Praca w korporacji – czy warto?

Praca w korporacji budzi skrajne uczucia, a jednocześnie cieszy się niesłabnącą popularnością. Pracownicy korporacji cenią swoją pracę między innymi za stabilność zatrudnienia. Jako jej wadę podają presję czasu i duży stres. Co warto wiedzieć o pracy w korporacji? Jakie osoby będą z niej zadowolone, a kto powinien jej unikać?

Praca w korporacji – cechy charakterystyczne

Praca w korporacji w wielu firmach wygląda podobnie. Typową cechą dużych przedsiębiorstw jest rozbudowana struktura. Firmy takie posiadają liczne działy, a każdy dział odpowiedzialny jest za inne sprawy.

Znakiem rozpoznawczym korporacji są sztywne procedury. Pracownicy zobowiązani są do wykonywania swoich obowiązków zawodowych według ściśle określonych zasad. Zadania dla poszczególnych stanowisk są stałe i jasno sprecyzowane (dlatego każdy dokładnie wie co ma robić). W korporacji obowiązuje hierarchia. Zatrudnieni pracownicy są podzieleni na zespoły, których zwierzchnikami są menedżerowie.

Korporacje mają swoje siedziby w wielkich miastach – często są to duże biurowce. Przeciętny pracownik korporacji wykonuje swoją pracę przy komputerze w stałych godzinach (najczęściej praca zaczyna się o 9, a kończy o 17).

W wielu korporacjach stosowane są anglojęzyczne nazwy stanowisk. Korporacje zatrudniają raczej pracowników młodych (przed 40 rokiem życia), a ścieżka kariery jest w nich jasno określona.

Jakie są zalety pracy w korporacji?

Jedną z największych zalet korporacji jest fakt, że oferują one swoim pracownikom stabilne zatrudnienie (większość osób zatrudnionych w korporacjach pracuje na podstawie umowy o pracę). Posiadanie umowy o pracę na czas nieokreślony pozwala spać spokojnie, a dodatkowo umożliwia zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego (co jest szczególnie ważne dla młodych ludzi).

Ogromne znaczenie ma również wynagrodzenie, które jest wyższe niż w mniejszych firmach. Pracodawcy mają też skłonność do jego zwiększania, a nie obniżania. Do wysokiej wypłaty trzeba doliczyć jeszcze benefity pozapłacowe – liczne szkolenia i kursy, prywatne ubezpieczenie medyczne, wczasy, wejściówki na zajęcia sportowe.

Na pracę w korporacjach mają szansę osoby młode, nie posiadające doświadczenia zawodowego. Wielkie korporacje chętnie zatrudniają studentów i absolwentów. Dla młodych ludzi ważna jest przejrzysta ścieżka awansu.

Pracę w korporacjach mogą podjąć także osoby, które nie mają wyższego wykształcenia. Dla wielu pracodawców ważniejsze od dyplomu są konkretne umiejętności potencjalnego pracownika.

Pracując w korporacjach mamy szansę poznać ludzi z całego świata, a także uczyć się od najlepszych.

Jakie wady ma praca w korporacji?

Niestety praca w korporacjach nie jest pozbawiona wad. Część korporacji stosuje biura typu open space, które nie wszystkim pracownikom przypadają do gustu. Często jest w nich głośno, temperatura jest zbyt niska lub za wysoka, ciężko jest również o prywatność. Są osoby, które nie są w stanie pracować w takich warunkach.

Dla wielu pracowników problemem jest stres, duża rywalizacja pomiędzy współpracownikami. W niektórych firmach zakres obowiązków jest mało zróżnicowany. Pracownicy mogą skarżyć się na rutynę i brak możliwości rozwoju zawodowego.

Podejmując pracę w korporacji musimy liczyć się z faktem, że będziemy tylko pionkiem (zwłaszcza na początku), który ma niewielki wpływ na działania firmy. Jest to uzasadnione, gdyż w przedsiębiorstwie, które zatrudnia kilkuset, a nawet kilka tysięcy pracowników jednostka ma znaczenie raczej niewielkie.

W wielu korporacjach należy ściśle przestrzegać godzin pracy. Nie ma mowy o spóźnieniach, czy przerwach na lunch, które trwają dłużej niż pół godziny. Jest to duży problem zwłaszcza dla osób, które cenią sobie elastyczne godziny pracy.

W korporacjach rządzi biurokracja. Wszystko załatwia się według ściśle określonych procedur.

Wielkie korporacje to najczęściej firmy zagraniczne, które posiadają swoje oddziały również w innych państwach. W krajach takich jak Niemcy, czy Wielka Brytania pracownicy tej samej firmy mają mniej obowiązków, a zarabiają nawet dwa razy więcej niż pracownicy polscy.

Pracownicy korporacji często zmuszeni są do pracy w nadgodzinach.

Wadą pracy w korporacjach może być również nieprzyjemna atmosfera, która wiąże się z dużą rywalizacją pracowników.

Jak znaleźć pracę w korporacji?

Praca w korporacji może być dobrym rozwiązaniem dla osób młodych, którym zależy na zdobyciu doświadczenia zawodowego. Tu korporacja może okazać się dobrym rozwiązaniem, gdyż młody człowiek ma szansę uczyć się od najlepszych. Poszukiwania pracy w korporacjach należy zacząć od zapoznania się ze stronami internetowymi interesujących nas firm (zazwyczaj znajdują się tam informacje o prowadzonych rekrutacjach). Jeżeli nie znaleźliśmy ogłoszenia, które by nas zainteresowało, możemy przeszukać popularne portale z ogłoszeniami o pracę. Informacje o rekrutacjach znajdziemy również na portalach społecznościowych.

Jeżeli chcemy zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pracy, koniecznie napiszmy swoje CV na podstawie ogłoszenia o pracę, które nas zainteresowało.