Praca na emeryturze – czy i komu to się opłaca?

Współcześnie coraz więcej emerytów zastanawia się nad podjęciem pracy. Dla jednych jest to przykra konieczność, inni czują się jeszcze na tyle młodzi i sprawni, że nie chcą rezygnować z kariery zawodowej. Co powinna wiedzieć osoba, która myśli o kontynuowaniu pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego?

Dlaczego chcemy pracować na emeryturze? 

Przyczyn podejmowania pracy zarobkowej na emeryturze jest kilka. Zdecydowanie najważniejszą są zbyt niskie świadczenia. Osoby, które są zdrowe i sprawne nie chcą żyć za stawki, które często pozwalają jedynie na zakup podstawowych produktów (a i to nie zawsze jest gwarantowane). Emeryci wiedzą, że każdy dodatkowy przepracowany rok sprawia, że ich świadczenia wzrastają.

Część osób lubi swoją pracę i nie chce z niej rezygnować jedynie dlatego, że osiągnęli wiek emerytalny. Praca daje im nie tylko pieniądze, ale też możliwość kontaktów z ludźmi i satysfakcję.

Są osoby, które na emeryturze chcą realizować swoje pasje i marzenia, jednak podstawowe świadczenia nie wystarczają na ich realizację. Z tego względu decydują się oni na pracę. Dodatkowe zajęcie pozwala na zapłacenie za wymarzone podróże, czy inne hobby.

Praca na emeryturze może być skutecznym lekiem na depresję. Ludzie, którzy całe życie byli aktywni często nie mogą się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Wymarzony odpoczynek czasem okazuje się być prawdziwym koszmarem. Wówczas pójście do pracy może uratować sytuację. Badania pokazują, że osoby po 65 roku życia, które zdecydowały się kontynuować pracę są w lepszej formie fizycznej i psychicznej niż ich rówieśnicy, którzy zostali w domach.

Warto podkreślić, że emerytury są pomysłem stosunkowo nowym. W Polsce pojawiły się one dopiero po pierwszej wojnie światowej, kiedy średnia życia była znacząco niższa niż dziś. Pierwotnie osoby uprawnione do pobierania emerytur korzystały z nich stosunkowo krótko. Współcześnie nierzadko się zdarza, że po osiągnięciu wieku emerytalnego żyjemy jeszcze ponad trzydzieści lat, co jest z punktu widzenia systemu ogromnym obciążeniem.

Praca na emeryturze – czy jest opłacalna?

Osoby podejmujące pracę zawodową na emeryturze muszą pamiętać, że w pewnych wypadkach ich świadczenie może zostać obniżone, a nawet całkowicie zawieszone. Nie dotyczy to ludzi, którzy osiągnęli wiek emerytalny – im świadczenie prawnie się należy i mogą pracować ile tylko uważają za słuszne. Możliwość pracy mają też osoby uprawnione do emerytury częściowej. Problemy zaczynają się w momencie, gdy osoby, które osiągnęły wiek emerytalny kontynuują pracę w tym samym miejscu gdzie pracowały wcześniej. Żeby zachować świadczenie konieczne jest rozwiązanie umowy o pracę przynajmniej na jeden dzień.

Ograniczenia dotyczą również osób otrzymujących emerytury pomostowe. Żeby nadal otrzymywać świadczenie nie mogą oni zarabiać więcej niż 70% średniego miesięcznego wynagrodzenia za poprzedni kwartał. W sytuacji, gdy pensja takiej osoby będzie wyższa niż 130% przeciętnego wynagrodzenia – następuje zawieszenie emerytury. Należy mieć to na uwadze przed podpisaniem umowy o pracę.

Praca na emeryturze – gdzie jej szukać?

Osoba, która osiągnęła wiek emerytalny może pracować u dotychczasowego pracodawcy (należy jednak pamiętać, o przynajmniej krótkiej przerwie w pracy) lub w zupełnie innym miejscu. Korzystnym rozwiązaniem dla emeryta jest umowa o pracę (wiąże się ona z odprowadzaniem składek), jednak duża część emerytów pracuje również na podstawie umowy zlecenie, umowy o dzieło. Są osoby, które dopiero na emeryturze decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej i doskonale sobie radzą.

CV dla emeryta

Osoby, które zdecydowały się szukać pracy na emeryturze powinny przygotować profesjonalne CV. Jeżeli ostatnie CV przygotowywaliśmy wiele lat temu, warto jest zapoznać się z najnowszymi formami tego dokumentu (w ciągu ostatnich lat wiele się zmieniło). Pamiętajmy, że umiejętnie napisane CV pomoże nam wyróżnić się spośród innych kandydatów i zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.

Pamiętajmy, że w CV powinny znaleźć się tylko informacje naprawdę niezbędne. Jest to ważne, gdyż w większości wypadków osoba przeprowadzająca rekrutację może poświęcić jedynie kilka sekund na zapoznanie się z naszą kandydaturą.

Zdecydowanie zwiększymy swoje szanse na otrzymanie pracy, jeżeli napiszemy CV pod konkretną ofertę. Przeglądając ogłoszenia o pracę zastanówmy się jaki byłby idealny kandydat na dane stanowisko, a następnie spróbujmy przedstawić się jako właśnie taka osoba.

Jednym z większych atutów osób na emeryturze jest bogate doświadczenie. Warto jest podkreślić czym zajmowaliśmy się w naszej dotychczasowej karierze, dla kogo pracowaliśmy. Dobrym pomysłem jest stworzenie krótkiego podsumowania zawodowego (nie powinno być ono dłuższe niż 4 zdania), w którym pochwalimy się swoimi umiejętnościami, sukcesami zawodowymi. Choć prawdopodobnie pracowaliśmy przez kilkadziesiąt lat, w CV należy skupić się na miejscach pracy, gdzie byliśmy zatrudnieni w ciągu ostatnich 10, maksymalnie 15 lat.

Jeżeli chcemy zrobić dobre wrażenie na pracodawcy, dowiedzieć się czegoś więcej o pracy i zostać lepiej zapamiętanymi, możemy udać się do siedziby interesującej nas firmy, żeby złożyć dokumenty osobiście.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox