Praca w Norwegii – czy warto wyjeżdżać?

Praca w Norwegii cieszy się zainteresowaniem Polaków z wielu względów. Jej atutem są wysokie zarobki, dodatkowo Norwegia to kraj bardzo atrakcyjny pod względem turystycznym. Co powinna wiedzieć osoba, która poważnie myśli o wyjeździe do pracy do Norwegii?

Czym charakteryzuje się norweski rynek pracy?

Charakterystyczną cechą norweskiego rynku pracy jest bardzo małe bezrobocie, które utrzymuje się pomimo dużego napływu imigrantów. Duże zapotrzebowanie na pracowników wszystkich sektorów prawdopodobnie będzie się utrzymywać, gdyż społeczeństwo norweskie się starzeje. Około jedna trzecia norweskich pracowników zatrudniona jest w sektorze publicznym, dodatkowo trzy czwarte wszystkich zatrudnionych pracuje w sektorze usług.

Wielu Norwegów pracuje krócej niż osiem godzin dziennie, co sprzyja utrzymaniu równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Średni czas pracy w Norwegii wynosi około 33 godziny w tygodniu (dla porównania statystyczny polski pracownik spędza w pracy powyżej 40 godzin tygodniowo). Pracownicy często mogą liczyć na elastyczne godziny pracy. Niezależnie od ilości wymiaru czasu pracy norweskiemu pracownikowi przysługuje 25 dni wolnego (osoby pracujące, które ukończyły 60 lat mogą liczyć na jeszcze więcej dni wolnych).

Badania pokazują, że ponad 94% norweskich pracowników jest zadowolonych ze swojej pracy.

Praca w Norwegii – na jaką pensję można liczyć?

Zarobki w Norwegii są wysokie, jednak należy pamiętać, że koszty życia w tym kraju również nie należą do najniższych. Pracownicy wykwalifikowani zarabiają co najmniej 220 NOK na godzinę. Pracownicy niewykwalifikowani, którzy posiadają przynajmniej roczne doświadczenia mogą liczyć na zarobki co najmniej 206,50 NOK na godzinę. Pracownik niewykwalifikowany, którego doświadczenie zawodowe jest krótsze niż 1 rok zarabia co najmniej 198,30 NOK. Z kolei minimalna stawka godzinowa dla osób poniżej 18 roku życia wynosi 132,90 NOK. Pracownicy mogą liczyć na dodatki za pracę w godzinach nocnych.

Praca w Norwegii – jak wyglądają formalności?

Osoby zastanawiające się nad podjęciem pracy w Norwegii muszą pamiętać, że kraj ten nie należy do Unii Europejskiej. Z tego względu praca w nim będzie wiązała się z załatwianiem dodatkowych formalności. Polacy, którzy zamierzają przebywać na terenie Norwegii dłużej niż 90 dni powinni zarejestrować się na pobyt tymczasowy. W celu rejestracji konieczne jest wypełnienie formularza znajdującego się na stronie departamentu do spraw cudzoziemców. Po rezerwacji konieczne jest zarezerwowanie spotkania na posterunku policji (spotkanie to powinno się od być nie później niż w ciągu trzech miesięcy od momentu przyjazdu do Norwegii; należy zabrać ze sobą ważny dowód osobisty i paszport). 

Żeby podjąć zatrudnienie w Norwegii konieczne jest pozwolenie na pracę. Należy wystąpić o takie dokumenty jak: karta podatkowa – Skattekort, norweski numer identyfikacyjny – norsk identitetsnummer (jest on odpowiednikiem polskiego numeru PESEL – potrzebujemy go między innymi do założenia konta w banku, a także kontaktów z norweskimi urzędami). Norsk identitetsnummer dzieli się na D-nummer (otrzymują go osoby, które podejmują pracę w ramach pobytu tymczasowego) i Fødselsnummer – Personnummer (który otrzymują pracownicy przebywający w Norwegii na stałe).

Osoby starające się o pozwolenie na pobyt stały powinny złożyć wniosek o zameldowanie. Dodatkowo do dokumentów należy dołączyć umowę o pracę, umowę najmu (ewentualnie kupna nieruchomości na terenie Norwegii). Pozwolenie na stały pobyt w Norwegii jest ważne bezterminowo.

Jak się przygotować do pracy w Norwegii?

Jeżeli poważnie myślimy o podjęciu pracy w Norwegii, warto byłoby poznać język norweski. Jednocześnie nie zawsze jest to niezbędne, gdyż w kraju tym z większością osób można porozumiewać się w języku angielskim. Zapotrzebowanie na pracowników w Norwegii jest obecnie tak duże, że szanse na zatrudnienie mają nawet osoby nie znające języków obcych (mogą one liczyć na najniżej płatne stanowiska). Jednocześnie bez znajomości języka będzie nam trudno znaleźć pracę i mieszkanie, dlatego w tej sytuacji jedynym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z oferty agencji pracy.

Osoby, które posiadają polskie dyplomy i chcą podjąć pracę w zawodzie muszą postarać się o potwierdzenie swojego wykształcenia.

W przypadku gdy znamy języki obce możemy szukać zatrudnienia na norweskich portalach pracy, a także w norweskich urzędach pracy.

Jakich pracowników brakuje w Norwegii?

Mamy zdecydowanie największe szanse na znalezienie atrakcyjnej pracy w Norwegii, gdy jesteśmy robotnikami wykwalifikowanymi (szczególnie poszukiwani są mechanicy, elektrycy i spawacze), ekspertami technicznymi, kontrolerami jakości, kierowcami zawodowymi (w Norwegii poszukiwani są dostawcy towaru, kierowcy ciężarówek, pracownicy transportu publicznego), inżynierami, pracownikami biurowymi (na zatrudnienie mogą liczyć naukowcy, kierownicy projektów, prawnicy), informatykami, nauczycielami, pracownikami produkcji, lekarzami, pielęgniarkami, przedstawicielami innych zawodów medycznych, sprzedawcami.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox