pamiętajmy, żeby nie pisać tylko, że radzimy sobie z pracą w zespole. Potwierdźmy to pisząc, że zdobyliśmy doświadczenie udzielając się w samorządzie studenckim, kołach naukowych, czy wolontariacie. Nigdy nie kłamiemy w CV. Osoba prowadząca rekrutacją ma zazwyczaj duże doświadczenie i jest w stanie wychwycić kłamstwo. W takiej sytuacji nasze szanse na znalezienie pracy spadają do zera.

Przygotujmy się do rozmowy kwalifikacyjnej – zadbajmy o profesjonalny wizerunek i nauczmy się odpowiadać na przykładowe pytania rekrutacyjne.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox