Problemy z znalezieniem pracy – jak sobie radzić?

Jeżeli od dłuższego czasu szukamy pracy i nie możemy jej znaleźć, prawdopodobnie jesteśmy zestresowani i sfrustrowani. Nie powinniśmy się jednak poddawać. Być może sami jesteśmy odpowiedzialni za swoje niepowodzenia. W jaki sposób możemy zwiększyć swoje szanse na znalezienie zatrudnienia?

Popularne błędy, które sprawiają, że nie zostajemy przyjęci

Rekruterzy przekonują, że nawet dobrze wykwalifikowani pracownicy popełniają błędy, przez które ich szanse na pozytywne przejście procesu rekrutacji są praktycznie zerowe. Jednym z powszechnych problemów kandydatów, którzy nie mogą znaleźć pracy jest szukanie bez celu. Często zdarza się, że nie mamy pojęcia co chcemy robić w życiu, nie mamy celu zawodowego, nie wiemy do czego dążymy. Osoby, które nie wiedzą czego chcą są w stanie w praktycznie każdej ofercie pracy znaleźć coś, co im się nie podoba.

Bywa, że wysyłamy swoje CV w odpowiedzi na ogłoszenia o pracę, od której nie mamy odpowiednich kwalifikacji. Jeżeli nie spełniamy wymagań rekrutacyjnych, bardzo prawdopodobne jest, że nasze CV nie dotrze nawet do rekrutera (zostanie odrzucone przez system).

Błędem części osób jest wysyłanie maili do rekrutera z adresu, który wygląda zupełnie nieprofesjonalnie. Wówczas nieświadomie robimy negatywne wrażenie. Wielu kandydatów, którzy miesiącami bezskutecznie szukają pracy jest źle przygotowanych (lub wcale nie jest przygotowanych) do rozmowy kwalifikacyjnej. Jeżeli nie jesteśmy w stanie powiedzieć, czym zajmuje się firma, w której staramy się o pracę, ani dlaczego chcemy w niej pracować, osoba prowadząca rekrutację dyskwalifikuje nas od razu. Dla rekrutera jest to sygnał, że nie jesteśmy zainteresowani pracą na tyle, żeby przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Problemem może być brak pewności siebie lub wręcz przeciwnie – nadmierna pewność siebie. Kandydaci, którzy umniejszają sobie nie robią dobrego wrażenia. Natomiast ci, którzy zachowują się jakby już byli zatrudnieni robią wrażenie równie złe.

Być może nie jesteśmy w stanie znaleźć pracy, gdyż szukamy tylko w jednym miejscu – na przykład na jednym portalu ogłoszeniowym. Warto zdawać sobie sprawę, że zawartość portali z ogłoszeniami o pracę może się bardzo różnić. Dobrze jest szukać zatrudnienia w co najmniej kilku miejscach.

Co możemy zrobić, żeby zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy?

Jeżeli od dłuższego czasu szukamy pracy na portalach ogłoszeniowych, jednak nasze poszukiwania są bezowocne, nie możemy się poddawać. Powinniśmy poszukać innych sposobów. Warto jest wykorzystać do tego celu sieć kontaktów. Powiedzmy rodzinie i znajomym, że pilnie poszukujemy pracy. Być może w ich firmach prowadzona jest aktualnie rekrutacja. Są osoby, które wstydzą się, że nie mają pracy i z tego powodu nie mówią o tym nikomu. Jest to duży błąd. Warto utrzymywać kontakty z ludźmi niezależnie od tego jaki jest nasz status zawodowy. Pamiętajmy, że praca nie stanowi o naszej wartości.

Do szukania pracy dobrze jest wykorzystać media społecznościowe i specjalne portale dla pracowników. Nie zaznaczajmy jednak na nich, że jesteśmy bezrobotni. Znacznie lepiej jest napisać o tym kim jesteśmy, i że poszukujemy pracy. Dodatkowo możemy napisać, że poszukujemy nowych możliwości rozwoju.

Choć okres poszukiwania pracy jest dla nas bardzo stresujący, nie powinniśmy traktować go jako traumy. Lepiej jest wykorzystać czas, kiedy jesteśmy bez zatrudnienia na rozwój zawodowy (będzie to dobrze widziane przez pracodawców). Możemy czytać poradniki, korzystać z różnego rodzaju kursów, czy szkoleń. Nie powinno być dla nas wymówką, że jesteśmy bez pracy i nie mamy pieniędzy. Obecnie możemy przebierać w szkoleniach online, które są całkowicie darmowe.

Niezależnie od tego, czy mamy pracę, czy nie, dobrze jest rozwijać swoje pasje. Dodatkowo warto jest pisać o swoich zainteresowaniach w CV. Możemy mieć pewność, że rekruter, który będzie się wahał pomiędzy wyborem jednego z dwóch kandydatów, wybierze tego, który ma ciekawe zainteresowania. Jest to spowodowane faktem, że osoby posiadające interesujące hobby są zazwyczaj bardziej zaangażowane w pracę, gdyż traktują ją z pasją, nie jest ona dla nich jedynie źródłem zarobków.

Jeżeli od dłuższego czasu szukamy pracy i nie jesteśmy zadowoleni z efektów, możemy pomyśleć o wolontariacie. Większość osób nie bierze takiego rozwiązania pod uwagę, gdyż traktują je jako wyzysk. To prawda, że pracując jako wolontariusze nic nie zarobimy. Jednocześnie dobrze jest spojrzeć na tą sytuację inaczej. Większość pracodawców ma negatywny stosunek do kandydatów, którzy przez dłuższy czas pozostają bez zatrudnienia. Korzystając z opcji wolontariatu nie tylko wyeliminujemy problem długiego pozostawania bez pracy, ale też zdobędziemy cenne doświadczenie zawodowe.

Osoby, które nie mogą znaleźć stałej pracy, a bardzo potrzebują gotówki powinny pomyśleć o skorzystaniu z pomocy agencji pracy tymczasowej. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż większość agencji nie wymaga od kandydatów specjalnych kwalifikacji (a nawet oferuje szkolenia). Praca tymczasowa pozwala nam nie tylko zarobić, ale i zdobyć doświadczenie na wielu stanowiskach.