Problemy w pracy – jak efektywnie je rozwiązywać?

Rozwiązywanie problemów to jedna z najważniejszych umiejętności zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Kiedy pytamy rekruterów jakie ich zdaniem umiejętności pracowników są najwyżej cenione przez pracodawców – ci odpowiadają, że właśnie rozwiązywanie problemów. Dobrą wiadomością jest to, że nie rodzimy się z tą umiejętnością i możemy się jej nauczyć. Jak lepiej rozwiązywać problemy w pracy?

Postawmy na gimnastykę mózgu

Umiejętność rozwiązywanie problemów wiąże się dla nas z samymi korzyściami. Dzięki niej staniemy się niezawodnym pracownikami, będziemy również bardziej skuteczni w życiu osobistym (co przekłada się na zadowolenie z życia). Możemy nauczyć się lepiej rozwiązywać problemy, gdy pobudzimy nasz mózg do pracy. Eksperci zalecają, żeby regularnie rozwiązywać różnego rodzaju gry logiczne i zagadki. Doskonały wpływ na nasz mózg mają szachy, sudoku, a także specjale gry mające na celu jego rozwój.

Nie zrażajmy się, jeżeli na początku będziemy osiągać negatywne wyniki. Jest to całkowicie naturalne. Gdy będziemy trenować regularnie, z pewnością zaobserwujemy postępy, co pozytywnie wpłynie na nasze poczucie własnej wartości.

Uczmy się od innych

Jeżeli jesteśmy osobami, które raczej nie radzą sobie z rozwiązywaniem skomplikowanych problemów, powinniśmy poszukać kogoś, kto jest w tym ekspertem. Nie obawiajmy się pytać. Nie narazimy się na śmieszność przyznając się do słabości i wykazując chęci nauki. Przyglądamy się w jaki sposób ten człowiek myśli. Gdy spędzimy z nim trochę czasu, z dużym prawdopodobieństwem nauczymy się myśleć w podobny sposób.

Nastawmy się na rozwiązanie problemu

Warto zdawać sobie sprawę, że nasz mózg zajmuje się tym na czym skupiamy największą uwagę. Jeżeli koncentrujemy się na samym problemie, może się zdarzyć, że będzie on wydawał się nam coraz większy i coraz trudniejszy. Tym co powinniśmy zrobić jest skupienie się na rozwiązaniu (jest to pozytywne, zdecydowanie bardziej efektywne myślenie).

Dobrą praktyką jest wzięcie długopisu, kartki papieru i wypisanie wszystkich możliwych rozwiązań danego problemu. Notujmy nawet rozwiązania, które wydają się nam niedorzeczne. Jest to niezwykle skuteczna strategia, która pobudza naszą kreatywność.

Zdecydowanie warto jest jak najczęściej zadawać sobie pytanie „dlaczego”. Jeżeli naszym problemem jest późne chodzenie spać, zapytajmy siebie dlaczego tak się dzieje (zazwyczaj postępujemy automatycznie). Być może przyczyną jest oglądanie telewizji, granie w gry komputerowe, późne jedzenie kolacji, picie napojów z kofeiną w drugiej połowie dnia, późne treningi. Kiedy już zdamy sobie sprawę z tego jaka jest przyczyna zachowania, które chcemy wyeliminować – będziemy wiedzieć jak rozwiązać problem (na przykład nie oglądać telewizji po 18).

Aktywność fizyczna jest niezbędna dla sprawnej pracy mózgu

Jeżeli chcemy sprawnie rozwiązywać problemy, musimy zadbać o swój mózg. Bardzo dobry wpływ na jego funkcjonowanie ma aktywność fizyczna. Nie mówimy tu o sportach wyczynowych. Żeby poprawić pamięć, koncentrację, jakość myślenia, a dodatkowo zredukować stres całkowicie wystarczy nam godzinny spacer każdego dnia.

Wykorzystajmy sprawdzony schemat działania

Gdy chcemy rozwiązać jakiś problem, możemy spróbować postępować według następującego schematu. Na samym początku dokładnie zdefiniujmy problem, następnie zidentyfikujmy jego przyczynę. Kolejnym krokiem jest wynotowanie wszystkich rozwiązań jakie przyjdą nam do głowy, a później ich ocenienie. Wybierzmy opcję, która wydaje się nam najlepsza i określmy wyniki.

Wykorzystajmy burzę mózgów

Nic tak nie pomaga w rozwiązywaniu trudnych problemów jak burza mózgów. Zazwyczaj sami jesteśmy w stanie wymyślić określoną liczbę rozwiązań danego problemu. Skorzystanie z pomocy innych osób, które mają odmienne doświadczenia i inną wiedzę może być niezastąpione.

Ograniczyć stres

Jeżeli jesteśmy zestresowani, nasz mózg nie pracuje efektywnie. Rzadko się zdarza, żeby komuś pod wpływem stresu udało się rozwiązać trudny problem. Ludzie zdecydowanie częściej wpadają w panikę i postępują irracjonalnie. Gdy mamy przed sobą problem, który wydaje się nas przerastać, postarajmy się wyciszyć i uspokoić. Świetnie sprawdzi się tu medytacja, sen, aktywność fizyczna rozmowa z bliską osobą, czy nawet relaksująca kąpiel.

Praktyka czyni mistrza

Jeżeli zależy nam na postępach, szukajmy okazji do rozwiązywania problemów. Gdy chcemy zostać w czymś ekspertami, powinniśmy robić to jak najczęściej. Nie ma drogi na skróty. Musimy wiele razy się pomylić, żeby znaleźć najlepszą taktykę rozwiązywania danych problemów. Jeśli w naszej pracy grupa pracowników zastanawia się nad rozwiązaniem jakiegoś problemu, dołączmy do nich. Gdy to niemożliwe, postarajmy się chociaż obserwować ich działania. Dobrze jest brać udział w nowych projektach, o których wiemy, że będą wymagały rozwiązywania dużej ilości problemów. Dobrą praktyką jest noszenie przy sobie notesu, w którym będziemy zapisywali nowe pomysły (zazwyczaj o nich zapominamy).

Rozwiązywanie problemów to umiejętność, która zapewni nam wysoką pozycję na rynku pracy. Przy odrobinie starań wszyscy możemy się jej nauczyć.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox