Praca na emeryturze – co należy o niej wiedzieć?

Emerytury w Polsce nie należą do wysokich. Zdarza się, że świadczenia otrzymywane od państwa nie wystarczają na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Z tego względu wiele osób w wieku emerytalnym zastanawia się nad podjęciem działalności zarobkowej. Co trzeba wiedzieć o pracy na emeryturze?

Dlaczego emeryci szukają pracy?

Jednym z ważniejszych powodów pracy na emeryturze są niewystarczające świadczenia. Problem dotyczy szczególnie kobiet, które otrzymują emeryturę niższą średnio o 33% od mężczyzn. Co więcej współcześni ludzie żyją coraz dłużej, na emeryturę przechodzą wcześnie i nie wyobrażają sobie kilkudziesięciu lat bezczynności. Praca daje im poczucie niezależności. Dzięki niej łatwiej jest też utrzymywać relacje z ludźmi.

Emeryt w Polsce ma możliwość zawieszenia emerytury i kontynuowania dotychczasowej pracy (w efekcie jego przyszła emerytura będzie rosła), ewentualnie pobierania świadczenia emerytalnego i kontynuowania zatrudnienia.

Zatrudnienie emeryta – informacje dla pracodawcy

Pracodawcy zatrudniający emerytów zazwyczaj nie decydują się na podpisanie z nimi umowy o pracę (takie rozwiązanie wymusza na pracodawcy konieczność odprowadzania składek ZUS). Znacznie powszechniejszą formą zatrudnienia jest umowa zlecenie. Jest to rozwiązanie korzystniejsze dla pracodawcy, gdyż nie jest on zobowiązany do opłacania ubezpieczenia chorobowego. Wielu emerytów pracuje na podstawie umowy o dzieło. Jest to rozwiązanie korzystne dla pracodawcy, gdyż nie ma on obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne, społeczne, chorobowe, czy wypadkowe. Jedynym jego obowiązkiem jest odprowadzenie podatku dochodowego od wynagrodzenia, które otrzymuje emeryt.

Innym popularnym sposobem na dorobienie do emerytury jest założenie własnej działalności gospodarczej. Emeryt, który decyduje się na założenie własnej firmy często może liczyć na jej dofinansowanie.

Jak szukać pracy na emeryturze?

Osoby myślące o podjęciu pracy na emeryturze powinny znaleźć takie zajęcie, które nie będzie nadmiernie obciążające fizycznie i psychicznie (praca powinna sprawiać przyjemność).

Pracy można szukać w wielu miejscach – zarówno na portalach pracy, jak i w mediach społecznościowych. Zdecydowanie warto jest uruchomić swoją siatkę kontaktów – zapytajmy rodzinę i znajomych, czy nie wiedzą o prowadzonych aktualnie rekrutacjach.

Do często wybieranych przez emerytów aktywności zawodowych zaliczamy opiekę nad dziećmi, czy osobami starszymi. Choć jest wiele młodych osób gotowych do podjęcia takich zajęć, rodzina często woli powierzyć opiekę nad bliskimi osobom dojrzałym i doświadczonym.

Osoby, które uwielbiają piec i gotować mogą zacząć na tym zarabiać. Współcześnie na rynku działa wiele firm garmażeryjnych, które poszukują osób do współpracy. Największy popyt na tego typu usługi ma miejsce przed świętami, czy ważnymi wydarzeniami (na przykład komuniami).

Zajęciem, które pozwala dorobić do emerytury, a jednocześnie nie wymaga żadnych kwalifikacji jest sprzątanie. Żeby zacząć zarabiać na sprzątaniu potrzebna jest nam jedynie dobra kondycja fizyczna. Zapotrzebowanie na usługi osób sprzątających mają zarówno firmy, jak i osoby prywatne.

Emeryci, którzy potrafią szyć, robić na drutach, czy na szydełku mogą zarobić na swojej pasji. Wielu ludzi potrzebuje drobnych poprawek krawieckich, a jednocześnie nie ma czasu, żeby samodzielnie się nimi zająć.

Jeżeli zdrowie i kondycja fizyczna emeryta na to pozwalają, może on zacząć zarabiać wykonując drobne naprawy, a także remonty. Zapotrzebowanie na tego typu usługi jest duże, gdyż młodzi ludzie, którzy się w nich specjalizują często decydują się na wyjazd za granicę w poszukiwaniu lepszych zarobków.

Emeryci pasjonujący się ogrodnictwem mogą spróbować zarobić dodatkowe pieniądze sprzedając plony z własnego ogrodu. Obecnie coraz więcej ludzi szuka zdrowszej alternatywy dla jedzenia sprzedawanego w supermarketach i jest w stanie zapłacić za ekologiczne produkty znacznie wyższą cenę.

Współcześnie coraz więcej emerytów decyduje się na zakładanie blogów, czy kanałów na youtube. Mądrość życiowa, wiedza i doświadczenie sprawiają, że ich przekaz znajduje wielu odbiorców.

CV, które zwiększy szanse na znalezienie pracy

Jeżeli chcemy zwiększyć swoje szanse na znalezienie atrakcyjnej pracy, koniecznie napiszmy CV. Nie wysyłajmy pracodawcom ogólnego CV. Ważne jest, żeby dostosować dokument do konkretnej oferty pracy (nie piszmy o doświadczeniach, które dla danego stanowiska nie są istotne).

Żeby nasza oferta była bardziej czytelna dla potencjalnego pracodawcy, powinniśmy stworzyć podsumowanie zawodowe. Nie musi być ono obszerne. Wystarczy krótki opis naszego doświadczenia, sukcesów zawodowych i umiejętności.

Aby pokazać, że bardzo zależy nam na otrzymaniu pracy, możemy napisać list motywacyjny. Należy wyjaśnić w nim, dlaczego powinniśmy zostać zatrudnieni. Przedstawmy wszystkie korzyści, które odniesie pracodawca zatrudniając nas.

Zanim wyślemy CV upewnijmy się, że jest ono napisane profesjonalnie (jeżeli mamy wątpliwości, koniecznie dajmy je komuś do przeczytania) i przejrzyste.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox