Rozmowa kwalifikacyjna – typowe pytania i najlepsze odpowiedzi (cz. 3)

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej to nie tylko nauczenie się obrazowego opowiadania o naszych osiągnięciach. Zdecydowanie warto jest poznać najczęściej zadawane przez rekruterów pytania i wymyślić takie odpowiedzi, które postawią nas w jak najbardziej korzystnym świetle. Poniżej kilka typowych pytań, które możemy usłyszeć od osoby przeprowadzającej rekrutację.

Z czego wynikała twoja przerwa w pracy?

Jeżeli mamy przerwy w zatrudnieniu, rekruter z dużym prawdopodobieństwem o nie zapyta. Warto jest odpowiedzieć szczerze (i nie ukrywać jak długa była to przerwa), gdyż rekruter może zadzwonić do naszego byłego pracodawcy. Być może nasza przerwa była spowodowana chorobą, wyjazdem za granicę lub urlopem macierzyńskim. Dobrze jest opowiedzieć co zyskaliśmy dzięki tej przerwie, jakie zdobyliśmy doświadczenia, jakich nowych rzeczy się nauczyliśmy. 

Co nie podobało ci się w poprzedniej pracy? Dlaczego chcesz ją zmienić?

Jeżeli chcemy zmienić miejsce zatrudnienia, musimy liczyć się z pytaniami o przyczynę chęci zmiany pracy. Pamiętajmy, żeby nie narzekać na byłego pracodawcę i pracowników, a także warunki panujące w poprzednim miejscu zatrudnienia. Lepiej jest powiedzieć, że chcemy zdobyć nowe umiejętności i doświadczenia, co jest możliwe jedynie wówczas, gdy zmienimy pracodawcę.

Jakie były twoje relacje z poprzednim szefem?

Dla wielu kandydatów pytanie o relacje z poprzednim przełożonym mogą być trudne, zwłaszcza gdy relacje te nie były najlepsze. Niezależnie od tego jakie mieliśmy doświadczenia, nie powinniśmy krytykować tej osoby (rekruter może dojść do wniosku, że za kilka miesięcy będziemy w podobny sposób wypowiadać się także i o obecnym przełożonym). Najlepsza możliwa odpowiedź skupia się na pozytywach. Jeśli nie możemy ich znaleźć, spróbujmy je wymyślić.

Z jakimi ludźmi chciałbyś pracować?

Rekruter może nas zapytać z jakimi ludźmi chcielibyśmy pracować. Jest to pytanie, które ma na celu sprawdzenie czy nadajemy się na dane stanowisko, i czy będziemy pasować do zespołu. Nie powinniśmy mówić, że pewna grupa ludzi nas irytuje (zwłaszcza gdy ubiegamy się o stanowisko, które wymaga stałego kontaktu z współpracownikami i klientami). Możemy powiedzieć, że chcemy pracować z jak najbardziej różnorodną grupą ludzi, gdyż tylko wówczas mamy szanse rozwijać swoje kompetencje interpersonalne, uczyć się w kreatywny sposób rozwiązywać konflikty. Dajmy rekruterowi znać, że praca z ludźmi jest dla nas wyzwaniem, a nie przykrą koniecznością.

Czy bierzesz udział także w innych postępowaniach rekrutacyjnych?

Z dużym prawdopodobieństwem możemy zostać zapytani, czy bierzemy udział także w innych postępowaniach rekrutacyjnych. Rekruter zadaje to pytanie, gdyż musi wiedzieć ile czasu ma na podjęcie decyzji o zatrudnieniu. W żadnym wypadku nie mówmy (nawet jeżeli jest to prawdą), że wysyłamy CV masowo, gdyż musimy szybko znaleźć jakąkolwiek pracę. Lepiej jest zakomunikować, że aplikowaliśmy jeszcze na kilka podobnych stanowisk i czekamy na odpowiedź. Warto jest również wspomnieć, że najbardziej zależy nam jednak na pracy w tej konkretnej firmie (i w razie potrzeby przekonująco to uzasadnić).

Jakie są twoim zdaniem największe minusy stanowiska, o które się ubiegasz?

Jest to pytanie podchwytliwe. Nie powinniśmy rozwodzić się nad mankamentami stanowiska, o które się ubiegamy. Możemy powiedzieć, że nie wiemy jeszcze wszystkiego o naszych zadaniach na danym stanowisku. Warto dodać, że być może w przyszłości cześć wykonywanych obowiązków wyda się nam mniej interesująca, jednak jest to typowe w każdej pracy. Dodatkowo zasygnalizujmy, że wszelkie trudności traktujemy jak wyzwania.

Czy nie uważasz, że masz za wysokie kwalifikacje na to stanowisko?

Osoby, które ubiegają się o stanowisko poniżej swoich kwalifikacji muszą liczyć się z pytaniem o przyczynę tego stanu rzeczy. Najlepszą odpowiedzą na to pytanie jest wymienienie nowych umiejętności, których możemy nauczyć się na tym stanowisku. Warto zaznaczyć, że zależy nam na zatrudnieniu długoterminowym i przekonać rekrutera, że nasze umiejętności mogą bardzo przydać się firmie.

Pytanie o rezultaty naszej pracy

W przypadku niektórych stanowisk rekruter może zapytać po jakim czasie będą widoczne pierwsze efekty naszej pracy. Nie przekonujmy go, że firma odniesie korzyści z zatrudnienia nas już pierwszego dnia (rekruter w to nie uwierzy). Lepiej jest powiedzieć, że potrzebujemy minimum paru tygodni na zapoznanie się z działaniem danej organizacji. Wyraźmy również pewność, że nasze starania zostaną szybko zauważone.

Jak radzisz sobie z krytyką?

Osoba przeprowadzająca rekrutację może być ciekawa jak reagujemy na krytykę. Nie powinniśmy odpowiadać, że nie popełniamy błędów, gdyż każdy człowiek się myli. Zdecydowanie lepiej jest powiedzieć, że bardzo pozytywnie reagujemy na krytykę, pod warunkiem, że jest ona konstruktywna. Jedynie konstruktywna krytyka pozwala doskonalić nasze umiejętności zawodowe i zmieniać złe nawyki. Musimy liczyć się z koniecznością opisania sytuacji, w której przełożony nas skrytykował, a my pod jego wpływem zmieniliśmy swoje postępowanie. Do podania tego przykładu powinniśmy wybrać sytuację, która nie była związana z naszymi najważniejszymi kompetencjami (lepiej wybrać bardziej błahą przyczynę krytyki).

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox