Rozmowa kwalifikacyjna – jak się ubrać, żeby dobrze wypaść

Wszystkim osobom starającym się o pracę zależy, żeby jak najlepiej wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej. Niezależnie od tego jak dobrze jesteśmy przygotowani, pamiętajmy, że rekruter weźmie pod uwagę również to jak wyglądamy. Osoba wyglądająca niechlujnie lub zupełnie nieadekwatnie do sytuacji może stracić szansę na zatrudnienie. Co zatem założyć na rozmowę kwalifikacyjną, żeby wypaść jak najlepiej?

Rozmowa kwalifikacyjna – liczy się pierwsze wrażenie

Ludzie (świadomie bądź nie) oceniają nas po wyglądzie. Pierwsze wrażenie dotyczące danej osoby kształtuje się w ciągu kilku sekund i bardzo trudno je zmienić. Jeżeli wyglądamy dobrze zwiększamy swoje szanse na zaskarbienie szacunku i zaufania innych. Profesjonalny wygląd kandydata to dla rekrutera znak, że osoba ta potrafi o siebie zadbać. Dlatego może on przypuszczać, że będzie on traktował z dbałością także powierzone mu obowiązki. Nienaganny wygląd jest też wyrazem szacunku wobec pracodawcy. Można więc przypuszczać, że pracownik z równym szacunkiem będzie traktował współpracowników i klientów.

Wygląd, który jest odzwierciedleniem naszej osobowości

Osoba ubiegająca się o pracę musi zdawać sobie sprawę, że wygląd odzwierciedla jej osobowość. Strój, który wybierzemy na rozmowę kwalifikacyjną może wiele powiedzieć o naszych umiejętnościach miękkich, które są współcześnie coraz bardziej doceniane przez pracodawców. To jak się ubierzemy może mieć wpływ na innych. Przykładowo kolor sukienki lub koszuli może wzbudzić w osobie przeprowadzającej rekrutację zainteresowanie. W efekcie będzie ona uważnie słuchała naszych słów. Trzeba mieć świadomość, że wygląd kandydata powinien być dostosowany do stanowiska, którego dotyczy rozmowa kwalifikacyjna. Oczywistym jest również, że odpowiedni ubiór różni się w przypadku kobiet i mężczyzn.

Rozmowa kwalifikacyjna – co powinna założyć kobieta

Kobiety, które chcą się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną mają wiele możliwości, przez co często trudno jest im dokonać wyboru. Specjaliści radzą kierować się pewnymi zasadami, które sprawią, że kandydatka zawsze będzie prezentowała się profesjonalnie. Jedną z ważniejszych zasad jest zakrywanie ramion (należy o tym pamiętać nawet wówczas, gdy rozmowa odbywa się latem). Pomimo tego, że temperatura przekroczyła trzydzieści stopni Celsjusza kandydatka musi mieć na sobie rajstopy (najlepiej jest wybierać rajstopy w kolorze cielistym).

W sytuacji, gdy kobieta decyduje się na założenie spódnicy, musi pamiętać, że nie może być ona krótsza niż do kolan. Odpowiednie na rozmowę kwalifikacyjną obcasy nie mogą być wyższe niż osiem centymetrów. W żadnym wypadku nie należy zakładać obuwia z odkrytymi palcami.

W żadnym wypadku nie można zakładać sukienek i bluzek z głębokim dekoltem. Trzeba również zachować umiar w dobieraniu czerwonych dodatków (w nadmiarze mogą one rozpraszać rozmówcę).

Klasycznym strojem dla kandydatki ubiegającej się o pracę w banku jest biała koszula, granatowa marynarka i ołówkowa spódnica w tym samym odcieniu. Na nieco mniej formalny strój może pozwolić sobie kobieta ubiegająca się o pracę w sklepie. Wówczas najlepiej jest założyć granatowe materiałowe spodnie, koszulę w pasującym do nich kolorze i baleriny.

Kobieta szukająca zatrudnienia w branży kreatywnej może pozwolić sobie na nieco bardziej ekstrawaganckie kolory. Jednocześnie trzeba pamiętać, że nie mogą być one zbyt krzykliwe, gdyż odwrócą uwagę rozmówcy od osoby kandydatki.

Rozmowa kwalifikacyjna – w co powinien ubrać się mężczyzna

Jeżeli chodzi o strój na rozmowę kwalifikacyjną, mężczyźni mają mniejszy wybór niż kobiety. Ich ubiór musi być jednak dostosowany do kultury firmy, w której chcą pracować. Niezależnie jednak, czy chcemy pracować fizycznie, czy ubiegamy się o posadę w banku, na rozmowę kwalifikacyjną dobrze jest ubrać się nieco bardziej elegancko niż na co dzień. W najmniej eleganckiej stylizacji mężczyzna powinien założyć ciemne, jednolite spodnie, koszulę z długim rękawem (bez żadnych ozdób), a także marynarkę.

Nawet jeżeli mężczyzna szuka pracy w branży kreatywnej, na rozmowie kwalifikacyjnej lepiej jest zrezygnować z krzykliwych kolorów. Jest to moment, kiedy lepiej podkreślać swoje kompetencje.

W wielu branżach garnitur na rozmowie kwalifikacyjnej jest najlepszym możliwym wyborem. Należy wybierać garnitury wykonane z wysokogatunkowych tkanin, w idealnie dopasowanym rozmiarze. Idealny kolor biznesowego garnituru to granatowy, ewentualnie ciemnoszary.

Mężczyzna musi pamiętać, że kolor ego skarpetek powinien pasować do butów i spodni. Ważne jest też, żeby skarpetki dokładnie zasłaniały nogi podczas siedzenia. Tak jak i w przypadku kobiet – mężczyzna na rozmowę rekrutacyjną nie może zakładać obuwia z odkrytymi palcami.

Niezależnie od płci kandydata i stanowiska, na jakie aplikuje, ważne jest, żeby wybierać stroje nie tylko eleganckie, ale i komfortowe w noszeniu. Obciskające spodnie, czy niewygodne buty będą dodatkowym źródłem stresu, którego podczas rozmowy o pracę mamy aż nadto. Dodatkowo należy pamiętać, żeby strój był dokładnie wyprasowany.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox