Rozmowa kwalifikacyjna – jak najlepiej się do niej przygotować

Dla wielu osób rozmowa kwalifikacyjna jest bardzo stresującym wydarzeniem. Możemy jednak przynajmniej częściowo zminimalizować ten stres poprzez odpowiednie przygotowanie. Jak najlepiej przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Dlaczego warto przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Są osoby, które uważają, że ich CV obroni się samo, a rozmowa kwalifikacyjna jest jedynie formalnością. Oczywiście może tak być, jednak równie często zdarza się, że kandydatura kandydata jest odrzucana z powodu błędów jakie popełnił on na rozmowie kwalifikacyjnej. Pamiętajmy, że pewność siebie jest dobrą cechą, jednak nadmierna pewność siebie nie będzie mile widziana przez rekrutera.

Jeżeli zależy nam na zdobyciu pracy, warto zadać sobie trochę trudu i zastanowić nad pytaniami, które mogą paść podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Standardowe pytania rekruterów – to musisz wiedzieć

Warto zdawać sobie sprawę, że większość rekruterów podczas rozmowy kwalifikacyjnej zadaje bardzo standardowe pytania. Z dużym prawdopodobieństwem możemy przypuszczać, że zostaniemy zapytani o swoje mocne i słabe strony. Dobrze jest przemyśleć jakie są nasze najmocniejsze cechy i nauczyć się obrazowo o nich opowiadać. Koniecznie przeanalizujmy także cechy charakteru, które uważamy za wady. Ich świadomość jest ważna, jednak nie oznacza, że musimy mówić o nich osobie przeprowadzającej rozmowę rekrutacyjną. Jeżeli naszą wadą jest spóźnianie się – nie wspominajmy o tym ani słowa. Jako, że nie możemy powiedzieć, że jesteśmy bez skazy, postarajmy się podać taką wadę, która będzie przemawiała na naszą korzyść. Gdy ubiegamy się o stanowisko księgowej, powiedzmy, że naszą największą wadą jest perfekcjonizm, który odbija się negatywnie na naszym życiu prywatnym.

Częstym pytaniem zadawanym kandydatom jest pytanie o to dlaczego chcą pracować na danym stanowisku. Dobrze jest zastanowić się nad odpowiedzią tak, żeby była ona przekonywująca, a jednocześnie nie sztampowa. 

Dowiedz się jak najwięcej o firmie, w której chcesz pracować

Kandydat, który poważnie myśli o pracy powinien posiadać przynajmniej podstawowe informacje o firmie, do której aplikuje (oczywiście im więcej wiemy tym lepiej). Zanim udamy się na rozmowę rekrutacyjną powinniśmy doskonale zdawać sobie sprawę, czym zajmuje się nasz potencjalny pracodawca. Warto jest sprawdzić, co w ostatnich miesiącach pisano o firmie w mediach. Dzięki takiej wiedzy będziemy mogli zadać rekruterowi pytanie świadczące o naszym zainteresowaniu i zaangażowaniu.

Dowiedz się czegoś o osobie prowadzącej rozmowę rekrutacyjną

Choć nie zawsze jest to możliwe, możemy spróbować dowiedzieć się czegoś więcej o osobie, która będzie prowadziła rozmowę rekrutacyjną. Zapoznajmy się z jej profilem w mediach społecznościowych. Zdobycie takich informacji może pomóc w nawiązaniu z nią lepszego kontaktu.

Przejrzyj dokumenty, które wysłałeś do firmy

Zdarza się, że kandydaci wysyłają CV jednocześnie do wielu firm i ubiegają się o różne stanowiska. Przed udaniem się na rozmowę kwalifikacyjną sprawdźmy koniecznie treść dokumentów, które przesłaliśmy. Wówczas unikniemy rozbieżności pomiędzy treścią CV a naszymi słowami.

Zadbajmy o nienaganny wygląd

Kompetencje kandydata są niezwykle ważne, jednak nie oszukujmy się – rekruterzy zwracają uwagę na nasz wygląd. Nie musimy być piękni, jednak istotne jest, żeby nasz wygląd był schludny. Zaleca się, żeby strój kandydata ubiegającego się o pracę był skromny, a jednocześnie bardziej elegancki od tego, który nosimy do pracy na co dzień. Koszule i marynarki muszą być wyprasowane.

Zazwyczaj zaleca się unikanie zakładania adidasów, dżinsów, wydekoltowanych sukienek, czy krótkich spodenek, jednak wiele zależy od stanowiska, o które się ubiegamy. Kiedy chcemy zdobyć pracę fizyczną, bardzo elegancki strój nie jest konieczny. Postarajmy się jednak wyglądać tak, żeby zrobić na rekruterze dobre wrażenie.

Ćwiczenia przed rozmową kwalifikacyjną

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej możemy czuć się zestresowani, nie zaszkodzi więc kilka razy przećwiczyć odpowiedzi na pytania, które potencjalnie zada nam rekruter. Świetnym pomysłem jest odgrywanie scenek w parach. Możemy poprosić bliską osobę, żeby wcieliła się w rolę rekrutera.

W przygotowaniach tych warto uwzględnić również nasze reakcje na nieprzewidziane stresujące sytuacje.

Pytania do rekrutera

Bardzo ważnym elementem każdej rozmowy rekrutacyjnej są pytania, które kandydat zadaje rekruterowi. Musimy zdawać sobie sprawę, że istnieją pytania, które dyskwalifikują nas jako potencjalnych pracowników. Warto dowiedzieć co to za pytania i nigdy ich nie zadawać. Część pytań może postawić nas w bardzo korzystnym świetle, pokazać, że zależy nam na pracy i świetnie poradzimy sobie na stanowisku, o które się ubiegamy.

Za wszelką cenę unikajmy spóźnień

Spóźnienie na rozmowę kwalifikacyjną stawia kandydata w bardzo niekorzystnym świetle. Powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, żeby uniknąć spóźnienia. Najlepiej jest przyjść wcześniej i trochę poczekać. Stres związany z obawą, że spóźnimy się na spotkanie może odebrać nam pewność siebie. Jeżeli jedziemy samochodem uwzględnijmy, że na drodze mogą pojawić się korki.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox