Praca dorywcza – przykłady, dlaczego warto, jak znaleźć pracę dorywczą

Praca dorywcza to znakomity sposób na podreperowanie domowego budżetu, a także zaoszczędzenie dodatkowych pieniędzy. Osoby, które nie są zadowolone z wysokości swojej pensji, a jednocześnie nie mogące w danym momencie zmienić pracy, mogą poszukać dodatkowego źródła zarobków. W jaki sposób można pracować dorywczo? Jak znaleźć satysfakcjonującą nas dorywczą pracę?

Dlaczego warto poszukać dorywczej pracy?

Są osoby, które narzekają na wysokość swoich zarobków, jednak nie robią nic, żeby poprawić swoją sytuację finansową. Oczywiście najłatwiej byłoby zmienić pracę na lepiej płatną, jednak nie zawsze jest to możliwe. Jeżeli brakuje nam pieniędzy na ważne potrzeby lub też martwimy się, że nic nie odkładamy, warto rozważyć przeznaczenie części wolnego czasu na pracę dorywczą. Pamiętajmy, że praca dorywcza to nie tylko sposób na dodatkowe pieniądze, ale też szansa na zdobycie doświadczenia zawodowego. Podejmowanie różnorodnych aktywności sprawia, że więcej się uczymy, mamy również szansę na zawarcie znajomości, które w przyszłości zaprocentują.

Przykłady pracy dorywczej

Istnieje wiele sposobów na zdobycie dodatkowych pieniędzy. Jeżeli posiadamy prawo jazdy i własny samochód, a dodatkowo lubimy jeździć – możemy podjąć pracę dorywczą jako kierowcy. Zapotrzebowanie na usługi przewozowe jest duże. Co więcej taką pracę można wykonywać w dowolnych, wyznaczonych przez nas godzinach. Posiadanie własnego samochodu umożliwia nam podjęcie pracy jako kurier. Firmy kurierskie zatrudniają wielu studentów, dlatego standardem są w nich elastyczne godziny pracy.

Współcześnie mamy możliwość podjęcia pracy dorywczej bez wychodzenia z domu. Popularność pracy zdalnej stale rośnie. Możemy wykonywać tłumaczenia, pisać teksty i opisy produktów, czy choćby wypełniać ankiety.

Jedną z najpopularniejszych, niewymagających kwalifikacji prac dorywczych jest sprzątanie. Tego typu praca jest odpowiednia nawet dla osób, które nie znają języka kraju, w którym przebywają.

Osoby, które kochają zwierzęta mogą zarobić dodatkowe pieniądze na przykład wyprowadzając psy. Każdy pies potrzebuje przynajmniej godzinnego spaceru dziennie, a zapracowany lub schorowany właściciel nie zawsze ma możliwość zapewnienia mu odpowiedniej ilości ruchu i świeżego powietrza. Zapotrzebowanie na tego typu usługi jest duże. Wystarczy, że wywiesimy swoje ogłoszenia na swoim osiedlu. Możemy również informować napotkanych sąsiadów, że w wolnym czasie zajmujemy się zwierzętami.

Świetnym pomysłem na zarobienie dodatkowych pieniędzy po godzinach jest opieka nad dziećmi lub osobami starszymi. Takie zajęcie wymaga cierpliwości i wysoko rozwiniętych kompetencji interpersonalnych. Osoby, które sprawdzą się w tego typu pracy mogą liczyć na stałych klientów i dobre zarobki.

Jeżeli sport jest naszą pasją, mamy szansę zacząć zarabiać prowadząc zajęcia fitness lub pracując jako trenerzy personalni (do wykonywania zawodu trenera personalnego nie są potrzebne żadne kwalifikacje). Taka praca dorywcza jest często podejmowana przez studentów akademii wychowania fizycznego.

Kolejną pracą dorywczą, która nie wymaga kwalifikacji jest rozdawanie ulotek. Ulotki można rozdawać w budynkach (na przykład w galeriach handlowych), a także na zewnątrz. W tym drugim przypadku konieczna jest odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Młode, atrakcyjne kobiety często decydują się na podjęcie pracy dorywczej w charakterze hostessy. Osoby takie mogą brać udział w wydarzeniach branżowych, czy sprzedawać kosmetyki.

Pracę dorywczą bez problemu znajdziemy w branży gastronomicznej. Zapotrzebowanie na pracowników barów i restauracji jest największe w weekendy, kiedy miejsca te są tłumnie odwiedzane przez klientów. Pracując jako kelnerzy mamy szansę nie tylko na podstawowe wynagrodzenie, ale też często bardzo atrakcyjne napiwki. Pamiętajmy, że do podjęcia pracy w branży gastronomicznej potrzebna jest nam książeczka sanepidowska.

Osoby, które dobrze czują się w kuchni i mają doświadczenie w pieczeniu ciast, mogą zacząć na tym zarabiać. Warto wystawić ogłoszenie, że przygotowujemy torty na urodziny i imprezy okolicznościowe.

Jeżeli biegle posługujemy się językiem obcym lub jesteśmy dobrzy z matematyki, czy fizyki – możemy pomyśleć o udzielaniu korepetycji.

Jak znaleźć pracę dorywczą?

Podczas poszukiwań pracy dorywczej powinniśmy unikać ofert, które wydają się podejrzane. Niestety współcześnie nietrudno jest trafić na oszustów. Unikajmy ofert, których autorzy wymagają wysłania naszych danych osobowych, czy zrobienia przelewu z góry (nawet na drobną sumę).

Nie odpowiadajmy na oferty, które są anonimowe lub preferują kontakt jedynie poprzez pocztę elektroniczną. Bardzo istotne jest, żeby przed odpowiedzią na ogłoszenie dokładnie sprawdzić dane potencjalnego pracodawcy. 

Otrzymanie atrakcyjnej pracy dorywczej nie zawsze jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Żeby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, powinniśmy przygotować profesjonalne CV (przyda się również list motywacyjny).

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox