Praca zdalna – zalety dla pracownika i pracodawcy

Praca zdalna z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Epidemia koronawirusa sprawiła, że ogromna większość pracowników przez pewien czas pracowała zdalnie. Jej zalety dostrzegają zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Czym dokładnie jest praca zdalna? Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się pracować w ten sposób?

Praca zdalna – podstawowe informacje

O pracy zdalnej mówimy gdy pracownik wykonuje swoje obowiązki zawodowe poza siedzibą firmy, a wyniki swojej pracy przesyła pracodawcy przez internet. Osoby pracujące zdalnie wykonują swoje obowiązki najczęściej na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenie. Kontakt z pracodawcą odbywa się najczęściej za pośrednictwem poczty elektronicznej. Praca zdalna może mieć charakter permanentny (wówczas wszystkie obowiązki zawodowe wykonywane są na odległość), naprzemienny (w tym systemie pracownik przez kilka dni pracuje w biurze, a kilka dni zdalnie), uzupełniający (pracownik pracuje stacjonarnie, jednak w pewnych wyjątkowych sytuacjach pracodawca może zezwolić na pracę z domu).

Praca zdalna – jakie korzyści odniesie pracodawca?

Praca zdalna wiąże się z wieloma korzyściami dla pracodawców. Jedną z największych zalet takiej formy zatrudnienia jest możliwość współpracy z osobami, które mieszkają daleko od siedziby firmy. Ma to duże znaczenie, gdy szukamy specjalistów, których nie ma na rynku wielu. Praca zdalna pozwala na współpracę z osobami z innego miasta, a nawet innego kraju. Z usług pracowników zdalnych korzystają zwłaszcza firmy, które mają siedziby poza terenem wielkich miast.

Zatrudnienie pracownika stacjonarnie może się wiązać z jego przeniesieniem, a często także z zagwarantowaniem mu mieszkania. Wiąże się to z dużymi kosztami, które są poważnym obciążeniem dla małych i średnich firm. Dodatkowo dzięki pracy zdalnej firma ma możliwość przetestować danego pracownika (jeżeli współpraca nie będzie układała się pomyślnie, można bez większych kosztów ją zakończyć).

Wielu pracodawców ceni pracowników zdalnych ze względu na niskie koszty współpracy. Dla takich osób nie trzeba szukać biura, czy tworzyć dodatkowych stanowisk pracy (do wykonania danego zadania możemy zatrudnić freelancera). Nie trzeba nawet zapewniać im sprzętu niezbędnego do wykonywania pracy.

Zaletą pracy zdalnej jest możliwość szybkiej ekspansji naszej firmy. Często zdarza się, że zatrudnieni zdalnie pracownicy znajdują się bliżej klientów i dostawców niż właściciele przedsiębiorstwa.

Praca zdalna – jakie korzyści odnoszą pracownicy?

Pracownicy wykonujący swoje obowiązki zawodowe zdalnie przyznają, że jest to rozwiązanie wygodne. Nie muszą oni wstawać wcześnie i dojeżdżać do biura. Nie ponoszą kosztów benzyny lub komunikacji miejskiej. W wielu wypadkach praca może być wykonywana w dowolnych godzinach. Przykładowo osoby, które są najbardziej aktywne rano, mogą zacząć pracę jak najwcześniej. Ci, którzy są w stanie skupić się dopiero wieczorem mogą tak zaplanować pracę, żeby zająć się nią w godzinach swojej największej wydajności.

Dla części pracowników zdalnych duże znacznie ma brak kontroli. Świadomość, że nikt nad nimi nie stoi nie nie sprawdza, czy w danym momencie pracują, czy też zajmują się zupełnie czymś innym jest bardzo ważna.

Paca zdalna jest elastyczna. Jeżeli w ciągu dnia musimy wyjść na miasto, żeby załatwić ważną sprawę lub po prostu zrobić zakupy, gdy w sklepach nie ma kolejek, nie musimy nikogo pytać o zdanie. Pracę zdalną można połączyć ze studiami, wychowaniem dzieci, a nawet czasochłonnym hobby.

Pracownik wykonujący swoją pracę zdalnie może przebywać w dowolnym miejscu na świecie. Jeżeli chce, może pracować w domu. Może również wyjść do kawiarni lub biura coworkingowego (w dużych miastach powstaje wiele miejsc przeznaczonych do pracy zdalnej). Są pracownicy, którzy wykorzystują swoją mobilność do połączenia pracy z podróżowaniem. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest szukanie krajów o niższych kosztach utrzymania, w których nasza pensja pozwala na życie na znacznie wyższym poziomie niż w kraju ojczystym.

Dużym problemem pracowników stacjonarnych mogą być złe relacje z przełożonymi i współpracownikami. Niestety kultura pracy w Polsce jest jeszcze wciąż bardzo niska. Nie trudno znaleźć firmę, w której panuje nerwowa atmosfera, a nawet stosowany jest mobbing. Jest to ogromny problem, który może odbijać się nawet na zdrowiu pracownika, gdyż często spędza on w firmie większą część swojego dnia. Dla osób zmęczonych nieprzyjemną atmosferą możliwość pracy zdalnej wydaje się prawdziwym wybawieniem. Dzięki niej mogą oni utrzymywać kontakty jedynie z ludźmi, z którymi czują się dobrze.

Korzystanie z przestrzeni coworkingowych pozwala pracownikom zdalnym na nawiązywanie znajomości z osobami podobnymi do nich.

Praca zdalna posiada wiele zalet. Daje nam ona poczucie wolności. Są osoby, które po przepracowaniu zdalnie kilku miesięcy wiedzą, że nie będą w stanie powrócić do pracy stacjonarnej. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie nie będzie odpowiednie dla każdego.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox