Rozmowa kwalifikacyjna – typowe pytania i najlepsze odpowiedzi (cz. 1)

Im bardziej zależy nam na otrzymaniu danej pracy, tym większy stres odczuwamy na rozmowie kwalifikacyjnej. Najbardziej boimy się nieznanego, dlatego możemy zwiększyć swoją pewność siebie poprzez przygotowanie odpowiedzi na pytania, które z dużym prawdopodobieństwem zada nam rekruter. Poniżej przedstawiamy przykłady pytań, które regularnie pojawiają się na rozmowach kwalifikacyjnych.

Dlaczego warto przygotować odpowiedzi na pytania rekrutera?

Kandydat starający się o pracę powinien mieć świadomość, że pracownicy zajmujący się przeprowadzaniem procesów rekrutacyjnych każdego dnia rozmawiają z nawet kilkudziesięcioma osobami. W takiej sytuacji nie jest możliwe, żeby przygotowywać zestawy pytań dla każdego z osobna. Każdy rekruter posiada podobny zestaw pytań. Poznanie ich, a także najlepszych możliwych odpowiedzi zdecydowanie pomoże nam zrobić jak najlepsze wrażenie. 

Dlaczego szukasz pracy i co skłoniło cię do odpowiedzi na naszą ofertę?

Możemy mieć niemal stuprocentową pewność, że rekruter zapyta nas o powód szukania pracy, a także o to dlaczego chcemy zostać zatrudnieni w tej konkretnej firmie. Kandydaci odpowiadają na te pytania w przeróżny sposób. Część z nich ma motywację OD. Czyli chce uciec od toksycznej atmosfery w poprzednim miejscu pracy, od szefa, współpracowników, konieczności zostawania po godzinach, niskiej płacy. Są to wszystko motywacje negatywne.

Część kandydatów ma motywację DO. Osoby takie mogą chcieć zdobywać nowe doświadczenie, rozwijać się, sprawdzić się w nowej branży, poszerzać swoje kompetencje. To wszystko motywacje pozytywne, które są preferowane przez pracodawców.

Jeżeli chcemy zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie nie mówmy o tym od czego chcemy uciec (nawet jeżeli sytuacja na rynku jest bardzo trudna i w naszej miejscowości trudno o lepsze perspektywy), ale o pozytywnych rzeczach, które motywują nas do podjęcia pracy w nowej firmie.

Kandydaci z motywacją DO postrzegani są jako osoby ambitne, które zostaną w firmie przez dłuższy czas.

Co powiesz mi o sobie?

To pytanie wydaje się bardzo ogólne i nieistotne, jednak rekruter zadaje je w ściśle określonym celu. Udzielona odpowiedź pokaże mu co jest najistotniejsze w życiu kandydata. Część osób opowiada o życiu zawodowym, inne kładą nacisk na życie prywatne. Wyważona odpowiedź na to pytanie daje rekruterowi sygnał, że kandydat jest osobą świadomą, która potrafi się zaprezentować.

Postarajmy się w kilku zdaniach opowiedzieć o tym kim jesteśmy, w czym się specjalizujemy, jakie jest nasze doświadczenie zawodowe. Nie skupiajmy się tylko i wyłącznie na pracy. Wspomnijmy o lubimy robić po jej zakończeniu. Odpowiedź na to pytanie musi być dobrze przemyślana, a jednocześnie szczera. Kandydat musi liczyć się z tym, że kłamstwo zostanie szybko wykryte.

Gdzie widzisz siebie za 5 lub 10 lat?

Pytanie o to gdzie widzimy siebie za pięć, a nawet dziesięć lat jest ważne dla pracodawców z kilku względów. Mogą oni dowiedzieć się, czy mamy jakieś plany zawodowe, czy jesteśmy osobami ambitnymi, czy praca jest w naszym życiu ważna. Nigdy nie odpowiadajmy, że żyjemy chwilą, nie zastanawialiśmy się jeszcze nad tym. Ryzykowną odpowiedzą jest również taka, że za pięć lat planujemy dorobić się gromadki dzieci i poświęcić się ich wychowaniu. 

Pamiętajmy, że pracodawca inwestuje w pracownika duże pieniądze (jego wyszkolenie w wielu branżach może zająć nawet dwa lata). Z oczywistych względów nie chce więc zatrudniać osoby, która odejdzie z firmy za kilka miesięcy.

Zastanawiając się nad odpowiedzią na to pytanie warto sprawdzić jak wyglądają szczeble kariery w danej branży, w konkretnej firmie. Jeżeli to możliwe, porozmawiajmy z pracownikami, którzy piastowali kiedyś nasze stanowisko i dostali awans. Nawet jeśli nie mamy pojęcia co będziemy robić za pięć lat, nigdy się do tego nie przyznawajmy przed rekruterem. 

Jakim jesteś typem osobowości?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter zapyta nas jakim jesteśmy typem osobowości. Pytanie to oznacza, że jest ciekawy naszych najmocniejszych stron, ale i wad, chce usłyszeć o naszych sukcesach i największych porażkach. Jest ciekawy co motywuje nas do pracy, jaki jest nasz sposób na radzenie sobie ze stresem.

Umiejętność opowiadania o swoich zaletach to dla rekrutera sygnał, że kandydat jest świadomy swojej wartości. Im więcej zalet wymyślimy, tym lepiej – pamiętajmy jedynie o tym, żeby przy opisywaniu każdej zalety podać przykłady (wówczas będziemy bardziej wiarygodni). Na rozmowie kwalifikacyjnej musimy powiedzieć także coś o swoich wadach. Jednak w tej kwestii szczerość nie zawsze popłaca. Warto dobrze zastanowić się co powiedzieć o wadach. Jeśli naszym problemem jest chroniczne spóźnianie się – lepiej to przemilczmy. Osoba, która stara się o posadę w banku może powiedzieć, że jej największym problemem jest perfekcjonizm.

Specjaliści od rekrutacji radzą, żeby nie opowiadać o swoich największych porażkach (zwłaszcza, gdy były one spektakularne). Dobrze jest opowiedzieć o prawdziwej porażce, jednak niekoniecznie takiej, która może zrazić do nas osobę przeprowadzającą rekrutację.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox