Praca w Niemczech – o czym należy wiedzieć przed wyjazdem

Niemcy to bardzo popularny kierunek dla Polaków pracujących za granicą. Zapotrzebowanie na pracowników w tym kraju jest duże, kultura pracy wyższa, a zarobki często niemożliwe do osiągnięcia w polskich realiach. Dodatkowym atutem jest fakt, że polscy pracownicy nie muszą starać się o pozwolenie na pracę w Niemczech. Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do pracy do Niemiec?

Praca w Niemczech – co ze sobą zabrać?

Osoba decydująca się na wyjazd do pracy do Niemiec powinna zabrać ze sobą wszystkie najważniejsze dokumenty. Oprócz ważnego dowodu osobistego i praw jazdy, warto mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Społecznego. Jeżeli jesteśmy osobami bezrobotnymi i pobieramy zasiłek, powinniśmy mieć przy sobie formularz U2 (PD U2). Jest to unijny dokument, który potwierdza prawo do zachowania zasiłku w trakcie poszukiwania pracy w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Dokument jest ważny przez okres 3 miesięcy (w niektórych przypadkach nawet do 6 miesięcy).

Niezbędnym dokumentem będzie również niemieckie CV (które znacząco różni się od CV polskiego).

Praca w Niemczech – co należy zrobić po przyjeździe?

Polscy pracownicy powinni zdawać sobie sprawę, że w Niemczech istnieje obowiązek meldunkowy (który w przeciwieństwie do Polski jest przestrzegany). Osoba przebywająca w Niemczech dłużej niż tydzień musi się zameldować. Nie jest to trudne – zazwyczaj bez problemów uzyskamy meldunek nawet wówczas, gdy jesteśmy zakwaterowani w hotelu.

Decydując się na pracę w Niemczech musimy posiadać ubezpieczenie zdrowotne – jest ono obowiązkowe. W przeciwieństwie do Polski w Niemczech działa wiele firm ubezpieczeniowych (pracownik może wybrać jedną z nich).

Zapotrzebowanie na pracowników w Niemczech

W Niemczech można podjąć pracę w wielu branżach. Mamy duże szanse na znalezienie pracy w hotelu, restauracji, branży turystycznej. Niemczy bardzo potrzebują pracowników służby zdrowia – lekarzy, pielęgniarek, a także pracowników niemedycznych (na przykład opiekunów osób starszych). Na atrakcyjną pracę możemy liczyć w transporcie, logistyce, sprzedaży, czy produkcji.

Praca w Niemczech a język niemiecki

Osoba, która poważnie myśli o podjęciu pracy w Niemczech powinna posługiwać się językiem niemieckim. Znajomość języka zdecydowanie ułatwia znalezienie atrakcyjnej pracy, a także bardzo ułatwia życie. Pamiętajmy, że w Niemczech język angielski nie jest zbyt popularny, a większość ludzi mówi tylko po niemiecku.

Zapotrzebowanie na pracowników jest jednak tak duże, że nawet osoby, które nie znają języka niemieckiego mają szansę na podjęcie pracy. Bez języka można znaleźć zatrudnienie na produkcji, czy na magazynie.

Jak szukać pracy w Niemczech?

Pracy w Niemczech możemy szukać przebywając jeszcze w Polsce. Inną możliwością jest wyjazd za granicę i poszukiwanie zatrudnienia na miejscu. Propozycje zatrudnienia znajdziemy na portalach pracy, czy w mediach społecznościowych. Osoby, które nie znają języka niemieckiego mogą spróbować kontaktu z agencjami pośrednictwa pracy. Choć agencje pobierają prowizję od ich zarobków, mogą bardzo ułatwić odnalezienie się w nowym kraju. Przede wszystkim organizują zakwaterowanie, posiadają koordynatorów mówiących w języku niemieckim, którzy pomagają pracownikom w załatwianiu spraw urzędowych, są także łącznikami pomiędzy pracownikami a niemieckojęzycznym pracodawcą. Część agencji organizuje dojazd, wypłaca zaliczki, a także umożliwia zatrudnienie parom.

Bardzo ważne jest, żeby korzystać jedynie ze sprawdzonych, zaufanych agencji pośrednictwa pracy (niestety nie brakuje oszustów chcących zarobić na osobach nie znających języka).

Jeżeli znamy język niemiecki, możemy poszukać pracy bez pośredników. Skutecznym sposobem może okazać się szukanie zatrudnienia przez niemiecki urząd pracy.

Niemieckie CV – jak je przygotować?

Żeby znaleźć satysfakcjonującą pracę w Niemczech potrzebujemy CV. Pamiętajmy, że w niemieckim CV powinno znaleźć się więcej informacji niż w analogicznym polskim dokumencie. Podajemy naszą datę urodzenia, adres, numer telefonu, adres e-mail. Bardzo ważnym elementem tego dokumentu jest zdjęcie.

W niemieckim CV należy wymienić wszystkich swoich pracodawców (inaczej niż w polskim, gdzie podajemy zatrudnienie jedynie z ostatnich dziesięciu lat). Zaczynamy zawsze od ostatniego miejsca zatrudnienia. Stanowiska, na których pracowaliśmy trzeba opisać dokładnie (wymieńmy zakres naszych obowiązków w danej pracy).

Jeżeli chodzi o edukację, w niemieckim CV należy wpisać szkołę średnią nawet wówczas, gdy skończyliśmy studia.

Ważną informacją dla przyszłego pracodawcy jest nasza znajomość języków obcych, a w szczególności niemieckiego. Możemy zaznaczyć, że znamy język na poziomie B2 lub napisać, że jest on na poziomie średniozaawansowanym (podstawowym, komunikatywnym, czy zaawansowanym).

Pisząc CV pamiętajmy, żeby było ono dopasowane do konkretnej oferty pracy. Sprawdźmy jakie są wymagania na konkretne stanowisko i postarajmy przedstawić siebie jako najlepszych kandydatów do danej pracy. CV będzie bardziej przejrzyste, jeśli zamieścimy w nim krótkie podsumowanie zawodowe.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox