Pierwszy dzień w nowej pracy – jak się zachować, żeby zrobić dobre wrażenie

Pierwszy dzień w nowej pracy dla większości osób wiąże się z dużym stresem. Świeżo przyjęci kandydaci często zastanawiają się jakie wrażenie zrobią na szefie i innych pracownikach. Takie myślenie nierzadko sprawia, że denerwują się jeszcze bardziej. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek, które pomogą pracownikowi przetrwać pierwszy dzień w nowym miejscu pracy.

Sen i dobre śniadanie to podstawa 

Kiedy po raz pierwszy wybieramy się do nowej pracy powinniśmy być wyspani. Dobrej jakości sen, który trwa przynajmniej osiem godzin sprawia, że czujemy się wypoczęci i zrelaksowani. Nasz poziom stresu wyraźnie się obniża. Koniecznie pamiętajmy również o zjedzeniu dobrego śniadania – wybierzmy posiłek, który doda nam energii, a jednocześnie będzie lekkostrawny.

Ubierzmy się wygodnie i elegancko

Wybór i przygotowanie odpowiedniego stroju mogą znacząco zredukować nasz stres. Pierwszego dnia pracy nie wszystko jest zależne od nas, wielu spraw nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co budzi uzasadniony niepokój. Zadbanie o perfekcyjny wygląd może dać nam poczucie, że przynajmniej częściowo panujemy nad sytuacją. Ubierzmy się tak, żeby wyglądać świeżo i elegancko, a jednocześnie czuć się komfortowo. Dobrze jest zawczasu dowiedzieć się jak wygląda dress code w firmie, w której rozpoczynamy pracę.

Pierwszego dnia nie powinno się przesadzać z fryzurą i makijażem. Postarajmy się, żeby nasze włosy wyglądały schludnie i były świeżo umyte. Kobiety powinny zdecydować się na makijaż w stylu make up no make up, który podkreśli atuty ich urody, a jednocześnie nie będzie nadmiernie rzucał się w oczy.

Postarajmy się przyjechać wcześniej, by być na czas

Nie ma nic gorszego niż spóźnienie się do pracy pierwszego dnia. Nawet myśl o tym może być bardzo stresująca. Żeby wyeliminować wszelkie prawdopodobieństwo spóźnienia, postarajmy się przyjechać odpowiednio wcześnie. Jeżeli biuro naszej firmy znajduje się w centrum miasta, możemy wypić kawę w pobliskiej kawiarni lub zatrzymać się na chwilę w salonie prasowym.

Przygotujmy w domu kilka słów na swój temat

Oczywistym jest, że pierwszego dnia w nowej pracy będziemy odpowiadać na wiele pytań. To z oczywistych względów jest stresujące. Lepiej jest unikać wymyślania odpowiedzi na bieżąco. Będziemy czuć się o wiele pewniej, gdy przygotujemy w domu odpowiedzi na potencjalne pytania, które możemy usłyszeć od nowo poznanych osób. Dzięki wcześniejszym przygotowaniom unikniemy nieskładnych, niewiarygodnych odpowiedzi. 

Z pewnością będziemy pytani o przebieg naszej dotychczasowej kariery zawodowej i wykształcenie. Pracownicy prawdopodobnie będą ciekawi również czym będziemy zajmować się na naszym nowym stanowisku. Przygotujmy sobie odpowiedź na pytanie dlaczego zainteresowała nas konkretna praca. Warto jest przekonująco odpowiadać na pytania o swoje pasje i największe osiągnięcia.

Przygotowania koniecznie co najmniej dzień wcześniej

Żeby uniknąć niepotrzebnego stresu przygotujmy się do pierwszego dnia w nowej pracy dzień wcześniej. Uprasujmy ubranie, które chcemy założyć, przygotujmy wszystko na śniadanie. Upewnijmy się, że mamy wszystkie niezbędne dokumenty, a także notatnik i długopis (akcesoria te bardzo przydadzą się nam pierwszego dnia w pracy). Dobrze jest przygotować także zdrowe przekąski, które dodadzą nam energii podczas wymagającego dnia.

Postawmy na relaks

Osoby, które bardzo stresują się pierwszym dniem w nowej pracy powinny zrobić wszystko, żeby się zrelaksować. Być może uda się nam umówić na masaż dzień wcześniej. Jeżeli nieustannie myślimy o nowej pracy, umówimy się na spotkanie z bliskimi przyjaciółmi. Możemy też wybrać się do kina, żeby choć na chwile zapomnieć o napiętej sytuacji. Kobietom z pewnością doda pewności siebie dzień spędzony w salonie kosmetycznym. Niezawodnym sposobem na redukcję stresu jest również aktywność fizyczna. Części osób z pewnością pomoże wizyta na basenie, czy trening na siłowni (unikajmy jednak intensywnych ćwiczeń, gdy mieliśmy dłuższą przerwę od sportu – utrudniające poruszanie się zakwasy to ostatnie czego potrzebujemy pierwszego dnia w pracy).

Z samego rana przed wyjściem do pracy pozwólmy sobie na pół godziny medytacji. Taki seans pomoże nam zebrać myśli i zapanować nad stresem.

Osoby, które bardzo obawiają się oceny mogą wybrać się na sesję do dobrego psychoterapeuty.

Przedstaw się pierwszy

Pierwszego dnia szef z pewności przedstawi nas nowym pracownikom. Jednak nie zawsze jest możliwe poznać wszystkich jednocześnie. Jeżeli spotykamy nową osobę w miejscu pracy – przedstawmy się jej pierwsi. Podczas przywitania nie zapominajmy o uścisku dłoni. Powinien być solidny, a jednocześnie nie za mocny. Należy patrzeć w oczy osobie, z którą się witamy, a także okazać jej zainteresowanie.

Współcześnie w większości firm pracownicy przechodzą ze sobą na „ty”. Jeżeli nie wiemy jeszcze jakie zwyczaje panują w naszym miejscu zatrudnienia, bezpieczniej jest zwrócić się do nowo poznanej osoby używając formalnej formy.

Tego unikajmy

Pierwszego dnia z pewnością będziemy pytani o poprzednie miejsce zatrudnienia. Postarajmy się odpowiadać na to pytanie unikając negatywnych wypowiedzi na temat poprzedniego szefa i pracowników. Zakazane pierwszego dnia w nowej pracy jest flirtowanie, plotki, a także rozmowy o rodzinie, religii, czy polityce (są to bardzo drażliwe tematy).

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox