Rozmowa o pracę – jakich pytań nie zadawać rekruterowi?

Wiemy, że zgodnie z prawem pracodawca na rozmowie rekrutacyjnej nie może pytać kandydatów o pewne kwestie. Kandydat może zapytać o wszystko, jednak tylko teoretycznie. Są pytania, które całkowicie dyskwalifikują nas w oczach rekrutera. O co nie powinniśmy pytać na rozmowie rekrutacyjnej?

Pytania do pracodawcy

Oczywistym jest, że kandydat starający się o pracę ma pytania do pracodawcy. Zadawanie pytań jest wskazane, gdyż pokazuje rekruterowi, że jesteśmy zaangażowani i poważnie myślimy o pracy.

Warto jest wcześniej przygotować sobie listę rzeczy, o które chcemy zapytać. Wówczas o niczym nie zapomnimy, pokażemy się w jak najlepszym świetle, a dodatkowo mamy szansę uniknąć pytań, które wydają się niestosowne (mogą nam one naprawdę poważnie zaszkodzić).

Pytania o urlop

Na rozmowie kwalifikacyjnej nie powinniśmy podejmować takich tematów jak dni wolne, niezależnie od tego jak ważna to dla nas kwestia. Z całą pewnością nie możemy od takich pytań zaczynać rozmowy. Pamiętajmy, że w kompetencji rekrutera nie należy ustalanie dni wolnych dla pracowników. Dodatkowo należy zdawać sobie sprawę, że pytania o takie sprawy mogą postawić nas w złym świetle. Jeszcze nie dostaliśmy pracy, a już marzy się nam urlop. Osoba pytająca o dni wolne podczas rozmowy rekrutacyjnej może być postrzegana jako roszczeniowa, co jest zawsze cechą negatywną.

O urlopie możemy porozmawiać z szefem, gdy zostaniemy pracownikami jego firmy. 

Pytania o pracę po godzinach

Choć nadgodziny to ważny temat dla każdego pracownika, lepiej jest zrezygnować z poruszania go na rozmowie kwalifikacyjnej. Dla rekrutera może być to temat niewygodny, zwłaszcza, gdy nadgodziny w danej firmie to codzienność. Rozmowa na ten temat może być jednak przykra i pozostawić nieprzyjemne wrażenie. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy decydować się na pracę w firmie, która ma problemy z przestrzeganiem praw pracowników. Jest to wręcz niewskazane jeżeli mamy rodzinę lub po prostu nie chcemy, żeby praca pochłonęła większość naszego czasu. Zalecamy jednak zdobycie informacji o ewentualnych nadgodzinach z innych źródeł (niekoniecznie od rekrutera). W tej chwili w sieci można znaleźć opinie byłych i obecnych pracowników o wielu firmach. Jeżeli byli oni zmuszeni do dłuższego czasu pracy, z pewnością podzielili się tymi informacjami na forum.

Pytania wskazujące na brak elementarnej wiedzy o firmie

Nigdy nie pytajmy rekrutera o to czym zajmuje się firma, w której staramy się o pracę. To pytanie z miejsca nas dyskwalifikuje. W ten sposób pokazujemy, że jesteśmy zupełnie nieprzygotowani do rozmowy kwalifikacyjnej i marnujemy czas osoby, która ją przeprowadza. Nikt nie chce zatrudnić osoby nieodpowiedzialnej, o której już na początku wiadomo, że nie jest zaangażowana w pracę.

Pamiętajmy, że część rekruterów z własnej inicjatywy może nas zapytać dlaczego zdecydowaliśmy się ubiegać o pracę w takiej, a nie innej firmie. Jeżeli chcemy dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, dobrze jest przygotować wcześniej odpowiedź na takie pytanie.

Pytania o równoległą pracę

Być może bardzo ważne jest dla nas, żeby połączyć pracę w dwóch firmach jednocześnie. Nie jest to wykluczone, jednak nie powinniśmy informować rekrutera, że zamierzamy pracować jeszcze w innym miejscu. Należy zdawać sobie sprawę, że w takiej sytuacji może on z miejsca odrzucić naszą kandydaturę, gdyż dojdzie do wniosku, że przytłoczeni obowiązkami nie będziemy w stanie odpowiednio zaangażować się w pracę. Nawet jeżeli w ogłoszeniu wspominano o elastycznym czasie pracy, nie jest to temat, który powinniśmy poruszać na rozmowie rekrutacyjnej.

Podczas rozmowy o pracę nie możemy zachowywać się jak osoby, które już zostały przyjęte (nadmierna pewność siebie nie zawsze wyjdzie kandydatowi na dobre). Jest to moment, kiedy powinno zależeć nam przede wszystkim na pokazaniu się w jak najlepszym świetle, przekonaniu rekrutera, że jesteśmy najlepszym możliwym kandydatem na dane stanowisko. Kwestie czasu pracy uzgodnijmy z przełożonym dopiero w chwili, gdy podejmie on decyzję o zatrudnieniu nas.

Pytania o efekty rozmowy kwalifikacyjnej

Nie jest dobrym zwyczajem pytanie o efekty rozmowy kwalifikacyjnej w momencie, gdy nie jest ona nawet zakończona. Niestety wielu kandydatów powiela ten błąd. Oczywistym jest, że wynik rozmowy kwalifikacyjnej jest dla nas bardzo ważny. Jednocześnie musimy zdawać sobie sprawę, że na danym etapie rekruter może nie być w stanie odpowiedzieć na nasze pytanie. Być może nie porozmawiał on jeszcze ze wszystkimi kandydatami na nasze stanowisko i nie ma porównania. Dodatkowo prawdopodobnie nie miał on wystarczająco dużo czasu, żeby przeanalizować nasze odpowiedzi.

Zamiast tego pod koniec rozmowy możemy zapytać jak wyglądają kolejne etapy rekrutacji. Nikt nie lubi niepewności, dlatego możemy poprosić rekrutera o kontakt nawet wówczas, gdy wynik rozmowy będzie negatywny.

W żadnym wypadku nie możemy naciskać na rekrutera. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej należy zachowywać się na poziomie. Unikajmy sytuacji, w których druga osoba mogłaby poczuć się zlekceważona lub urażona.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox