Poradnik dla pracownika: jak powiększyć swój majątek

Problemem wielu pracowników jest niemożność odłożenia wystarczającej ilości pieniędzy, a także nieumiejętność pomnażania oszczędności. Bardzo często zdarza się, że nasza wypłata wystarcza jedynie na bieżące potrzeby. Zdajemy sobie jednak sprawę, że w dłuższej perspektywie czasu nie możemy tak funkcjonować. Co zrobić, żeby powiększyć swój majątek?

Dlaczego nie możemy pomnożyć oszczędności?

Problemem osób, którym nie udaje się zgromadzić pożądanej ilości pieniędzy jest przede wszystkim brak strategii. Trudno o osiągnięcia, jeżeli nie zadaliśmy sobie pytania co konkretnie chcielibyśmy osiągnąć.

Często nie jesteśmy zadowoleni ze stanu swoich finansów, gdyż mamy skłonność do odwlekania w czasie terminu rozpoczęcie gromadzenia majątku. Pamiętajmy, że w najlepszej sytuacji są osoby, które wcześnie zaczynają. Być może panicznie boimy się podejmowania ryzyka. Jako początkujący inwestorzy nie powinniśmy inwestować wszystkich swoich pieniędzy, jednak akceptacja pewnego poziomu ryzyka jest w tym przypadku bardzo pożądana.

Osoby niezadowolone ze stanu swoich finansów często korzystają z pomocy doradców finansowych. Jest to rozwiązanie wygodne, gdyż za ewentualne niepowodzenia zawsze możemy obwiniać innych. Takie działania nie poprawią jednak naszej sytuacji, jeżeli nie zadamy sobie trudu zrozumienia pieniądza.

Zacznijmy od realnej oceny swojej sytuacji finansowej

Osoby, które poważnie myślą o zgromadzeniu pokaźnego majątku powinny zacząć od rzeczy bardzo przyziemnej – oceny własnej sytuacji finansowej. Zapiszmy sobie na kartce jakie są nasze przychody, a także na co wydawane są nasze pieniądze. Jest to proste, jednak dla wielu osób stanowi duże odkrycie. Orientują się one, że marnują pieniądze na wiele zupełnie zbędnych rzeczy.

Gdy ocenimy jak wygląda nasza sytuacja finansowa będziemy mogli pomyśleć o zmianie nawyków.

Każdego miesiąca stwórzmy budżet

Choć w niektórych osobach może to budzić opór, każdego miesiąca powinniśmy stworzyć budżet. Przeliczmy jaka suma pieniędzy wpłynie na nasze konto i zaplanujmy wydatki. Musimy opłacić mieszkanie, zapłacić za jedzenie i leki, uregulować rachunki, opłacić ubezpieczenie. Jeżeli mamy kredyt – opłaćmy kolejną ratę.

Pamiętajmy, żeby w pierwszej kolejności zapłacić za rzeczy niezbędne do przeżycia. Dopiero na końcu możemy myśleć o wydawaniu pieniędzy na rozrywkę.

Bardzo ważne jest, żeby w comiesięcznym budżecie uwzględnić oszczędności. Zdaniem ekspertów każdego miesiąca powinno się odkładać co najmniej dwadzieścia procent swoich dochodów.

Bądźmy realistami

Nawet jeżeli bardzo zależy nam na gromadzeniu majątku, powinniśmy być realistami. Nie zakładamy, że w danym miesiącu nie wydamy ani grosza na przyjemności. Nawet jeżeli uda się nam spełnić to postanowienie, z pewnością będziemy zniechęceni i sfrustrowani. Dobrze jest zaplanować pewną kwotę, którą przeznaczymy na drobne przyjemności (ważne jest jedynie to, żeby jej nie przekraczać).

Jeżeli prowadzimy dom wspólnie z partnerem, powinniśmy uzgodnić z nim tak ważne kwestie jak oszczędzanie. Nie łudźmy się, że zaczniemy gromadzić oszczędności, gdy nasi najbliżsi nie widzą takiej potrzeby.

Zarabiajmy więcej 

Oszczędzanie jest niesamowicie ważne (większość z nas jest w stanie wydać wszystko, co zarabia, niezależnie od tego ile pieniędzy otrzymuje co miesiąc), jednak gdy uznamy, że zarabiamy zbyt mało, żeby odłożyć sensowną kwotę, jedynym rozwiązaniem wydaje się poszukanie dodatkowych źródeł dochodu.

Jeżeli zarobki w naszej branży są niskie i nic nie wskazuje na to, że w przyszłości sytuacja ta się zmieni, pomyślmy o zmianie branży. Gdy nie mamy na to czasu ani środków, zastanówmy się nad podjęciem pracy za granicą lub poszukaniem dodatkowego zarobku w naszym mieście (możemy opiekować się dziećmi, pracować jako kurierzy w weekendy, sprzedawać swoje wypieki, opiekować się zwierzętami… możliwości jest wiele).

Ograniczmy stres w naszym życiu

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że życie w ciągłym stresie zwiększa ryzyko bezmyślnych wydatków.  Są osoby, które regularnie wydają duże sumy na dania typu fast food i słodycze (choć mogą przygotować obiad w domu), które chwilowo poprawiają im nastrój. Część ludzi leczy depresję zakupami odzieży i drogich gadżetów. Niestety, kiedy orientują się, że ich konta są puste przed końcem miesiąca – czują się jeszcze gorzej.

Znacznie lepszym sposobem na radzenie sobie ze stresem jest stosowanie zdrowej diety, regularna aktywność fizyczna (najlepiej na świeżym powietrzu), medytacja, spotkania z przyjaciółmi.

Nie próbujmy dorównać innym

Powszechnym problemem ludzi w każdym wieku jest wydawanie pieniędzy na niepotrzebne rzeczy, żeby zaimponować innym osobom. Jest to działanie zgubne. Nawet jeżeli nasz sąsiad wziął kredyt na nowy samochód, czy meble, nie oznacza, że i my musimy robić to samo (zwłaszcza gdy posiadamy auto i meble, które spełniają swoje funkcje). Zastanówmy się, czy osoby, którym chcemy zaimponować rzeczywiście coś dla nas znaczą. Czy ważniejsza jest dla nas ich opinia, czy bezpieczeństwo finansowe nasze i naszej rodziny?

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox