Praca w Holandii – warunki, zarobki, wymagania

Pracownicy z Polski, którzy myślą o wyjeździe do pracy za granicę często decydują się na Holandię. Choć koszty życia w tym kraju są dość wysokie, zarobki również znacznie przewyższają polskie pensje. Co trzeba zrobić, żeby podjąć legalną pracę w Holandii? Jak wygląda holenderski rynek pracy? Czy można znaleźć pracę w Holandii bez języka?

Holenderski rynek pracy – charakterystyka

Holenderski rynek pracy charakteryzuje się niskim bezrobociem. Obecnie w wielu branżach brakuje miejsc do pracy. Do najbardziej poszukiwanych zawodów w Holandii należą lekarze (przy czym zarobki pracowników służby zdrowia są kilkukrotnie wyższe niż w Polsce), specjaliści IT (między innymi osoby tworzące bazy danych, czy pracownicy zajmujący się tworzeniem stron internetowych), a także prawnicy. W przypadku wielu zawodów w Holandii ważniejsze od wyższego wykształcenia jest doświadczenie zawodowe. Osoby posiadające pożądane na rynku pracy umiejętności mają szansę na znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia.

Również osoby bez wykształcenia i kwalifikacji mają szansę na znalezienie pracy w różnych sektorach gospodarki. Wiele wolnych miejsc pracy można znaleźć w ogrodnictwie, przetwórstwie warzyw i owoców, branży chemicznej, branży budowlanej, logistyce. 

Holandia jest krajem, który eksportuje wiele warzyw i owoców, dlatego regularni obserwuje się duże zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. Przez cały rok poszukiwani są fachowcy, tacy jak mechanicy, ślusarze, operatorzy maszyn, czy spawacze).

Praca w Holandii – jak szukać zatrudnienia?

Osoby zainteresowane podjęciem pracy w Holandii mogą szukać zatrudnienia na własną rękę lub skorzystać z ofert jednej z licznych agencji pracy. Naborem pracowników tymczasowych zajmują się zarówno polskie, jak i holenderskie agencje pracy tymczasowej.

Jeżeli wybierzemy agencję pracy z Holandii, pamiętajmy, że praca dla niej składa się z trzech faz. Faza A pozwala nam pracować przez 78 tygodni dla różnych zleceniodawców. Pracownik rozliczany jest z ilości przepracowanych godzin. W przypadku fazy B pracujemy na podstawie umowy o pracę zawartą na czas określony. Faza B trwa maksymalnie 4 lata. Agencja wypłaca pracownikowi stałe wynagrodzenie. W fazie C agencja zawiera z pracownikiem na czas nieokreślony, co gwarantuje pełne prawa pracownicze. Holenderskie agencje pośrednictwa pracy muszą być wpisane do Krajowej Izby Handlowo-Gospodarczej – potwierdzeniem tego jest numer KVK (można go zweryfikować na stronie kvk.nl). Pamiętajmy, że profesjonalne agencje pracy w Holandii przestrzegają układów zbiorowych CAO (zawierają one zbiór praw i obowiązków pracodawcy oraz pracownika). Informacje o nich możemy znaleźć między innymi na stronie oficjalnego zrzeszenia agencji pracy nbbu.nl.

Osoby, które decydują się na pracę za pośrednictwem polskiej agencji powinny zachować szczególną ostrożność, gdyż obecnie łatwo jest trafić na oszustów. Przed podpisaniem umowy koniecznie sprawdźmy, czy wybrana przez nas agencja jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Nie zaszkodzi również zapoznać się z opiniami o niej.

Praca w Holandii – niezbędne formalności

Żeby rozpocząć legalną pracę w Holandii, konieczne jest uzyskanie numeru BSN lub Sofi. O numer  ewidencyjno-podatkowy BSN ubiegają się osoby, które planują pracować w Holandii przez czas dłuższy niż 4 miesiące. Z kolei numer Sofi otrzymują pracownicy zamierzający pracować krócej niż 4 miesiące.

Przez rozpoczęciem pracy powinniśmy zdobyć ubezpieczenie zdrowotne.

Dokumenty niezbędne pracownikom planującym pracować krócej niż 4 miesiące to: aktualny dowód osobisty lub paszport, numer podatkowy Sofi, ubezpieczenie zdrowotne, a także umowa o pracę.

Osoby planujące dłuższą pracę będą potrzebowały ważnego paszportu lub dowodu osobistego, numeru BSN, potwierdzenia zameldowania w miejscu zamieszkania, wykupionego ubezpieczenia zdrowotnego, zgłoszenia w Urzędzie Imigracji i Naturalizacji, a także umowy o pracę.

Bardzo przydatne w pracy w Holandii będzie prawo jazdy, konto bankowe. W przypadku części zawodów pracodawcy wymagają od pracowników zaświadczenia o niekaralności (warto wyrobić je przed wyjazdem do Holandii).

Wynagrodzenie w Holandii

Osoby zainteresowane wynagrodzeniem w Holandii muszą pamiętać, że w kraju tym stawki uzależnione są od wieku. Na pełną wypłatę można liczyć dopiero po ukończeniu 21 roku życia. Obecnie minimalna płaca dla osób powyżej 21 roku życia wynosi 1684, 40 euro miesięcznie. Dotyczy to pracy w pełnym wymiarze godzin, który wynosi 40 godzin (a także 38 godzin w przypadku pracy w szklarniach, czy branży gastronomicznej).

Zdecydowanie więcej mogą zarobić pracownicy wykwalifikowani. Żeby zdobyć dobrze płatną pracę należy posługiwać się językiem angielskim lub/i niderlandzkim.

Praca w Holandii bez języka

Współcześnie zapotrzebowanie na pracowników w Holandii jest tak duże, że na zatrudnienie mogą liczyć nawet osoby nie znające języka angielskiego i niderlandzkiego. Bez języka najłatwiej jest znaleźć pracę za pośrednictwem polskich agencji zatrudnienia (zazwyczaj posiadają one pracowników pełniących funkcje tłumaczy).

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox