Praca stojąca – zagrożenia, jak zniwelować dolegliwości związane z pracą stojącą

Praca stojąca jest bardzo popularna. Statystyki pokazują, że pracuje tak nawet 30 procent społeczeństwa. Warto zdawać sobie sprawę, że praca stojąca może być równie niebezpieczna jak siedzenie przed komputerem przez kilkanaście godzin. Jakie są skutki uboczne pracy stojącej i jak z nim walczyć?

Praca stojąca – skutki uboczne

Pracę stojącą mogą wykonywać przedstawiciele różnych zawodów. W ten sposób pracują sprzedawcy, styliści fryzur, niektórzy lekarze, stomatologowie, hostessy. Wszyscy oni narażeni są na skutki uboczne w postaci dolegliwości bólowych nóg, karku, kręgosłupa. Osoby, które cały dzień stoją często narzekają na opuchnięte stopy, skurcze łydek, wrażenie ciężkich nóg. W dłuższej perspektywie czasu taka praca może doprowadzić do powstania żylaków. Niestety wielogodzinne stanie prowadzi do zastoju krwi w żyłach nóg.

Osoby, które przez cały dzień stoją często czują tak duży dyskomfort, że zaczynają się garbić. Taka zmiana postawy przynosi ulgę jedynie na chwilę. Na dłuższą metę jest dla ludzkiego organizmu niekorzystna. Garbienie się sprawia, że zaczynamy odczuwać silne bóle szyi i kręgosłupa. Może ono doprowadzić nawet do zmian zwyrodnieniowych.

Warto wspomnieć, że osoba wykonująca pracę stojącą przez cały dzień opiera ciężar swojego ciała na stopach, co sukcesywnie doprowadza do ich spłaszczenia. Z tego względu ludzie, którzy przez wiele lat w ten sposób pracowali mają płaskostopie.

Długie stanie, tak jak i długotrwałe siedzenie jest nienaturalne dla ludzkiego organizmu, który jest przystosowany do bycia w ciągłym ruchu. Często po całym dniu stojącej pracy jesteśmy bardzo zmęczeni i nie mamy ochoty na nic.

Praca stojąca to nie wyrok

Wielu ludzi kocha swoją pracę i nie chce z niej rezygnować. Nie oznacza to, że są oni skazani na żylaki, płaskostopie, czy zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Istnieją sposoby, które pozwolą nam zminimalizować negatywny wpływ pracy stojącej na nasz organizm.

Specjaliści są zdania, że uprawianie sportu i relaks po pracy mogą okazać się niewystarczające. Z tego względu powinniśmy postarać się, żeby w trakcie pracy co jakiś czas zmieniać pozycję. Jeżeli mamy taką możliwość, co pół godziny postarajmy się usiąść. Naprzemienne wykonywanie pracy na stojąco i na siedząco jest korzystne, gdyż może usprawnić przepływ krwi.

Osoby wykonujące pracę stojącą powinny jak najczęściej się ruszać. Nawet jeśli stoimy za ladą i obsługujemy klientów możemy chodzić w miejscu, ruszać stopami, czy przenosić ciężar ciała z jednej nogi na drugą. Te pozornie banalne czynności w momencie, gdy wejdą nam w nawyk mogą znacząco poprawić stan naszego zdrowia.

Uprawiania sportu nie powinno się odkładać na czas po pracy. W ciągu dnia również możemy pozwolić sobie na aktywność. W wolnej chwili możemy zrobić kilka przysiadów, wykroków. Warto wykonywać ruchy okrężne stopami, wspinać się na palce, unosić kolana. Regularne wykonywanie takich ćwiczeń nie przeszkodzi nam w pracy, a może bardzo poprawić jej jakość. Kiedy się ruszamy w naszym organizmie wytwarzane są endorfiny. Czujemy się lepiej, mamy lepszy humor, jesteśmy bardziej odporni na stres, cieszymy się jasnym umysłem.

Rajstopy uciskowe niezbędne przy pracy stojącej

Niemal wszyscy lekarze polecają pacjentom wykonującym stojącą pracę noszenie rajstop uciskowych. Takie rajstopy są w stanie skutecznie usprawnić przepływ krwi, a tym samym zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się żylaków. Rajstopy uciskowe dotleniają mięśnie i zmniejszają dolegliwości bólowe.

W lecie z powodu wysokich temperatur noszenie grubych rajstop uciskowych może być mało komfortowe. W takiej sytuacji alternatywą są pończochy, podkolanówki, a nawet skarpety uciskowe.

Jeżeli chcemy osiągnąć maksymalne korzyści związane z noszeniem produktów uciskowych, ich wybór powinniśmy skonsultować z lekarzem. Pamiętajmy, że bardzo mocny ucisk nie zawsze jest wskazany. W niektórych sytuacjach może być nawet niebezpieczny.

Praca stojąca – wybierzmy właściwe obuwie

Osoby wykonujące pracę stojącą powinny zastanowić się nad wyborem odpowiedniego obuwia. Pierwszym krokiem jest zastanowienie się jakie są wymagania w naszej branży. Być może pracujemy w firmie, gdzie od sekretarek wymaga się chodzenia w szpilkach. Wówczas nasz wybór obuwia jest mocno ograniczony. Na szczęście nie wszyscy pracownicy skazani są na noszenie butów deformujących ich stopy.

Jeżeli w naszej pracy nie ma szczegółowych wymagań dotyczących obuwia lub wymagania pracodawcy ograniczają się do kolorystyki (w niektórych firmach pracownicy muszą nosić czarne obuwie), możemy pozwolić sobie na wygodne buty sportowe lub obuwie ortopedyczne.

Pamiętajmy o relaksie

Osoby, które wykonują pracę stojącą po powrocie do domu powinny pozwolić swoim nogom odpocząć. Zdecydowanie warto jest przez pewien czas poleżeć z wysoko uniesionymi nogami – taka pozycja usprawni krążenie krwi w kończynach. Dobrym pomysłem jest wykonywanie masażu nóg i stóp. Jeżeli w pracy przez większość dnia stoimy, musimy pamiętać o regularnym uprawianiu sportu. Po pracy warto jest iść na basen lub wybrać się na przejażdżkę rowerową.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox