Praca w startupie – za i przeciw

Startupy, czyli młode przedsiębiorstwa będące w trakcie wypracowywania własnego modelu biznesowego stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Najwięcej startupów pojawia się w branżach związanych z informatyką, komunikacją i nowymi technologiami. Osoby myślące o podjęciu pracy w startupie muszą zdawać sobie sprawę, że takie rozwiązanie ma swoje zalety, ale też poważne wady.

Praca w startupie – jakie są jej zalety?

Osoby, które zdecydowały się na rozpoczęcie pracy w startupie podkreślają, że jedną z największych korzyści takiego rozwiązania jest możliwość wielokierunkowego rozwoju. Jeżeli jesteśmy osobami kreatywnymi, które są w stanie proponować, a następnie realizować własne pomysły, być może startup jest idealnym miejscem dla nas. Świadomość, że możemy realizować nasze pasje a dodatkowo mamy dość dużą swobodę w działaniu – daje ogromną motywację do działania. Możliwość realizacji swoich pomysłów sprawia, że pracownik ma duży wpływ na firmę (przez co staje się z nią bardzo związany).

Specjaliści zatrudnieni w startupach mają przydzielone swoje obowiązki. Z drugiej jednak strony często zaangażowani są w działania swoich współpracowników (dotyczy to zwłaszcza mniejszych przedsiębiorstw), co daje możliwość uczenia się nowych rzeczy. Takich doświadczeń nie zdobędziemy pracując w firmach, które posiadają gotowe struktury funkcjonowania. Dynamiczny charakter wielu startupów wymusza na pracownikach elastyczność i zmusza do podejmowania nowych wyzwań. To z kolei sprawia, że w takich miejscach nie sposób się nudzić.

Dużą zaletą startupów jest fakt, że zazwyczaj nie obowiązuje w nich praca w określonych godzinach. Od pracowników wymaga się wykonania określonych zadań, a nie „przesiedzenia” w firmie standardowych ośmiu godzin. Jeżeli mamy taką potrzebę możemy wyjść z firmy po południu lub wykonać niektóre zadania wieczorem. 

Pracownicy startupów często cenią je za luźną atmosferę. Zazwyczaj nie istnieje tu hierarchia typowa dla dużych korporacji. Relacje nawiązuje się szybko, są one bardziej partnerskie niż w wielu innych firmach. Dobra komunikacja sprzyja szybkiemu podejmowaniu decyzji, co ma ogromny wpływ na skuteczność startupu.

Prawdą jest, że w startupach pracuje się dużo i szybko, jednocześnie stwarzają one liczne możliwości odniesienia sukcesu.

Jakie wady ma praca w startupie?

Praca w startupie ma tyle samo wad co i zalet. Każda zaleta takiej pracy dla pewnych osób może być wadą. Z tego względu zanim zaczniemy myśleć o zatrudnieniu się w startupie, zastanówmy się jakie są nasze wartości i predyspozycje. Startupy rozwijają się i zmieniają bardzo dynamicznie, a od pracowników wymaga się szybkiego dostosowania do tych zmian. Jeżeli jesteśmy osobami, które oczekują, że ich obowiązki zawodowe będą jasno sprecyzowane – omijajmy startupy. Nie są one dobrym rozwiązaniem dla ludzi szukających stabilnego zatrudnienia. Pamiętajmy, że młode przedsiębiorstwa, które stawiają na rynku pierwsze kroki są bardzo narażone na niepowodzenia. Należy więc liczyć się z ich nagłą likwidacją i koniecznością szybkiego poszukiwania nowego zatrudnienia. W przypadku, gdy mamy na utrzymaniu rodzinę i nie posiadamy stosowanej poduszki finansowej, praca w startupie prawdopodobnie nie spełni naszych oczekiwań.

Praca w startupie nie jest dla każdego, gdyż wymusza dużą samodzielność. Nie sprawdzą się w niej osoby, które potrzebują „prowadzenia za rękę”.

Jak zacząć pracę w startupie?

Zanim zdecydujemy się na pracę w startupie, koniecznie zastanówmy się czy taka forma zatrudnienia jest dla nas odpowiednia. Czy jesteśmy gotowi na ciągłe zmiany, czy nie przeraża nas ryzyko niepowodzenia przedsięwzięcia. Zdecydowanie warto jest zapoznać się z działaniem konkretnego startupu. Dowiedzmy się od jak dawna firma funkcjonuje, w jaki sposób finansowana jest jej działalność, ilu pracowników zatrudnia startup, a ilu osób jeszcze poszukuje. Powinniśmy dowiedzieć się także o godziny rozpoczęcia pracy, a także to ile czasu (realnie) pracownicy spędzają w firmie. 

Inne pytania, które należy zadać rekruterowi dotyczą wysokości wynagrodzenia, bonusów dla pracowników, możliwości awansu. 

Pracy w startupie możemy szukać na portalach z ofertami pracy, w mediach społecznościowych. W poszukiwaniach pracy dobrze jest postawić na networking. Ciekawe kontakty możemy zdobyć biorąc udział w konferencjach związanych z branżą startupową.

Startup czy korporacja – gdzie zacząć karierę?

Kiedy zaczynamy swoją karierę od pracy w startupie, musimy liczyć się z tym, że pomimo braku doświadczenia będziemy odpowiedzialni za realizację wielu kluczowych dla rozwoju firmy zadań. Taka odpowiedzialność może wiązać się z dużym stresem. Z kolei pracując w korporacji mamy możliwość nauczenia się wszystkiego od bardziej doświadczonych pracowników. Zatrudnienie w korporacji daje nam sposobność pracy z doświadczonymi specjalistami w swoich branżach, co zazwyczaj nie jest możliwe w startupie. Jednocześnie w korporacji mamy małe możliwości „przebicia się” ze swoimi pomysłami i spróbowania pracy na różnych stanowiskach. W wielkiej firmie będziemy raczej pionkami (przynajmniej początkowo) o niewielkim zakresie obowiązków.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox