Rozmowa kwalifikacyjna – jak zrobić dobre wrażenie

Jeżeli zależy nam na zdobyciu pracy, powinniśmy postarać się zrobić dobre wrażenie na osobie prowadzącej rekrutację. Część kandydatów niemal natychmiast zdobywa sympatię rekrutera. Wbrew pozorom nie jest to ich magiczny urok osobisty, a staranne przygotowanie. Istnieją sprawdzone sposoby na wywarcie dobrego wrażenia podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Profesjonalna prezencja

Kandydat, który chce zrobić dobre wrażenie na osobie prowadzącej rekrutację powinien profesjonalnie wyglądać. Uroda nie jest tu najważniejsza, gdyż nie staramy się zdobyć partnera, a pracę. Specjaliści od rekrutacji przekonują, że na rozmowie kwalifikacyjnej lepiej jest wyglądać zbyt elegancko niż nieprofesjonalnie. W przypadku kobiet dobrym wyborem będzie jasna koszula i ciemne, granatowe spodnie lub ołówkowa spódnica. Mężczyźni powinni postawić na elegancki garnitur. Ważne jest, żeby nasz strój był czysty i dokładnie wyprasowany. Oczywistym jest, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej chcemy czuć się świeżo, unikajmy jednak używania nadmiernej ilości perfum (dobrze jest też wybierać zapachy neutralne). Świetnie sprawdzą się też bezzapachowe antyperspiranty, które pochłaniają nieprzyjemny zapach potu, a jednocześnie są niewyczuwalne dla otoczenia.

Szczery uśmiech

Szczery, naturalny uśmiech sprawia, że nowo poznana osoba automatycznie wydaje się nam bardziej przystępna i sympatyczna. Jeżeli jesteśmy osobami, które ukrywają emocje, spróbujmy przećwiczyć delikatny uśmiech przed lustrem.

Kontakt wzrokowy z rozmówcą

Utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rekruterem jest bardzo ważne. Osobę, która patrzy w oczy postrzegamy jako pewną siebie, a to jest kluczem do sukcesu podczas rozmowy o pracę.

Punktualność

Jeżeli zależy nam na pozytywnym wyniku rozmowy rekrutacyjnej, zróbmy wszystko, co w naszej mocy, żeby przybyć na czas. Kandydat, który spóźnia się na tak ważne spotkanie (wyjątkiem są kataklizmy, które w naszych warunkach klimatycznych należą do rzadkości) nie ma większych szans na otrzymanie pracy. Spóźnienie może zostać odebrane jako brak szacunku dla rekrutera i nie traktowanie rozmowy poważnie. Jeżeli dojeżdżamy na spotkanie samochodem, wyjedźmy dużo wcześniej, nawet gdyby oznaczało to sporo wolnego czasu przed spotkaniem. Zawsze możemy poczytać prasę lub wypić kawę.

Pewność siebie i uścisk dłoni

Kiedy wchodzimy do pomieszczenia, gdzie odbywa się rozmowa kwalifikacyjna powinniśmy wyglądać na pewnych siebie. Nasze plecy muszą być wyprostowane, a podbródek lekko uniesiony. Bardzo istotny jest uścisk dłoni. Jeżeli jest on zbyt słaby, rekruter może dojść do wniosku, że jesteśmy osobą mało pewną siebie, niezdecydowaną i nieśmiałą. Na większości stanowisk jest to poważna wada. Również zbyt mocny uścisk dłoni nie będzie dobrze odebrany. Jest on cechą charakterystyczną osób gwałtownych, próbujących manipulować innymi, mających skłonności do wahania nastrojów.

Posiadanie notatnika i długopisu

Choć posiadanie notatnika i długopisu wydaje się mało istotne, w rzeczywistości może mieć duży wpływ na to jak zostaniemy odebrani przez osobę prowadzącą rekrutację. Podczas spotkania niejednokrotnie będziemy musieli coś zanotować. Bez notatnika sprawimy wrażenie osób nieprzygotowanych. 

Poznanie rozmówcy

Jeżeli zależy nam na wywarciu pozytywnego wrażenia na rekruterze, spróbujmy dowiedzieć się o nim czegoś więcej przed spotkaniem. Dowiedzmy się kto prowadzi rekrutację i zajrzyjmy na profil tej osoby w mediach społecznościowych. Być może okaże się, że mamy ze sobą wiele wspólnego. Posiadanie podobnego hobby, czy uczęszczanie na ten sam uniwersytet może być dobrym pretekstem do nawiązania rozmowy. Pamiętajmy jednak o umiarze i nie bądźmy nachalni. Nie starajmy na siłę zaprzyjaźnić się z rekruterem, gdyż prawdopodobnie zostanie to odebrane negatywnie.

CV, portfolio i referencje

Na rozmowę kwalifikacyjną zabierzmy wszystkie dokumenty, które mogą się nam przydać. Choć rekruter powinien posiadać nasze CV, może się zdarzyć, że o nim zapomni. Prowadzenie rozmowy będzie o wiele łatwiejsze, jeżeli pożyczymy mu swój egzemplarz. Jako, że nie wiemy, czy osoba prowadząca rekrutację zapoznała się z naszym portfolio (jeżeli posiadamy jedynie portfolio w formie elektronicznej, zabierzmy ze sobą urządzenie, na którym będziemy mogli szybko je wyświetlić) i referencjami, miejmy je na wszelki wypadek przy sobie. Podczas opowiadania o swoich osiągnięciach zawodowych warto jest podsunąć rekruterowi referencje.

Przygotowanie odpowiedzi na pytania

Nie zrobimy dobrego wrażenia kiedy będziemy bardzo zestresowani. Stres może sprawić, że nie będziemy w stanie udzielić odpowiedzi na proste pytania (nie mówiąc już o pytaniach sprawdzających kreatywność, logiczne myślenie, czy umiejętność rozwiązywania problemów). Nasze wypowiedzi na pewno będą lepsze, kiedy zapoznamy się z typowymi pytaniami zadawanymi na rozmowach kwalifikacyjnych, zastanowimy się nad odpowiedziami i przećwiczymy je przed lustrem lub z bliską osobą. Dobrze jest również zapoznać się z nietypowymi pytaniami, które mogą pojawić się w trakcie rozmowy o pracę.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox