Rozmowa kwalifikacyjna – jak ją przeprowadzić, ile czasu potrzebujemy

Rozmowa kwalifikacyjna służy wyodrębnieniu najlepszego kandydata na dane stanowisko. Oczywiście jest to możliwe tylko wówczas, gdy prawidłowo ją przeprowadzimy. Czym powinna się charakteryzować profesjonalna rozmowa kwalifikacyjna? Jaki jest optymalny czas jej trwania? Jakie pytania należy zadać kandydatowi? Jakich błędów powinien się wystrzegać rekruter?

Ile czasu powinniśmy przeznaczyć na rozmowę kwalifikacyjną?

Szacuje się, że profesjonalna rozmowa kwalifikacyjna trwa zazwyczaj od 60 do 90 minut. Jest to czas niezbędny na zebranie wszystkich niezbędnych informacji i dokładne poznanie osoby ubiegającej się o dane stanowisko.

Oczywiście może się zdarzyć, że na zebranie niezbędnych danych i odpowiedzi na pytania kandydata wystarczy nam pół godziny. Są też przypadki, gdy rozmowa przeciąga się do ponad dwóch godzin. Nie ma w tym nic złego. Do każdej osoby powinno się podchodzić indywidualnie.

Jakich zasad powinien przestrzegać profesjonalny rekruter?

Potencjalny kandydat powinien czuć się komfortowo podczas rozmowy kwalifikacyjnej, dlatego niezwykle ważne jest, żeby zadbać o przyjacielską atmosferę. Niezbędne elementy spotkania to przywitanie się z kandydatem, podziękowanie za zainteresowanie ofertą. Warto również zaproponować coś do picia osobie, z którą będziemy rozmawiać prawdopodobnie ponad godzinę. Rozmowy rekrutacyjnej nie może nic zakłócać, dlatego należy pamiętać o wyciszeniu telefonu i zadbaniu o to, żeby inne osoby nam nie przeszkadzały. 

Konieczne jest zadbanie o przygotowanie do każdej rozmowy. Należy szczegółowo zapoznać się z CV kandydata. Nie musimy pamiętać wszystkich szczegółów, jednak ważne, żeby odnotować sobie najważniejsze etapy jego zawodowej kariery. Rekruter musi znać specyfikę stanowiska, o które ubiega się kandydat i umieć o nim opowiedzieć w możliwie jak najbardziej zachęcający sposób.

Warto jest poinformować kandydata o kolejnych etapach rekrutacji. Podczas rozmowy rekrutacyjnej trzeba słuchać rozmówcy, szczegółowo odpowiadać na jego pytania, starać się przedstawiać firmę w jak najlepszym świetle.

Od dobrego rekrutera oczekuje się wyjścia poza schematyczne myślenie (powinien ocenić kompetencja kandydata, a nie z góry zakładać, że nie może on pracować na etacie, bo przez większość swojego życia zajmował się prowadzeniem firmy).

Pytania, które warto zadać kandydatowi

Pytania zadawane kandydatom podczas rozmów kwalifikacyjnych mogą się bardzo różnić. Są uzależnione od branży, a także konkretnych stanowisk. Zawsze jednak warto zapytać, co dana osoba wie o firmie, do której aplikuje (jest to sposób na sprawdzenie jak bardzo dany kandydat jest zaangażowany w proces rekrutacji). 

Zdecydowanie dobrze jest zapytać rozmówcy dlaczego chce zmienić pracę, jaki jest jego cel zawodowy, dlaczego zainteresował się akurat tą konkretną ofertą?

Współcześnie często zadaje się kandydatom pytanie o ich wady i zalety. To trudne i podchwytliwe pytanie, jednak pozwala sprawdzić samoświadomość potencjalnego pracownika.

Błędy, których nie powinniśmy popełniać

Nieprofesjonalnie przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna może odstraszyć najbardziej wartościowych kandydatów. Należy mieć świadomość, że podczas jej trwania nie tylko kandydat jest oceniany. Ocenie poddawany jest także rekruter, który odbieramy jest jako wizytówka firmy. Powszechnym błędem popełnianym przez słabych rekruterów jest niezapoznanie się z życiorysem kandydata lub zapoznanie się z nim zbyt pobieżnie. Może być to postrzegane jako brak szacunku do kandydata. Osoba taka może mieć wrażenie, że niekompetentny rekruter marnuje jej czas.

Wielkim błędem jest również zapominanie o zapoznaniu się z ofertą pracy. Każdy kandydat chce dowiedzieć się jak najwięcej o stanowisku, o które się ubiega, a także o zarobkach (i ewentualnie możliwości ich negocjacji). Możemy mieć pewność, że zada nam wiele pytań na ten temat.

Rekruter, który nie ma wielkiego doświadczenia i na co dzień nie zajmuje się przeprowadzaniem rozmów kwalifikacyjnych powinien szczególnie zadbać o swoje przygotowanie. Zaniedbanie w tym względzie będzie bardzo źle odbierane przez kandydatów i może skutkować rezygnacją z oferty pracy. Niedoświadczonego rekrutera można poznać po braku płynności w rozmowie, braku asertywności (osoba taka może pozwolić kandydatowi przejąć kontrolę nad konwersacją, może się również obawiać zadawania niewygodnych pytań).

Niewybaczalne podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest zadawanie kandydatowi pytań bardzo osobistych, na przykład dotyczących orientacji seksualnej. Niedopuszczalne są pytania o religię, o to, czy kandydat planuje założyć rodzinę (lub też ją powiększyć). Pamiętajmy, że prawo zabrania dyskryminowania potencjalnych pracowników ze względu na płeć, czy rasę. 

Poważnym błędem, które niestety są wciąż popełniane przez wielu rekruterów jest zapominanie o uważnym słuchaniu kandydata. Osoba, która przychodzi na rozmowę kwalifikacyjną będzie czuć się ignorowana jeżeli rekruter mówi jedynie o firmie, stanowisku, możliwościach rozwoju, często się powtarza i nie zadaje żadnych pytań.

Rekruterzy obiecują kandydatom, że skontaktują się z nimi po rozmowie kwalifikacyjnej, jednak gdy wypadnie ona niepomyślnie, często o nich zapominają. Jest to błąd. Odpowiedź jest konieczna nawet gdy nie mamy dobrych wiadomości. Jest ona wyrazem szacunku do kandydata.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox