Praca biurowa – jak chronić swój kręgosłup?

Praca biurowa wydaje się niektórym lekka i przyjemna, jednak w rzeczywistości jest prawdziwym wyzwaniem dla naszego kręgosłupa. Musimy zdawać sobie sprawę, że ludzki organizm nie jest przystosowany do spędzania długich godzin w jednej pozycji. Osoby wykonujące pracę biurową muszą zadbać o swój kręgosłup, w przeciwnym razie grożą im poważne konsekwencje (w tym nawet zmiany zwyrodnieniowe). Jak chronić swój kręgosłup pracując przy komputerze?

W jaki sposób praca biurowa wpływa na nasz organizm?

Współcześnie coraz częściej słyszymy, że długotrwałe siedzenie jest dla naszego organizmu niemal tak samo niebezpieczne jak palenie papierosów. Mięśnie osób, które przez cały dzień przebywają w pozycji siedzącej stają się sztywne. Pracownicy biurowi często obserwują u siebie ograniczenie ruchomości stawów.

Kiedy przez długi czas siedzimy, a nasze plecy nie mają podparcia, nasze mięśnie są ciągle napięte, gdyż muszą utrzymać prawidłową postawę. Z czasem zaczynają się one męczyć i coraz wolniej regenerować. Pracownicy biurowi często skarżą się na napięciowy ból mięśni.

Jeden dzień pracy przed komputerem nie spowoduje spustoszenia w naszym organizmie, jednak gdy pracujemy tak codziennie powoli doprowadzamy do powstawania dyskopatii (są to zmiany zwyrodnieniowe).

Osoby, które siedzą w pracy, a po jej zakończeniu również prowadzą siedzący tryb życia są zagrożone urazami kręgosłupa, rwą kulszową, wypadaniem dysku. Jest to wynikiem stany, gdy osłabione mięśnie przestają być dostateczną podporą dla kręgosłupa.

Siedzenie przy biurku nie jest naturalne dla naszego ciała. Jednak im więcej czasu spędzamy w takiej pozycji, tym bardziej się do niej przyzwyczajamy. Praca biurowa po pewnym czasie może doprowadzić do wad postawy. Przykładowo stałe wyciąganie rąk w kierunku klawiatury sprawia, że zaczynamy się garbić (plecy zaokrąglają się w odcinku piersiowym), wysuwanie głowy w kierunku ekranu komputera może przyczynić się do powstania wdowiego garbu. Zginanie bioder podczas wielogodzinnego siedzenia doprowadza do rozluźnienia mięśni brzucha. Osoby, które mają zwyczaj siedzenia na jednej nodze lub zakładania nogi na nogę są zagrożone bocznym skrzywieniem kręgosłupa (jest to tak zwana skolioza).

Jak chronić się przed skutkami pracy siedzącej?

Mało kto może pozwolić sobie na rezygnację z pracy. Dodatkowo praca stojąca także nie sprzyja zdrowiu. Warto zdawać sobie sprawę, że nie jesteśmy skazani na zwyrodnienia kręgosłupa nawet po wielu latach pracy przy komputerze. Ważne jest jednak, żebyśmy codziennie dbali o swój kręgosłup. Bardzo pomocne będzie ergonomiczne stanowisko pracy, choć i ono może okazać się niewystarczające.

Ruch przede wszystkim

Jeżeli chcemy zminimalizować skutki długotrwałej siedzącej pracy, powinniśmy jak najwięcej się ruszać. Pamiętajmy, że ćwiczenia po pracy mogą nie wystarczyć. Warto ruszać się także w trakcie wykonywania zawodowych obowiązków. Nie oznacza to wcale, że musimy robić sobie przerwę na półgodzinny trening. Wystarczy, że co godzinę lub 45 minut pozwolimy sobie na pięć minut gimnastyki. Taka przerwa nie jest stratą czasu, a wręcz przeciwnie – może znacząco zwiększyć jej efektywność.

Gdy mamy taką możliwość powinniśmy zainwestować w biurko posiadające regulacje wysokości. Sprawdzi się również specjalna nakładka na biurko, dzięki której będziemy mogli przez pewien czas pracować na stojąco. Praca naprzemienna – na stojąco i na siedząco ma korzystny wpływ na nasz kręgosłup.

Zainwestujmy w masaże

Osoby pracujące przy komputerze często mają problemy z kręgosłupem szyjnym. Zdarza się, że dotkliwe bóle kręgosłupa nie pozwalają im normalnie funkcjonować. Ból można złagodzić poprzez masaże szyi. Nie zaszkodzi również zakup dobrej poduszki ortopedycznej. Doraźnie można złagodzić ból przy pomocy maści przeciwbólowych (pamiętajmy jednak, żeby korzystać z nich tylko w wyjątkowych sytuacjach).

Regularne uprawianie sportu

Jeżeli mamy siedzącą pracę, po jej zakończeniu powinniśmy być jak najbardziej aktywni. W żadnym wypadku nie możemy pozwolić sobie na leżenie na kanapie i oglądanie seriali godzinami.

Gdy w związku ze swoją pracą już odczuwamy bóle kręgosłupa, powinniśmy poszukać takiej aktywności fizycznej, która pozwoli nam je zniwelować. Pracownicy biurowi mogą pomyśleć o zakupie karnetu na basen. Pływanie i ćwiczenia w wodzie są szczególnie korzystne dla ludzkiego organizmu, gdyż angażują wszystkie mięśnie. W trakcie pływania nasz kręgosłup i stawy są odciążone.

Kiedy chcemy poprawić kondycję naszego kręgosłupa, możemy zapisać się na specjalne ćwiczenia na kręgosłup (są one organizowane przez niektóre kluby fitness). Dobrym wyborem będzie również stretching, pilates, czy joga. Dzięki nim wzmocnimy nasze mięśnie i poprawimy ich elastyczność (w efekcie znowu staną się doskonałym oparciem dla kręgosłupa).

Zrzućmy zbędne kilogramy

Osoby wykonujące pracę biurową i prowadzące siedzący tryb życia często mają problem z nadwagą i otyłością. Należy zdawać sobie sprawę, że nadmiar kilogramów to duże obciążenie dla naszego kręgosłupa i stawów. Jeżeli zależy nam na poprawie swojego stanu zdrowia, powinniśmy jak najszybciej schudnąć.