Praca marzeń – jak zwiększyć swoje szanse na jej znalezienie?

Znalezienie pracy naszych marzeń może wydawać się zadaniem trudnym do wykonania. Jednocześnie warto jest próbować, gdyż praca pochłania dużą część naszego życia – idealnie byłoby więc, żeby był to czas dobrze wykorzystany. Jak znaleźć pracę, która da nam poczucie, że nie przepracowaliśmy ani jednego dnia?

Jaka praca jest dla nas spełnieniem marzeń?

Nie ma pracy idealnej dla każdego, ponieważ poszczególni ludzie mogą mieć bardzo zróżnicowane preferencje. Dla niektórych praca marzeń to taka, która pozwala na wykonywanie obowiązków zawodowych przez internet z każdego miejsca na świecie. Dla innych ważniejsza będzie praca stacjonarna w zgranym zespole. Są ludzie, dla których najważniejsze są wysokie zarobki. Jeszcze inni nie przykładają do nich tak wielkiej wagi, gdyż wyżej cenią sobie możliwość pomagania potrzebującym (praca jest dla nich życiową misją).

Jakie pytania powinniśmy sobie zadać zanim przystąpimy do szukania pracy?

Zanim zaczniemy szukać pracy, zastanówmy się w czym jesteśmy dobrzy. Pamiętajmy, że praca, w której nie będziemy mogli wykorzystywać swoich talentów na dłuższą metę nie da nam satysfakcji. Jeżeli mamy wątpliwości co do naszych mocnych stron, zapytajmy naszych bliskich i współpracowników, w czym ich zdaniem sprawdzamy się najlepiej. Być może warto jest skorzystać również z pomocy doradcy zawodowego.

W poszukiwaniu idealniej pracy musimy uwzględnić styl życia, jaki chcielibyśmy prowadzić. Czy odpowiada nam praca w stałych godzinach, czy też bardziej cenimy sobie elastyczności. Pomyślmy, czy lepiej czujemy się będąc w ciągłym ruchu, a może preferujemy pracę siedzącą. Być może chcemy jeździć w delegacje zagraniczne lub pracować w domowym zaciszu, gdzie czujemy się bezpiecznie.

Niektórym spełnieniem marzeń wydaje się praca z ludźmi. Jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę, że wymaga ona ogromnych pokładów pokory i cierpliwości. U znacznej części pracowników mających bezpośredni kontakt z ludźmi (niezależnie od tego czy są to pacjenci, czy klienci) dość szybko pojawia się wypalenie zawodowe.

Warto jest zastanowić się co podoba się nam w pracy, którą wykonujemy aktualnie. Zdarza się, że nie chcielibyśmy zmieniać wszystkiego, a jedynie pewne elementy, które są dla nas niekomfortowe.

Ważnym sygnałem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze zajęcia naszych marzeń jest fakt zazdroszczenia pracy naszym bliskim lub znajomym. Jeżeli zazdrościmy komuś pracy, oznacza to, że sami chcielibyśmy zajmować się czymś podobnym.

Praca, która pozwoli nam zrealizować marzenia

Jeżeli mamy w życiu cele i marzenia, które chcielibyśmy zrealizować, nasza praca powinna nam to umożliwić. Świadomość, że choćby małymi kroczkami zmierzamy do ich realizacji może wynagrodzić wszelkie niedogodności i sprawić, że praca będzie sprawiała nam przyjemność.

Jak zdobyć pracę naszych marzeń?

Osoby szukające pracy swoich marzeń często muszą liczyć się z dużą konkurencją. Jeżeli nasza wymarzona posada przyciąga także wielu innych kandydatów, musimy zrobić wszystko, żeby pokonać konkurencję.

Na początku zastanówmy się, czy spełniamy wymagania na dane stanowisko. Może się zdarzyć, że nie posiadamy odpowiedniego wykształcenia, czy doświadczenia zawodowego. Wówczas profesjonalne CV może nie wystarczyć. W takiej sytuacji jedyną możliwością wydaje się poszerzenie swoich kompetencji i zdobycie ewentualnego wykształcenia. Nie zniechęcajmy się. Nawet jeżeli przygotowania do podjęcia wymarzonej pracy będą wymagały od nas czasu i wysiłku, efekty nam to wynagrodzą.

Nawet jeżeli uważamy, że jesteśmy idealnymi kandydatami, postarajmy się jak najlepiej przygotować do procesów rekrutacyjnych. Pierwszym krokiem jest stworzenie dobrego CV i napisanie listu motywacyjnego (bez nich możemy nie otrzymać zaproszenia na rozmowę pomimo posiadania stosownych kwalifikacji). W przypadku, gdy staramy się o zatrudnienie w branży kreatywnej, być może dobrym pomysłem będzie stworzenie video CV (pamiętajmy jednak, że nie może ono zastąpić tradycyjnego dokumentu, chyba, że życzy sobie tego pracodawca).

Przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej

Gdy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, powinniśmy dobrze się do niej przygotować. Dobrze jest być pewnym siebie, jednak pamiętajmy, że rozmowa rekrutacyjna nie jest jeszcze jednoznaczna z otrzymaniem pracy. Warto jest dołożyć wszelkich starań, żeby zrobić dobre wrażenie na osobie przeprowadzającej rekrutację. Zacznijmy od profesjonalnego wizerunku. Pamiętajmy, że na rozmowę o pracę lepiej jest przyjść ubranym zbyt elegancko, niż niedostatecznie elegancko.

Nawet gdy czujemy się dobrze przygotowani, poszukajmy przykładowych pytań, które zadawane są na rozmowach kwalifikacyjnych (rekruterzy nie przygotowują oddzielnego zestawu pytań dla każdego kandydata, dlatego możemy przypuszczać, że pytania będą się powtarzały). Spróbujmy przećwiczyć odpowiedzi na pytania rekrutacyjne z bliską nam osobą – dzięki temu nasze wypowiedzi będą bardziej płynne, a my lepiej poradzimy sobie ze stresem.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox