Praca za granicą – czy warto, jak się do niej przygotować?

Praca za granicą cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków. Niestety zarobki w Polsce nie należą do najlepszych, a kultura pracy cały czas jest niska. Znaczna część społeczeństwa nie widzi dla siebie perspektyw na przyszłość w kraju. Ratunkiem wydaje się wyjazd za granicę. Co powinna wiedzieć osoba, która myśli o podjęciu pracy za granicą?

Dlaczego wyjeżdżamy do pracy za granicę?

Motywem wyjazdu do pracy za granicę są dla większości osób pieniądze. W niektórych krajach zarobki są kilkukrotnie wyższe niż w Polsce. Oferują one wyższy poziom życia, możliwości rozwoju zawodowego. Dają poczucie bezpieczeństwa poprzez lepsze warunki socjalne, czy korzystniejszy system podatkowy.

Część Polaków decyduje się na podjęcie pracy za granicą gdyż ich bliscy już tam mieszkają lub rozważają wyjazd. W przypadku niektórych krajów atutem może być bezpieczniejsze położenie geopolityczne, czy mentalność danego narodu. Dla wielu młodych ludzi bardzo ważna jest możliwość zwiedzania świata i podróżowania.

Kraje, które Polacy wybierają najczęściej to: Niemcy, Holandia, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada, Hiszpania, Australia, Francja i Austria.

Jakie wątpliwości ma osoba szukająca pracy poza krajem?

Osoba, która zastanawia się nad podjęciem pracy za granicą ma zazwyczaj wiele wątpliwości. Problemem może być nieznajomość języka, kultury, brak znajomości, brak mieszkania, brak wystarczających środków na utrzymanie się przez pewien czas podczas poszukiwania pracy (zwłaszcza w krajach, gdzie ceny są znacznie wyższe niż w kraju).

Przygotowania do pracy za granicą – od czego zacząć?

Jeżeli nie jesteśmy zmuszeni do natychmiastowego wyjazdu, najlepszym co możemy zrobić jest nauczenie się języka kraju w którym chcemy pracować. Dzięki znajomości języka jesteśmy w stanie podjąć pracę w zawodach, które są niedostępne dla osób, które władają jedynie swoim językiem ojczystym. W przypadku gdy mamy ukończone studia, bądź też jesteśmy pracownikami wykwalifikowanymi, upewnijmy się, że nasze wykształcenie jest uznawane w danym kraju.

Idealnie byłoby wyjechać posiadając już pracę. Ryzyko, że nie starczy nam środków na utrzymanie jest wówczas znacznie mniejsze. Jeżeli wyjeżdżamy do pracy po raz pierwszy, rozważmy skorzystanie z oferty agencji zatrudnienia. Ważne jest jednak, żeby podejmować współpracę jedynie z dużymi, sprawdzonymi agencjami (niestety nie tak trudno jest trafić na oszustów). Wyjazd z agencją zatrudnienia daje nam wiele korzyści – mamy zapewnioną pracę, zakwaterowanie, pomoc personelu, a często też wsparcie tłumacza na miejscu.

Zanim zdecydujemy się na wyjazd, koniecznie upewnijmy się, czy posiadamy ważne dokumenty (paszport, dowód osobisty). W niektórych krajach konieczne jest posiadanie zezwolenia na pobyt i podjęcie pracy.

Zastanówmy się, czy ktoś z naszych znajomych nie mieszka w kraju, do którego się wybieramy. Wsparcie (zwłaszcza na samym początku) może okazać się bezcenne.

Kiedy wyjeżdżamy do pracy w czasie pandemii, upewnijmy się jakie obostrzenia obowiązują w danym kraju. Być może będziemy zobowiązani do przedstawienia testów, a nawet do odbycia kwarantanny.

Sprawdźmy miejscowość, do której jedziemy

Warto zawczasu dowiedzieć się więcej o miejscowości, do której się wybieramy. Osoby poszukujące pracy powinny upewnić się, czy w danym mieście dostępnych jest dużo ofert zatrudnienia. Jest to ważne, gdyż w przypadku, gdy nie będzie odpowiadała nam praca w jednej firmie, będziemy mieli szansę na znalezienie nowego miejsca zatrudnienia bez konieczności szukania nowego mieszkania.

Gdy mamy już pracę, koniecznie sprawdźmy, czy nie będziemy mieć problemów z dojazdem. Upewnijmy się, czy wystarczy nam komunikacja miejska, czy też powinniśmy mieć własne auto.

Osoby wyjeżdżające z dziećmi muszą sprawdzić dostęp do ewentualnych przedszkoli lub szkół.

Sprawdźmy zakwaterowanie

Osoby szukające pracy za granicą powinny znaleźć dla siebie komfortowe zakwaterowanie. Nawet w sytuacji, gdy lokum zapewnia nam agencja pracy, powinniśmy upewnić się jakie panują w nim warunki. Zdarza się, że niektóre firmy oferują swoim pracownikom miejsce zamieszkania, które nie spełnia podstawowych standardów. Mieszkanie w jednym pokoju z dużą ilością całkiem obcych osób z pewnością nie ułatwi nam pracy. Dodatkowo należy zdawać sobie sprawę, że prawo do lokum mamy jedynie w trakcie pracy dla danej agencji. W niektórych miejscach zdarzają się sytuacje, gdy pracownicy tracą pracę, a dodatkowo są zmuszeni do natychmiastowej wyprowadzki.

Niestety bardzo często zdarza się, że osoby przyjeżdżające do pracy za granicą nie mają możliwości znalezienia atrakcyjnego mieszkania. W niektórych krajach do wynajmu potrzebne są referencje, wpłata kilkumiesięcznej kaucji, potwierdzenie posiadania zatrudnienia. Ważne jest, żeby jeszcze w Polsce sprawdzić na jakie warunki mieszkaniowe możemy liczyć.

Zdecydowanie warto jest skontaktować się z osobami pracującymi już w danym kraju. Z pewnością nie zaszkodzi nam zapoznanie się z treścią portali społecznościowych dla osób mieszkających za granicą.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox