PRACOWNIK PILNIE POSZUKIWANY.

Analiza ofert pracy zamieszczonych na portalu Praca.pl potwierdza postawioną na koniec pierwszego kwartału hipotezę o przejmowaniu rynku przez pracownika. W drugim kwartale 2016 roku liczba ofert pracy w porównaniu z analogicznym okresem w 2015 roku zwiększyła się o 73%. Bezrobocie w kwietniu odnotowało rekordowo niski poziom: 9,6% (najniższy od 24 lat) i ciągle maleje.
Dolnośląskie z najlepszymi perspektywami dla szukających pracy
Porównanie liczby ogłoszeń o pracę zamieszczonych na portalu Praca.pl w drugim kwartale 2016 roku z analogicznym okresem w roku 2015 pokazuje bardzo duży wzrost aktywności pracodawców w całej Polsce. Zaskakujący wzrost, aż o 148%, odnotowało województwo dolnośląskie (w samym Wrocławiu wzrost o 238%). Bezrobocie w województwie kształtowało się na poziomie 8,2%.
Więcej niż dwukrotnie wzrosła także liczba ofert pracy w województwach kujawsko-pomorskim (o 105%), opolskim (o 110%) i lubuskim (o 133%).
W zakresie procentowego udziału ofert pracy dominują niezmiennie województwa: dolnośląskie, małopolskie, mazowieckie, śląskie i wielkopolskie.

 

Dolnośląskie 148%
Kujawsko-pomorskie 105%
Lubelskie 32%
Lubuskie 133%
Łódzkie 46%
Małopolskie 89%
Mazowieckie 28%
Opolskie 110%
Podkarpackie 58%
Podlaskie 47%
Pomorskie 50%
Śląskie 76%
Świętokrzyskie 54%
Warmińsko-mazurskie 46%
Wielkopolskie 63%
Zachodniopomorskie 63%

Wzrost liczby ogłoszeń o pracę w II kwartale 2016r. w porównaniu z II kwartałem 2015r.

 

Wzrost liczby ogłoszeń rekrutacyjnych napawa szukających pracy optymizmem. Rynek pracownika stał się faktem, coraz łatwiej jest znaleźć pracę. To duże wyzwanie dla pracodawców, którzy muszą zmierzyć się z trudnościami związanymi z pozyskaniem odpowiednich pracowników. Jedną z metod walki o najlepszych są działania employer branding. Obserwujemy, że coraz więcej firm wpisuje je w swoją strategię, doceniając ich skuteczność.
Top 5 najczęściej poszukiwanych pracowników
Pracodawcy najczęściej poszukują kandydatów na stanowiska związane z księgowością oraz sprzedażą i obsługą klienta. W drugim kwartale br. wśród najbardziej poszukiwanych pracowników, zaraz po księgowym znalazł się pracownik ds. telefonicznej obsługi klientów obcojęzycznych. To dobra wiadomość dla znających języki obce i oznaka rozwoju firm obsługujących klientów zagranicznych.
O 67% zwiększyła się również liczba ogłoszeń rekrutacyjnych na stanowisko programisty JAVA. Eksperci rynku pracy przewidują, że ta liczba będzie się znacznie zwiększać. Podobnie będzie z innym stanowiskami z branży IT. Obecnie w Unii Europejskiej brakuje aż 500 tys. specjalistów. Do 2020 roku ten niedobór może jeszcze wzrosnąć do poziomu ponad 800 tys. wakatów.
Najczęściej szukani pracownicy:
Księgowy
Pracownik ds. telefonicznej obsługi klienta obcojęzycznego
Programista Java
Przedstawiciel handlowy
Sprzedawca

 

Prawie dwukrotny wzrost ofert pracy w sektorze zakupowym

 

Analizując ogłoszenia o pracę zamieszczone w drugim kwartale br. w stosunku do drugiego kwartału 2015 roku eksperci portalu Praca.pl zauważyli w niektórych obszarach zawodowych znaczny wzrost. Wynika to między innymi z faktu, że pracodawcom jest coraz trudniej zapełnić wakaty w poniższych obszarach. Największą zmianę zanotowały sektory:
Zakupy: 189%
Tłumaczenia: 127%
Gastronomia/Catering: 111%
Media, sztuka, rozrywka: 105%
Budownictwo: 85%
Sektory, w których odnotowano największy spadek publikowanych ogłoszeń rekrutacyjnych to administracja biurowa i publiczna, elektronika i energetyka oraz telekomunikacja.
Jakie zawody cieszą się największą popularnością?

 

Największą popularnością wśród osób poszukujących pracy cieszył się sektor sprzedaży i obsługi klienta. Z tego obszaru pochodziło 19% wszystkich aplikacji. Aż 5% to aplikacje na stanowiska zarządcze. Znaczny odsetek, bo 6% to zgłoszenia udziału w rekrutacji w sektorze logistyka i dystrybucja.
Analiza odsłon ofert pracy pokazuje, że, podobnie jak w pierwszym kwartale br., kandydaci najczęściej interesują się następującymi stanowiskami:
Specjalista ds. Administracyjnych
Sprzedawca
Kierowca
Przedstawiciel Handlowy
Robotnik Produkcyjny

 

Znajomość języków obcych w cenie
Rozwój firm międzynarodowych, a także kierowanie działalności firm polskich na rynki zagraniczne powodują, że osoby znające języki obce są często poszukiwane i chętnie zatrudniane. W drugim kwartale tego roku liczba ogłoszeń rekrutacyjnych, w których wymagana była znajomość języków obcych wzrosła w stosunku do analogicznego okresu z 2015 roku aż o 137%. Prawie czterokrotny wzrost jest w ofertach o pracę z językiem czeskim, prawie trzykrotny z językiem włoskim, a niemal dwukrotny z językiem francuskim. Niezmiennie najpopularniejszy w wymaganiach pracodawców jest język angielski: 47% ofert, w których wymagana była znajomość języka obcego, dotyczyła właśnie angielskiego.
Angielski 47%
Niemiecki 21%
Czeski 12%
Francuski 9%
Włoski 3%

 

Podsumowanie specjalistów Praca.pl
Bardzo duży wzrost liczby publikowanych w serwisie Praca.pl ogłoszeń rekrutacyjnych, spadek bezrobocia i prognoza zatrudnienia netto dla kraju na trzeci kwartał tego roku na poziomie +9% świadczą o tym, że rynek pracownika stał się faktem. Pracodawcy coraz częściej mają problem ze znalezieniem chętnych do pracy na oferowanych przez nich stanowiskach. Z kolei pracownicy stają się coraz bardziej wymagający. Coraz więcej Polaków jest też zdecydowanych na emigrację zarobkową – aż 7,1% deklaruje wyjazd. Dla pracodawców to duże wyzwanie. W wielu firmach działania mające na celu budowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy, czyli employer branding już są lub staną się ważnym elementem strategii.

Atykuł pochodzi z serwisu praca.pl

fotolia

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox