Praca sezonowa – przykłady, jak ją znaleźć

Praca sezonowa to zatrudnienie w okresie wzmożonej działalności danej branży. Praca tego typu ma charakter przejściowy. Pracę sezonową można znaleźć zarówno w kraju, jak i zagranicą. Oferty zagraniczne cieszą się większą popularnością ze względu na znacznie wyższe stawki. Co warto wiedzieć o pracy sezonowej?

Praca sezonowa – przykłady

Przykładem pracy sezonowej w Polsce jest między innymi praca przy zbiorach. Osoby, które ją wykonują klasyfikowane są jako pomocnicy rolników. W zakres ich obowiązków może wchodzić zbieranie warzyw, owoców, chmielu, ziół, sortowanie zebranych plonów, usuwanie zbędnych części roślin, a także wykonywanie innych czynności związanych z pielęgnacją roślin i poprawą jakości plonów.

Młodzi ludzie mogą rozważyć podjęcie pracy sezonowej jako wychowawcy kolonii, czy animatorzy imprez dziecięcych. Do podjęcia takiej pracy konieczne jest posiadanie uprawnień pedagogicznych.

Polacy bardzo często decydują się na wyjazd do pracy sezonowej za granicę. W Niemczech mogą znaleźć zatrudnienie jako drwale, czy pracownicy do zbierania warzyw i owoców. Możliwe jest również znalezienie pracy sezonowej w branży hotelarskiej. Praca sezonowa w Holandii często związana jest ze zbieraniem owoców, warzyw i kwiatów.

Duże zapotrzebowanie na pracowników sezonowych jest typowe dla miejscowości turystycznych. W miejscowościach nadmorskich można szukać zatrudnienia w ośrodkach wczasowych, lokalach gastronomicznych. Pracownicy sezonowi sprzedają pamiątki, obsługują automaty z lodami, wykonują tatuaże z henny, itp.

Wiele propozycji pracy sezonowej znajdziemy również w dużych miastach. W okresie wakacyjnym organizowanych jest wiele wydarzeń kulturalnych i imprez, które potrzebują obsługi.

Dla kogo jest praca sezonowa?

Podjęcie pracy sezonowej to doskonały sposób na podreperowanie domowego budżetu, zdobycie nowych doświadczeń zawodowych. Wiele osób łączy tego typu pracę ze zwiedzaniem nowych miejsc, poznawaniem ludzi i nauką języka. Zanim zdecydujemy się na poszukiwania pracy sezonowej powinniśmy zdawać sobie sprawę, że w wielu wypadkach wiąże się ona z nadgodzinami. Praca sezonowa wydaje się idealnym rozwiązaniem dla studentów, którzy w okresie letnim nie mają zajęć. Dzięki niej można zarobić pieniądze na własne wydatki, a w przypadku dobrze płatnej pracy sezonowej za granicą – nawet na utrzymanie się przez cały rok akademicki.

Pracownik sezonowy nie jest zatrudniony na stałe. Zazwyczaj pracuje w oparciu o umowę zlecenie, umowę o pracę na czas określony, umowę na czas wykonywania konkretnej pracy.

Jak szukać pracy sezonowej?

Jeżeli poważnie myślimy o podjęciu pracy sezonowej – powinniśmy zacząć szukać jej jak najwcześniej. W wielu wypadkach ogłoszenia dotyczące tego typu pracy wystawiane są na portalach ogłoszeniowych już na początku roku. Jeżeli mamy taką możliwość, odwiedźmy potencjalnego pracodawcę osobiście. Gdy nie mamy dużego doświadczenia, ale zrobimy dobre wrażenie – nasze szanse na zatrudnienie gwałtownie wzrosną.

W przypadku pracy sezonowej duże znaczenie ma zakwaterowanie. Część pracodawców oferuje pracę sezonową z zakwaterowaniem (a nawet z wyżywieniem). Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą jak najwięcej zaoszczędzić. Zanim jednak zdecydujemy się na przyjęcie takiej oferty, koniecznie sprawdźmy warunki zakwaterowania (nie zawsze są one komfortowe).

W sytuacji, gdy pracodawca nie oferuje nam zakwaterowania, musimy postarać się o nie samodzielnie. W sezonie w miejscowościach turystycznych może okazać się to trudne, gdyż ceny wynajmu mieszkań znacząco wzrastają. Zanim przyjmiemy ofertę pracy bez zakwaterowania, sprawdźmy, czy po opłaceniu lokum oszczędności będą dla nas satysfakcjonujące.

Większe szanse na otrzymanie pracy sezonowej mają osoby posiadające doświadczenie. Jeżeli chcemy pracować w sezonie po raz pierwszy, rozważmy odbycie kursów i szkoleń związanych z branżą, w której staramy się o pracę (mogą być to na przykład kursy barmańskie i kelnerskie, gdy chcemy podjąć pracę w gastronomii).

W poszukiwaniach pracy sezonowej pomoże nam profesjonalne CV.

Praca sezonowa w CV?

Znaczna część osób, które pracowały sezonowo nie wpisuje tego typu pracy do swojego CV. Traktują oni tego typu zajęcie jako sposób na szybki zastrzyk gotówki i nie uważają, że informacja o pracy sezonowej mogłaby zainteresować przyszłego pracodawcę. Nie zawsze jest to prawdą. 

Specjaliści od rekrutacji zalecają, żeby również pracę sezonową dodać do swojego doświadczenia zawodowego. Będzie ona przydatna zwłaszcza wówczas, gdy będziemy starali się o kolejną pracę sezonową. Żeby pracodawca nie zastanawiał się, dlaczego pracowaliśmy tak krótko – warto dodać informację, że była to praca wakacyjna.

Praca sezonowa może być istotna dla pracodawcy, który ceni różnorodne doświadczenia, a także inicjatywę pracownika. Jeżeli pracowaliśmy sezonowo za granicą, jest to sygnał, że posługujemy się językiem obcym w stopniu co najmniej komunikatywnym.

Wpisując do CV informację o pracy sezonowej powinniśmy szczegółowo opisać zakres naszych obowiązków. Jeżeli osiągaliśmy w takiej pracy dobre wyniki – warto się nimi pochwalić.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox