Praca w Czechach – czy warto, jak znaleźć pracę w Czechach

Wielu Polaków myślących o podjęciu pracy za granicą rozważa wyjazd do Czech. Kraj ten znajduje się blisko, co jest wielkim atutem dla pracowników posiadających rodziny. Dla wielu niepodważalną zaletą jest również mentalność Czechów. Czy warto pracować w Czechach? O czym musimy wiedzieć zanim zdecydujemy się na wyjazd?

Jak wygląda czeski rynek pracy?

Bezrobocie w Czechach należy do najniższych na świecie. Pracę u naszego południowego sąsiada bez problemu znajdą nawet osoby bez wyższego wykształcenia (jest to efekt dobrze rozwiniętego przemysłu). Miejsc pracy w Czechach jest więcej niż osób, które się o nią starają, co sprawia, że pracodawcy muszą zabiegać o pracowników. Podejmując pracę w tym kraju możemy liczyć na wyższe niż w Polsce zarobki.

Dobra sytuacja na czeskim rynku pracy sprawia, że do kraju tego przyjeżdżają pracownicy z Węgier, Polski, Bułgarii, Rumunii i Słowacji (jest to korzystniejsza sytuacja niż w Polsce, gdzie obserwuje się ogromny napływ pracowników tylko z Ukrainy).

Jak wygląda praca w Czechach?

Maksymalny czas pracy w czeskich firmach to 40 godzin tygodniowo (najczęściej po 8 godzin dziennie), przy czym przerwa obiadowa nie wlicza się do czasu pracy (w efekcie pracownik spędza w biurze 8,5 godziny).  Pracownikowi przysługuje 20 dni urlopu w ciągu roku. W sytuacji choroby pierwsze trzy dni urlopu. Po ich upływie przez trzy tygodnie pracodawca wypłaca niedysponowanemu pracownikowi część wypłaty (zazwyczaj jest to 60% wynagrodzenia). Z kolei od czwartego tygodnia wypłacanie wynagrodzenia przejmuje zakład ubezpieczeń.

Minimalna płaca w Czechach wynosi 15200 CZK na miesiąc (zakładając, że pracujemy na cały etat). Średnie wynagrodzenie to natomiast 35411 CZK.  Pracując w Czechach nie zarobimy o wiele więcej niż w Polsce (należy uwzględnić odpowiednio wyższe koszty życia), jednak na korzyść południowego sąsiada przemawia wyższa kultura pracy.

Jak znaleźć pracę w Czechach?

Czechy to kraj należący do Unii Europejskiej, dlatego pracownicy z Polski mogą podjąć tu zatrudnienie bez zbędnych formalności. Pracy w Czechach można szukać jeszcze przed wyjazdem. W tej chwili w wielu miejscach prowadzone są rozmowy kwalifikacyjne online. Najłatwiej jest znaleźć zatrudnienie korzystając z czeskich portali pracy (prace.cz, jobs.cz). Informacje na temat zatrudnienia znajdziemy w mediach społecznościowych, warto jest również uruchomić swoją sieć kontaktów. Wielu Polaków decyduje się na otworzenie w Czechach własnej działalności gospodarczej (wielkim atutem Czech jest przejrzysty system podatkowy i całkowicie odmienne niż w Polsce podejście państwa do przedsiębiorców). Założenie własnej działalności może być korzystne ze względu na umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Czechami.

Osoby, które nie znają języka czeskiego mogą rozważyć podjęcie pracy za pośrednictwem agencji pośrednictwa pracy. Może być to dobre rozwiązanie na początek, gdyż agencje gwarantują swoim pracownikom nie tylko pracę, ale i załatwienie wszystkich formalności związanych z przeniesieniem do nowego kraju. Większość z nich oferuje zatrudnionym zakwaterowanie.

Pamiętajmy, żeby przed podpisaniem umowy o pracę dokładnie przeczytać dokument. Jeżeli nie znamy języka czeskiego, możemy poprosić o przetłumaczenie umowy na język polski.

Co musimy wiedzieć przed wyjazdem do Czech?

Osoba z Polski pragnąca podjąć pracę w Czechach nie potrzebuje wizy. Konieczne jest jednak wystąpienie z wnioskiem o wydanie karty czasowego pobytu (w celu złożenia takiego wniosku należy udać się na komisariat policji). Żeby wystąpić o wniosek potrzebujemy ważnego dowodu osobistego, miejsca zameldowania na terenie Czech (może być to kopia umowy najmu mieszkania), aktualnego zdjęcia. Konieczne jest podanie celu pobytu w Czechach. Do wniosku musimy dołączyć oświadczenie, że podczas naszego pobytu nie będziemy się ubiegać o przyznanie świadczeń pomocy społecznej. Jeżeli celem naszego pobytu jest praca będziemy potrzebowali dokumentu potwierdzającego posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego.

Jeżeli przebywamy na terenie Czech stale przez co najmniej pięć lat, możemy wystąpić o pobyt stały na terenie tego kraju.

Przelewanie wynagrodzenia przez Czeskiego pracodawcę na nasze polskie konto nie jest opłacalne, gdyż wiąże się z dodatkowymi kosztami przewalutowania. Z tego względu warto założyć konto w czeskim banku. Do otworzenia konta w banku będziemy potrzebowali ważnego paszportu i dowodu osobistego (może być to ewentualnie inny dokument potwierdzający naszą tożsamość: prawo jazdy, karta rezydenta, akt urodzenia). Wiele czeskich banków wymaga od swoich klientów wpłacenia depozytu (jego wysokość jest uzależniona od wymagań konkretnej placówki).

Jakie zawody są poszukiwane w Czechach?

W Czechach najwięcej wolnych miejsc pracy jest w fabrykach i na liniach produkcyjnych. Pracodawcy szukają monterów, spawaczy, lakierników, techników, operatorów maszyn, monterów układów hamulcowych, tokarzy, ślusarzy, szlifierzy, czy kierowców. O pracę nie muszą martwić się również przedstawiciele branży IT.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox