Rozmowa kwalifikacyjna – kto powinien ją przeprowadzić?

Rozmowa kwalifikacyjna to wbrew pozorom skomplikowany proces. Na własnej skórze przekonali się o tym pracodawcy, którzy zatrudniali niewłaściwych pracowników, choć ci wydawali się kandydatami idealnymi. Jako, że w wielu wypadkach rozmowy kwalifikacyjne wiążą się z dużym nakładem kosztów, warto powierzyć je prawdziwym specjalistom. 

Prowadzenie profesjonalnych rozmów kwalifikacyjnych

Proces rekrutacji pracowników ma na celu wyodrębnienie najlepszego kandydata na konkretne stanowisko. Jest to tym trudniejsze, kiedy osoba przeprowadzająca rekrutację musi wybierać spośród setek kandydatów. Osoby bez odpowiedniego przygotowania nie posiadają narzędzi potrzebnych do prowadzenia skutecznej rekrutacji. Często decydują się na zatrudnienie kandydatów, którzy wydają się najsympatyczniejsi i są doskonałymi kompanami do rozmowy. Niestety nierzadko okazuje się, że pracownicy zatrudnieni w ten sposób zupełnie nie radzą sobie z powierzonymi im obowiązkami.

Rozmowy kwalifikacyjne przeprowadzane przez pracodawców

W małych i średnich firmach, których fundusze są mocno ograniczone prowadzeniem rozmów kwalifikacyjnych często zajmują się sami pracodawcy. Jeżeli firma zatrudnia niewielu pracowników, dla jej właściciela możliwość poznania kandydatów może być bardzo ważna. Taki przedsiębiorca chce samodzielnie decydować o tym kogo zatrudni w swojej rozwijającej się firmie. W sytuacji, gdy rekrutację prowadzi właściciel, pytania dotyczą najczęściej doświadczenia zawodowego i praktycznych umiejętności kandydata. Nie wszyscy właściciele firm zdają sobie sprawę, że nie zawsze mogą polegać na deklaracjach kandydatów. Nie mają oni świadomości, że istnieją sposoby na weryfikację tych umiejętności (poprzez zadawanie określonych pytań).

Kierownik działu w roli rekrutera

W przypadku dużych firm właściciel nie zawsze ma czas i kompetencje, żeby przeprowadzać rekrutację na wszystkie stanowiska. Gdy firma podzielona jest na kilka działów, odpowiedzialni za rekrutację mogą być kierownicy poszczególnych działów. Oni wiedzą najlepiej jakich pracowników potrzebują, są w stanie przedstawić kandydatom szczegółowy zakres obowiązków na danym stanowisku. Kierownicy działów zadają kandydatom pytania dotyczące ich umiejętności. Czasem, w celu ich potwierdzenia zapraszają wybrane osoby na dni próbne.

Rozmowy kwalifikacyjne przeprowadzane przez specjalistów od rekrutacji

Współcześnie coraz więcej firm decyduje się powierzyć proces rekrutacji zewnętrznym specjalistom. Dla przedsiębiorcy jest to duże ułatwienie, gdyż nie musi on samodzielnie przeglądać dokumentów kandydatów (często zdarza się, że na jedno stanowisko zgłaszają się setki chętnych).

Skorzystanie z pomocy pracownika agencji pracy to większe szanse na znalezienie najlepszych kandydatów. Osoby takie wiedzą jakie pytania zadawać, żeby zweryfikować rzeczywiste umiejętności kandydatów ubiegających się o pracę. Posiadają wiedzę pozwalającą im z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, czy dany kandydat poradzi sobie na danym stanowisku, a także – czy będzie w stanie czerpać z danej pracy satysfakcję.

Pracodawcy korzystający z pomocy zewnętrznych ekspertów mogą liczyć nie tylko na odbycie rozmowy z wybranymi kandydatami, ale też dokładne sprawdzenie informacji znajdujących się w CV potencjalnych pracowników (na co pracodawcom często brakuje czasu).

Specjalista od rekrutacji jest w stanie z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, czy dany kandydat poważnie myśli o pracy, czy też szuka zajęcia na chwilę. Dla pracodawcy takie informacje są szczególnie cenne, gdyż koszty rekrutacji, a także szkolenia pracowników są bardzo wysokie (z tego względu szuka się jedynie osób, które podejmą pracę długoterminowo).

Skorzystanie z pomocy agencji pracy nie wymusza na pracodawcy wyboru konkretnych pracowników. Właściciel firmy może osobiście spotkać się z osobami poleconymi przez rekruterów i samodzielnie zdecydować, czy chce ich zatrudnić.

Kiedy szczególnie warto jest skorzystać z pomocy specjalistów od rekrutacji?

Są stanowiska, na które rekrutować może nawet osoba nie posiadająca wielkiego doświadczenia (jest to możliwe gdy zakres obowiązków i odpowiedzialności pracownika jest bardzo ograniczony). Czasem jednak rekrutacja sprawia wiele problemów. Są stanowiska specjalistyczne, na które ciężko jest znaleźć odpowiednich kandydatów. Co więcej wysokiej klasy specjaliści nie narzekają zazwyczaj na brak pracy i nie odpowiadają na ogłoszenia w prasie lub w internecie. Rekruter musi sam ich poszukać. Tylko rekruterzy z doświadczeniem w danej branży wiedzą jak znaleźć specjalistów w danej dziedzinie, a także w jaki sposób przekonać ich, żeby wzięli udział w procesie rekrutacji.

Rekrutacja pracowników to proces skomplikowany, a także bardzo kosztowny. Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na korzystanie z pomocy zewnętrznych specjalistów, gdyż dzięki nim mogą zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy. A co najważniejsze – jedynie profesjonalna rekrutacja daje nam szanse na znalezienie najlepszych kandydatów do pracy.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox