Praca zdalna – co zrobić, żeby była bardziej efektywna?

Praca zdalna jest marzeniem wielu pracowników zatrudnionych na etacie. Kiedy jednak przychodzi nam pracować z domu, okazuje się, że trudno jest się odnaleźć w nowej sytuacji. Bardzo często zdarza się, że osoby pracujące zdalnie stają się mało efektywne, choć do tej pory nie miały problemów z organizacją. Choć praca z domu jest wyzwaniem, istnieją sposoby na zwiększenie jej efektywności. 

Potrzebujemy osobnego stanowiska do pracy

Jako pracownicy zdalni możemy wykonywać swoje obowiązki zawodowe z każdego miejsca z domu. Kiedy chcemy przenosimy się z pracą z kuchni do sypialni, a przy sprzyjającej pogodzie – nawet na balkon, czy do ogrodu. Niestety to rozwiązanie tylko pozornie jest wygodne. Praca w dowolnym miejscu w domu sprawia, że zaciera się granica pomiędzy przestrzenią prywatną a zawodową. Jest to zjawisko niekorzystne, gdyż wpływa negatywnie na koncentrację. Jeżeli chcemy zwiększyć swoją wydajność – stwórzmy domowe biuro. To miejsce w naszym domu powinno być przeznaczone tylko i wyłącznie do pracy.

Harmonogram pracy może pomóc

Większość osób pracujących zdalnie może wykonać swoją pracę o każdej porze dnia i nocy. Niestety jest to jedynie pozorne udogodnienie. Kiedy planujemy pracę na cały dzień, bardzo często zdarza się, że pracujemy do zmierzchu, a niekiedy nawet i przez całą noc. Zadania, które możemy wykonać przez trzy godziny bez harmonogramu mogą zająć nam o wiele więcej czasu.

Zaplanowanie poszczególnych prac na określone godziny i postanowienie, że będziemy się ich trzymać z pewnością wpłynie pozytywnie na jakość naszej pracy i satysfakcję z jej wykonywania.

Pomocna w zwiększeniu wydajności może okazać się praca w zgodzie z naszym zegarem biologicznym. Część naukowców jest zdania, że większość ludzi posiada podobny zegar biologiczny (według nich osoby pracujące w nocy mają zaburzony rytm dobowy, co jest dla nich szkodliwe).

Osoba pragnąca funkcjonować w zgodzie z zegarem biologicznym o 7 rano powinna zjeść śniadanie. Kolejne godziny dobrze jest przeznaczyć na pracę, gdyż do 12 jesteśmy najbardziej efektywni (zaleca się, żeby w tym czasie wykonać najtrudniejsze zadania). Około godziny 14 warto jest zjeść posiłek i pozwolić sobie na krótką poobiednią drzemkę. Po drzemce jest czas na pracę (nasz organizm powinien pracować efektywnie jeszcze do godziny 18). Do godziny 20 powinniśmy zjeść kolację. Godzina 22 to najlepszy czas, żeby położyć się spać.

Strój jest ważny również w domu

Mało która osoba pracująca zdalnie dba o swój strój. Kiedy pracujemy w domu nikt nas nie widzi i nie ocenia, dlatego zdarza się, że nie zdejmujemy piżamy przez cały dzień. Jest to ogromny błąd, gdyż nocny lub domowy strój to dla naszego mózgu sygnał, że może uciąć sobie drzemkę. Chodzenie w domowych ubraniach w godzinach przeznaczonych na pracę znacznie zmniejsza naszą efektywność. Przed rozpoczęciem pracy zdalnej dobrze jest ubrać się elegancko, a nawet wykonać makijaż. Takie zabiegi sprawią, że będziemy mniej rozleniwieni, bardziej pewni siebie i wydajni.

Nie zajmujmy się domowymi obowiązkami w czasie pracy

Wbrew pozorom dom nie jest dobrym miejscem do pracy. W swoim mieszkaniu zawsze mamy coś do zrobienia. Osoby, które zaczynają pracę zdalną często robią sobie przerwy na sprzątanie, podlewanie kwiatów, karmienie zwierząt, a nawet przygotowanie obiadu. Jest to ogromny błąd, który sprawia, że praca przedłuża się w nieskończoność. Jeżeli chcemy być efektywni unikajmy wszelkich zajęć domowych (a także zajęć nie związanych z pracą) w godzinach, w których planowaliśmy zająć się obowiązkami zawodowymi. Posiłki dobrze jest przygotować poprzedniego dnia (w ostateczności przed rozpoczęciem pracy). Sprzątaniem po obiedzie zajmijmy się dopiero gdy wykonamy ważniejsze zadania.

Wyłączmy internet

Poważnym problemem osób pracujących zdalnie jest robienie sobie przerw (często nieświadome) na przeglądanie mediów społecznościowych, czy surfowanie po internecie. Robienie zakupów przez internet, czy udzielanie się na forach nie mają nic wspólnego z pracą, dlatego musimy odłożyć je na później. Najlepszym rozwiązaniem jest wyłączenie internetu na czas pracy. Jeżeli to niemożliwe, postarajmy się zablokować strony, które nie są nam potrzebne.

Dajmy rodzinie i znajomym do zrozumienia, że jesteśmy w pracy

Przyczyną problemów pracowników zdalnych jest często ich otoczenie. Praca zdalna jest możliwa od niedawna, dlatego niektóre osoby mogą mieć problemy ze zrozumieniem, że pracujemy, pomimo że siedzimy w domu. W takich sytuacjach należy być stanowczym. W czasie pracy nie odbierajmy telefonów od znajomych (jeśli to niemożliwe – po prostu powiedzmy, że jesteśmy w pracy i nie kontynuujmy rozmowy), nie przyjmujmy odwiedzin i koniecznie znajdźmy opiekę dla naszych dzieci (nie ma możliwości, żeby praca zdalna była efektywna, gdy musimy jednocześnie opiekować się najmłodszymi członkami rodziny).

Róbmy sobie przerwy

Jeżeli mamy problemy z efektywną pracą, róbmy sobie przerwy. Pracujmy przez 45 minut, a następnie zróbmy sobie 5 minutową przerwę – dobrze jest przeznaczyć ten krótki czas na ćwiczenia fizyczne lub wyglądanie przez okno (jeżeli pracujemy przed komputerem, musimy wpatrywać się w jeden punkt, co jest męczące dla oczu).

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox